01 Ekim 2020 Perşembe

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

ulkeyi-baas-rejimiyle-yonetiyorsunuz

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan personel tayini sırasında AKP yandaşı olmayanların atanamadığını ileri sürerek "Millî Saraylara yapılan üst düzey atamaların çoğunda da Kanal 7 televizyonu eski çalışanı var. Ne yazık ki devlet mirasının emanet edildiği isimler arasında tarihî mirasın korunması, yönetimi ve müzecilik konusunda eğitim almış tek bir isim bile yok. AK PARTİ iktidarında her zaman liyakatten uzak, "Bizden olsun." anlayışı hâkim oldu ve bu anlayış devam ediyor." dedi
04 Aralık 2019 Çarşamba 08:37

 Türkkan'ın konuşması şöyle:

Irak'ın kuzeyinde süren Pençe-3 Operasyonu ve Barış Pınarı Harekâtı'nda 2 askerimizin şehit düştüğü haberini aldık dün gece, 1 askerimiz de yaralanmış. Şehit olan askerlerimiz Uzman Çavuş Harun Çınar ve Piyade Sözleşmeli Er Alparslan Kurt'a Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum; milletimizin başı sağ olsun. Yaralı askerimize de acil şifalar diliyorum.

 

Bugün Dünya Engelliler Günü. Bugünkü grup toplantımızda 200 engelli vatandaşımız misafirimizdi bizim; şeref verdiler sağ olsunlar, kendilerine teşekkür ediyoruz.

 

Bugün beraberce kutlayacağımız veya tebrik edeceğimiz bir gün değil, onu özellikle hatırlatmak istiyorum "Dünya Engelliler Günü kutlu olsun." diyen arkadaşlara hatırlatmak istiyorum. Yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımızın ve ailelerinin karşılaştığı zorlukları ve sorunları dile getirip çözüm sunma günü bugün. Ülkemiz maalesef engelliler açısından yaşanabilir olmaktan uzaktır. Fiziki ve mimari şartların yetersizliği, ortez, protez ve medikal eşyaların yüksek ücretleri, ulaşım araçlarının yetersizliği ile sosyal hayata katılımın düşük olması, engellilerimizin en sık karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Evde bakım ücretlerinin yetersiz olması ve bu yetersiz ücretin dahi herkese verilmemesi, Hükûmetin en başta çözmesi gereken meselelerden bir tanesidir. Engellilerimizin sorun ve talepleri göz ardı edilemeyecek kadar hassastır. Aileleriyle birlikte yaklaşık 27 milyona varan bir topluluğun sesi kulak ardı edilemez. Bu kapsamda, İYİ PARTİ olarak, daha erişilebilir ve daha yaşanabilir engelsiz bir Türkiye inşa etmek için çalışmaya aralıksız devam edeceğiz. 

Portekiz'de düzenlenen Dünya Down Sendromlular Judo Şampiyonası'nda ülkemize altın madalyayı getiren Talha Ahmet Erdem ve Doğukan Coşar ile gümüş madalya kazanan Mehmet Can Topal'ı ve Basketbol Şampiyonası'nda dünya 3'üncüsü olan tüm özel sporcularımızı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum; onlarla gurur duyduk. Bu kardeşlerimiz kendilerine imkân verildikçe neler başarabileceklerini tüm dünyaya göstermiştir.

 

Çorum'un Sungurlu ilçesi vardır bilirsiniz. O ilçede görev yapan Özel İdare Müdürü Erol Erkoç'u da gördünüz değil mi sosyal medyada elinde bir kılıçla güzel bir resmi vardı? Bu arkadaşımız sosyal medyada Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi'ye de dil uzatarak muhalefet liderlerine çirkin sözler sarf etmiştir. Bu hakaret ve iftiraları şiddetle kınıyor ve kendisine aynen iade ediyoruz.

 

Biz "Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz. Devleti parti devleti yaptınız." derken boşuna söylemiyoruz. Soruyorum sizlere: Eğer öyle olmasa bu vatandaş, bu densiz müdür bu cesareti nasıl gösterir? AK PARTİ iktidarının devleti parti gibi yönetmesinin bir eseri olan bu şımarık memur haddini bilmeli, sınırı aşmamalıdır. Bu kişi, edep ahlak bir yana, önce, devlet terbiyesi nedir, onu öğrenmelidir. Hükûmetten, işleyebilir, sağlıklı bir devlet yapısı için bu memur hakkında bir önce yaptırım uygulamasını bekliyoruz.

 

Ancak şu noktada bir şeyi hatırlatmak istiyorum: İktidarın tek tip düşünce istediğini, ifade ve basın özgürlüğü konusunda tahammülünün olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu durumun yarattığı demokrasi kaygısına Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Karamollaoğlu'ndan sonra artık Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Ali Babacan da katıldı.

 

Tüm muhalefetin birleştiği nokta Türkiye'de giderek, farklı fikir öne sürenin, eleştiride bulunan birinin gözaltına alındığı, baskıya uğradığı bir ortamda demokrasinin ve ekonominin iyiye gitmesinin mümkün olmadığıdır. İktidar bu yöntemle çözüm üretmek bir yana, sorunları ve sorumluluğu sahiplenmiyor, işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. İktidarın, muhalefetin bu ortak eleştirisini dikkate alması, gerçekçi ve sorumluluk içinde davranması, özellikle de ifade özgürlüğü konusunda baskıcı tutumundan vazgeçmesi için çağrı yapıyoruz.

 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Millî Saraylar Ağustos 2018'de kanun hükmünde kararnameyle Sayın Cumhurbaşkanına bağlandı. Bunun hemen ardından Millî Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız'ın hazırladığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onayladığı listeyle tarihî mekân ve emanetlere uzun yıllar hizmet vermiş, aralarında doktora yapanların da olduğu birçok uzman ve zanaatkâr, 472 kişi millî saraylar kadrosundan çıkarıldı.

 

Bu kadrolar Meclise aktarıldı ve eski uzmanlardan boşaltılan kadrolara 400 yeni personel alımı için hemen düğmeye basıldı. Basında da yer alan iddialara göre Millî Sarayların yönetimi uzman ekipten alınıp iktidar yakınlığıyla bilinen eşe dosta açıldı. Sayın Bülent Arınç'ın Meclis Başkanlığı döneminde Kanal 7'den Millî Saraylara iletişim görevlisi olarak atanan, ardından da önce müşavir, sonra Meclis Genel Sekreter Yardımcılığına getirilen Yasin Yıldız on yıldır Millî Sarayların başında. Millî Saraylara yapılan üst düzey atamaların çoğunda da Kanal 7 televizyonu eski çalışanı var. Ne yazık ki devlet mirasının emanet edildiği isimler arasında tarihî mirasın korunması, yönetimi ve müzecilik konusunda eğitim almış tek bir isim bile yok. AK PARTİ iktidarında her zaman liyakatten uzak, "Bizden olsun." anlayışı hâkim oldu ve bu anlayış devam ediyor. Bu da iyi örneklerden birisi.

 

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun "Adil Öksüz'ün nerede olduğunu biliyoruz." açıklaması geçiştirilecek bir açıklama değildir. Devlet darbenin 1 numarası olan Adil Öksüz'ün nerede olduğunu biliyorsa zaman kaybetmeden gereğini yapmalıdır. Öksüz'ün bulunduğu ülkeyle temasa geçilip gerekli siyasi ve diplomatik girişimler yapıldı mı şimdiye kadar, hiç bilgimiz yok. Bu konuda kamuoyuna ve Parlamentoya herhangi bir bilgi verilmedi. Öksüz bulunduğu ülkeden istenmiş midir, istenecek midir? Bu adamın nerede olduğu ne zamandan beri bilinmektedir? Yurt dışından başarılı operasyonlarla FETÖ'cüleri getiren MİT yerini bildiği hâlde Öksüz için bu zamana kadar neden adım atmamıştır, atacak mıdır, o da hâlen cevaplanmamış sorulardandır. "Yerini zaten biliyoruz." deyip bu zamana kadar hiçbir adım atılmamasını biz kabul etmiyoruz.

Gelelim Sayın Cumhurbaşkanının veto ettiği termik santrallerdeki bacalara filtre takılması meselesine. Bakın, arkadaşlar, biz burada hep beraber dedik ki: Enerji tabii ki önemli, ekonomi tabii ki önemli ama bütün bunların önemli olması için bir insanın yaşaması lazım.

 

Yaşamı gerçekleşmemiş bir insan yani ölen bir insan enerjiye de ekonomiye de hiç ihtiyaç duymazsınız. Mezarlıklarda enerji niçin lazımdır? Sadece mezarlık lambalarını yakar, başka hiçbir işe yaramaz. Bunu biz size anlatamadık. Burada kalkıp bu filtre takılmamasını hayâsızca savundunuz, daha sonra Cumhurbaşkanı veto edince de alkışladınız. Ya arkadaş, ne menem bir şeydir bu ya, nasıl bir şeydir bu? Hiç anlaşılması mümkün değil, garip bir şeye taalluk etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK PARTİ Genel Başkanının hazırladığı kanunu veto etti, Türkiye böyle bir garabetle karşı karşıya ve buna siz alkış tutuyorsunuz şimdi. Ya niye alkışlıyorsunuz? Biz size bunu söylemedik mi? Millet bu yüzden bu Parlamentodan umudunu kesti, o yüzden bu sıralar böyle boş. Bu Parlamentonun hiçbir işe yaramadığını anladığı için milletvekilleri de gelmiyor.

 

Millet tepki göstermiyor, millet de buradan umudunu kesti. O yüzden bu kamuoyundaki baskıya dayanamayıp Sayın Cumhurbaşkanı veto etti. Size "Hazırlayın." dediği kanunu kendisi veto etti. Umuyorum bundan ders alıp muhalefeti dinler, böyle bir garabete bir daha mahal vermezsiniz.

Haberin etiketleri:

İYİ Parti, Lütfü Türkkan


Haber okunma sayısı: 218

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cumhurbaskani-dunyaya-seslendi

Cumhurbaşkanı dünyaya seslendi

30 Eylül 2020 Çarşamba 23:59
yukari-karabag-azerbaycanin-kendi-topragi

Yukarı Karabağ Azerbaycan'ın kendi toprağı

30 Eylül 2020 Çarşamba 20:14
berat-albayraki-yerden-yere-vurdu

Berat Albayrak'ı yerden yere vurdu!

30 Eylül 2020 Çarşamba 20:07
bahceli-anayasa-mahkemesine-takti

Bahçeli Anayasa Mahkemesine taktı

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:58
kanal-projesi-istanbulu-bitirir

Kanal projesi İstanbul'u bitirir

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:27
kulucka-merkezlerine-destek

Kuluçka merkezlerine destek

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Yukarı Karabağ Azerbaycan'ın kendi toprağı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Azerbaycan'ın, Yukarı Karabağ'daki operasyonda Türkiye dahil başka bir

Böceksavar mantarlar görev başında

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ağaçlara ve doğal ekosisteme zarar veren canlılar ile biyolojik mücadelesine

İnterneti olmayan öğrencilere İBB'den destek

İBB, öğrencilerin derslerini online olarak takip ettiği uzaktan eğitim sistemine herkesin erişebilmesi için

Kuluçka merkezlerine destek

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol

Sayın Bahçeli ‘Hidroksiklorokin’ nedir?

Siyasi hafızanın konu edildiği “Kırmızı Sorular” programında konuşan Siyasi Hafıza Platformu Başkanı

Dağlık Karabağ Türkiye-Rusya çatışmasına döner mi?

Dağlık Karabağ'da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim devam ederken krizin Rusya ve Türkiye'yi karşı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL