13 Temmuz 2020 Pazartesi

Yalan politikalar sürüyor

yalan-politikalar-suruyor

AKP Kurucu Genel Sekreteri ve eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, 1 Mart tezkeresinin 17. yılında, “Yalan üzerine inşa edilen politikalar dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Bugün de o güçler yalanla bütün dünyayı aldatmaya çalışıyorlar” dedi. Eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise tezkerenin reddi ile faturanın CHP ve askerlere kesildiğini belirtti.
01 Mart 2020 Pazar 09:23

 2003 yılında, Amerika’nın Irak’ı işgal etmek için bölgede Türk askerinin bulunmasını sağlayacak olan 1 Mart tezkeresi, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın yaptığı tarihi konuşmanın ardından AKP içerisinden de milletvekillerinin verdiği oylarla reddedildi. 1 Mart tezkeresinin 17. yılında eski AKP’li Ertuğrul Yalçınbayır ve CHP’li Kemal Anadol ile o gün yaşananları ve Suriye’deki durumu değerlendirdi.

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Leyla Kılıç'ın haberine göre, Tezkereye karşı hayır oyu kullanan Ertuğrul Yalçınbayır, kabul edilmesi halinde Türkiye’nin kan gölüne döneceğini belirterek, TBMM tutanaklarının açıklanmadığını anımsattı, Yalçınbayır, “Açıklık, şeffaflık o zaman da şimdi de yok. Çünkü sistem tam demokratik bir sistem değil. Millete ‘bu kadarını bil yeter’ deniyor. Eğer biz açıklık ve şeffaflık seviyesinde o dönemi tartışabilseydik, günümüzde Suriye politikamızı ona göre yapabilirdik” dedi.

 

‘DÜNYAYI ALDATIYORLAR’“Dünyada maalesef gücün üstünlüğü var” diyen Yalçınbayır, “Tezkereye ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk milletvekillerine kitapçık göndermiş ve Irak’a girilmesinin zaruriyeti ile ilgili bilgilere yer verilmişti. Konuyla ilgili BM’nin yaptığı araştırmalara göre ise bilgiler doğru değildi. Yalan üzerine inşa edilen politikalar dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Bugün de o güçler yalanla bütün dünyayı aldatmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Suriye’de yaşanan gerilime ilişkin Türkiye’nin fren mekanizmalarını kaybettiğini anlatan Yalçınbayır, “İki tarafı tam demokratik ülkeler arasında savaş olmaz. Çünkü onların parlamento, yargı gibi fren mekanizmaları var. Bizde ise TBMM’de milletin vekilleri liderlerinin vekilleri haline geldi. Kuvvetler ayrılığı cereyan etmiyor” değerlendirmesini yaptı. Suriye’de uluslararası meşruiyetin aranması gerektiğini ve uluslararası hukukun dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul Yalçınbayır şunları söyledi: “Bir ulusun çıkarı, menfaatı sadece uluslararası hukuktadır. Hukuka aykırılık sürdüğü sürece dünyada bu gibi olaylar olacaktır. Bizim çıkarımız uluslararası hukuk ve anayasaya uygun olmalı. Şimdi de böyle bir tezkere olsa benim tavrım yine hayır olur. Özgür milletvekili, parlamento yoksa özgür Türkiye yoktur” dedi. 

 

KUMPAS DAVALARI

Kemal Anadol ise Deniz Baykal’ın TBMM’de tarihi bir konuşma yaparak CHP’nin tavrını net biçimde ortaya koyduğunu anlattı. Anadol, “AKP’li milletvekilleri de ilk defa parlamentoya girdikleri için bugünkünden çok farklı davrandılar. Bülent Arınç dışında tezkereye hayır diyen herkes cezalandırıldı” dedi.Tezkerenin çıkmaması sonucu kumpas davalarının ortaya çıktığını ve en ağır bedeli CHP ile askerlerin ödediğini anlatan Anadol, “Bu işe karşı çıkan askerlerin hepsinin başı belaya girdi. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslarla ya tutuklandılar ya da TSK’den tasfiye edildiler. Faturayı CHP ile beraber askerlere çıkardılar. Baykal’a yapılan kumpas operasyonu da bunun faturasıdır” diye konuştu. Türkiye ile Suriye arasında bugün yaşanan gerilime ilişkin ise Kemal Anadol, “Parlamento işlevini kaybetti. Türkiye’de tek adam yönetimi var ve o tek adam istediği gibi karar veriyor. Tek adam yönetimi budur” ifadelerini kullandı. Haber okunma sayısı: 2937

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-15-temmuz-aciklamasi

Minik ortaktan 15 Temmuz açıklaması

12 Temmuz 2020 Pazar 19:23
turkiyenin-en-yuksek-koprusu-acildi

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açıldı

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:35
hukuk-sistemine-agir-darbe-vuruldu

Hukuk sistemine ağır darbe vuruldu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:19
bahcelinin-yeni-hedefi-orhan-pamuk

Bahçeli'nin yeni hedefi Orhan Pamuk

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:04
srebrenitsa-soykirimini-unutturmayacagiz

Srebrenitsa soykırımını unutturmayacağız

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:35

ÜLKE GÜNDEMİ

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

Bütün olumsuzlukların takipçisi olacağız.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında,

Erkek şiddetini önleme mekanizmaları çalışmıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan Haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL