22 Mayıs 2019 Çarşamba

Üç ayda 33,3 milyar TL faiz ödemesi yapacaklar

uc-ayda-333-milyar-tl-faiz-odemesi-yapacaklar

CHP Genel Başkanı Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe verilerinin ülkenin iflasın eşiğine geldiğini, SGK’nın iflas noktasında olduğunu gösterdiğini belirterek “Üç ayda faize ödenen para geçen yıla göre yüzde 49,8 artmış. Bütçede para kalmadı. Bugüne kadar hiçbir hükümetin dokunmadığı Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine de göz diktiler. Emeklinin bayram ikramiyesi tehlikede, çareleri yok, karşılıksız para basacaklar” dedi.
14 Mayıs 2019 Salı 18:20

 CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Hazine ve Maliye Bakanının ‘Tünelin ucundaki ışık büyüyor’ açıklamasının iflasa giden ülke ekonomisini gözlerden kaçırmayı amaçladığını belirterek ‘En kötüsü geride kalmadı, tam tersine en kötüsü daha yaşanmadı’ diye konuştu. Bütçe ve sosyal güvenlikteki vahim tablonun gizlenemez hale geldiğini kaydeden Toprak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ocak-Mart dönemi bütçe gerçekleşme rakamları, devletin bütçesinin boşaltıldığını, 82 milyon insanımızın ve Türkiye ekonomisinin bu iktidar tarafından faiz lobisine çalışmaya mahkûm edildiğini ortaya koymaktadır. Sadece faiz ödemeleri için ödenen tutar, geçen yılın aynı dönemindeki 22,2 milyar TL’ye kıyasla, bu yılın ilk üç ayında yüzde 49,8 artarak 33,3 milyar TL’ye yükselmiştir. Kamu bankalarına seçim sürecinde talimatla dağıttırılan düşük faizli kıyak krediler, iktidara yakın kişi ve şirketlere akıtılan kamu kaynaklarıyla, Ziraat Bankası 693 milyon, Halk Bankası 382 milyon TL görev zararına uğratılmıştır. Diğer kamu kuruluşlarıyla birlikte üç ayda hazineye ve dolayısıyla milletin sırtına bindirilen toplam görev zararı toplamı 1,7 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. Üç ayda 33,3 milyar TL faiz ödemesi yapan hükümetin tarıma, milyonlarca üreticiye, çiftçiye üç ayda yaptığı ödemeler ise sadece 9 milyar TL’dir. Geçim sıkıntısı çeken, zor durumdaki milyonlarca yurttaşımıza yapılan sosyal yardım harcamaları ise aynı dönemde sadece 4,6 milyar TL’dir. Diğer deyişle ülkenin kaynakları, parası, bütçe imkânları 82 milyon için değil bir avuç faiz lobisi için kullanılmaktadır. Türkiye bütçesi, milletin ihtiyaçlarına değil, hükümetin borç almaya mahkûm kaldığı faizcilere harcanmakta, faizcileri zengin etmektedir. 2019 bütçesinde yılsonu için 80,6 milyar TL olarak öngörülen bütçe açığı hedefinin neredeyse yarısına yaklaşan 36 milyar TL bütçe açığı, üç ayda gerçekleşmiş durumdadır. İktidar, devletin kasası boşaldığı için bugüne kadar hiçbir hükümetin başvurmadığı Merkez Bankası’nın olağanüstü haller ve kara gün için ayırdığı ihtiyaç akçesine göz dikmiş, buradaki 40 milyar TL’ye el koyup bütçeye aktarma yoluna gitmektedir. Bunun anlamı, karşılıksız para basılması, iktidarın deyişiyle, ‘yerli ve milli’ paramızın pula dönmesidir. Emekliye ödenecek Ramazan Bayramı ikramiyesine para bulunamadığı için bu yola gidildiği yönündeki haberler, ekonomi yönetimince yalanlanmamıştır. Diğer yandan sosyal güvenlik sisteminin iflasın eşiğine geldiği SGK’nın son faaliyet raporuyla açığa çıkmıştır. Hazineden yapılan 57,5 milyar liralık prim desteğine rağmen SGK’nın 15,7 milyar TL açık vermesiyle SGK’nın açıkları için hazineden aktarılan kaynak 73,2 milyar TL’ye ulaşmıştır. SGK’nın büyük bölümü AK Partili belediyeler olmak üzere 83 milyar TL tahsil edilemeyen prim alacağı dikkate alındığında, sosyal güvenlik sistemi iflasın eşiğindedir. 27 milyon çalışanın 9 milyonunun yani üçte birinin kayıt dışı istihdam edilmesinden ötürü SGK’nın prim kaybı 70 milyar TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bütçe ve sosyal güvenlik sistemiyle ilgili bu birkaç rakam bile iktidarın ülke ekonomisini ve devleti her alanda çökme noktasına getirdiğini apaçık gözler önüne sermektedir. İktidarın çizdiği içi boş pembe tablolar, gerçeği örtme ve milleti aldatma çabasından öte bir şey değildir.” Haber okunma sayısı: 43

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

davutoglunun-o-sozleri-yeniden-gundemde

Davutoğlu'nun o sözleri yeniden gündemde

22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:41
yeni-bir-surec-baslayacak-ama

Yeni bir süreç başlayacak ama...

22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:35
cocuklarini-bile-ikna-edemeyecekler

Çocuklarını bile ikna edemeyecekler!

22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:28
akpli-o-isimden-imamogluna-destek

AKP'li o isimden İmamoğlu'na destek!

22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:11
istanbul-secimleri-turkiye-icin-imtihandir

İstanbul seçimleri Türkiye için imtihandır

22 Mayıs 2019 Çarşamba 15:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Henüz yüzünü görmediğimiz işçilerimiz var

İzmir'in Torbalı ilçesi Belediye Başkanı İsmail Uygur, belediyede çalışan ancak henüz göremedikleri

Davutoğlu'nun o sözleri yeniden gündemde

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriyeli sığınmacıların sınavsız bir şekilde üniversiteye girmesi ile

Yeni bir süreç başlayacak ama...

Çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları yorumlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Yeni

Çocuklarını bile ikna edemeyecekler!

T24' konuşan Özel, “O karar bir gerekçeleri var ama gerekçe söylenebilecek, yazılabilecek gibi değil. O

Kaçak yapılaşmada cemaat izi

Yalova ile Düzce arasındaki Sugören köyüne bağlı Höyüktepe’deki kaçak yapılaşma sürüyor. Köylüler ve

Rant projeleri yaygınlaşacak

Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı, garantili sözleşmeler dolayısıyla bütçeden müteahhitlere büyük

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL