10 Aralık 2019 Salı

Türkiye istediği ülkeden istediği şeyi alır

turkiye-istedigi-ulkeden-istedigi-seyi-alir

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında "Türkiye tam bağımsız bir ülkedir, istediği ülkeden istediği şeyi alır, buna savunma sanayisi de dahildir." dedi.
18 Temmuz 2019 Perşembe 00:51

 Mustafa Destici, "Türkiye tam bağımsız bir ülkedir, istediği ülkeden istediği şeyi alır, buna savunma sanayisi de dahildir." dedi.

 

Genel Merkez Binasında basın toplantısı düzenleyen Mustafa Destici, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye'nin büyümesini istemeyenlerin, Türkiye'yi engellemeye çalıştığını belirten Destici, şöyle konuştu: 

"Hava savunma sistemimizi güçlendirmek için Rusya'dan S-400 füzelerini aldık. ABD'nin yaptırım uygulayabileceği yönündeki açıklamaları ve bununla birlikte proje ortağı olduğumuz F-35'lerin Türkiye'ye teslim edilmeyeceği yönündeki açıklamaları kabul edilemez. Ne ABD'nin ne de başka bir ülkenin böyle bir hakkı yok. Türkiye tam bağımsız bir ülkedir, istediği ülkeden istediği şeyi alır, buna savunma sanayisi de dahildir."

 

Destici, ABD'nin Türkiye'nin hem karada hem havada zayıf bir ülke olmasını istediğini, S-400'e verilen tepkinin asıl sebebinin de bu olduğunu ifade etti.

 

Türkiye'nin hava savunma sistemi satın alımı konusunda önceliği ABD'ye verdiğini ancak ABD'nin Türkiye'ye hava savunma sistemi satmayı reddettiğini hatırlatan Mustafa Destici, "ABD hava savunma sistemi satmama konusunda bir irade ortaya koymuştur, Türkiye'de kendi başının çaresine bakma yoluna gitmiştir, S-400 bizim için önümüzdeki yüzyılın en önemli projelerindendir." dedi.

 

Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılmasının hukuksuzluk olduğunu, ABD veya bir başka devletin buna hakkının bulunmadığını vurgulayan Destici, Türkiye'nin sadece satın alan bir müşteri değil o projenin proje ortağı olduğunu dile getirdi.

 

Doğu Akdeniz'de yapılan sondaj çalışmalarını da değerlendiren Destici, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımların amacının Kıbrıs açıklarında keşfedilen doğal gaz kaynakları olduğunu belirtti. 

 

Mustafa Destici, şunları kaydetti:

 

"Kıbrıs'da söz hakkı olan iki devlet ve üç garantör devlet vardır; Türkiye, İngiltere ve Yunanistan. Bu beş ülke dışında kimsenin söz hakkı olmamalıdır. Ancak başta Akdeniz'e kıyısı olan Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye karşıtı tavır içine girmişlerdir. Aslında mesele Kıbrıs açıklarında keşfedilen doğal gaz kaynaklarıdır. Avrupa Birliği, Yunanistan'a gösterdiği tavrın en az bir kısmını Türkiye'ye göstermelidir. Biz adalet istiyoruz. Avrupa'dan beklentimiz taraf olmamasıdır."

 

Tunceli ilinde 2 çocuğun PKK'nın döşemiş olduğu mayın sonucu şehit olduğunu hatırlatan Mustafa Destici, "2 yavrumuz PKK terör örgütünün döşemiş olduğu mayına basarak hayatlarını kaybetti. Çocuklarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. İnsani değerler açısından yere göğe sığdırılamayan Tunceli'nin Belediye Başkanı terörü ve PKK'yı lanetleyen açıklama yapamadı. Belediye başkanı "patlama sonucu hayatını kaybetti." diyor. Peki bu patlama nasıl meydana geldi? Bu patlamanın müsebbibi kim? Bu çocuklar bir gaz sıkışması patlamasında mı hayatlarını kaybetti. Bu çocuklar terör örgütü PKK'nın döşemiş olduğun tuzaklı bombanın patlaması sonucu hayatlarını kaybettiler. Bu açıklamalar da belli ediyor ki bunların terör ile ne kadar iç içe olduğunu gösteriyor. Terörü ve terör destekçilerini lanetliyoruz" dedi.

 

Nijerya açıklarında rehin alınan Türk gemiciler ile ilgili açıklama yapan Destici, "İnşallah en kısa zamanda bu hadise çözülür ve rehin alınan denizcilerimiz sağ salim ailelerine kavuşur." diye konuştu.

Haberin etiketleri:

BBP, mustafa destici


Haber okunma sayısı: 115

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

melih-gokceke-feto-soku

Melih Gökçek'e FETÖ şoku!

10 Aralık 2019 Salı 08:47
erdogan-trtde-konustu

Erdoğan TRT'de konuştu

10 Aralık 2019 Salı 08:22
sentopa-tarafsizlik-tepkisi

Şentop'a 'tarafsızlık' tepkisi

10 Aralık 2019 Salı 07:54
ulkeyi-acik-cezaevine-cevirdiler

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

09 Aralık 2019 Pazartesi 19:17
mhpye-gore-her-sey-gulluk-gulistanlik

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

09 Aralık 2019 Pazartesi 18:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

AKP iktidarının 17 yıllık emek ve çalışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17

MHP'li isim Erdoğan paylaşımını kaldırdı

MHP MYK üyesi İbrahim Çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili

Kimse 3 çocuk babasına Kanal İstanbul'u dayatamaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbulluların yüzde 88’nin Kanal İstanbul ile ilgili fikrinin

Biyometrik veriler saldırı altında!

Kaspersky ürünlerinin kurulu olduğu, biyometrik veri toplama, işleme ve saklamada kullanılan sunucu ve iş

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL