21 Ocak 2021 Perşembe

TÜİK adeta bir veri ayarlama enstitüsü

tuik-adeta-bir-veri-ayarlama-enstitusu

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatloğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında İzmir'de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet ve yaralılara şifa dileğinde bulundu.
02 Kasım 2020 Pazartesi 19:05

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve milletvekili arkadaşlarıyla birlikte bölgede incelemede bulunduklarını anımsatan Tatlıoğlu, milletin bütün imkanlarıyla depremzedelerin yanında olmak için seferber olduğunu söyledi.

Yaptıkları incelemede merkezi yönetim ile yerel yönetim arasında bir koordinasyon kopukluğu olduğu tespitini yaptıklarını belirten Tatlıoğlu, "Kriz merkeziyle yerel yönetim arasında ciddi bir koordinasyon eksikliği var. Biz bu tür durumlarda bir bütün olarak kamu gücünün kullanılmasının daha faydalı olacağına inanıyoruz. Çünkü yerel yönetim de genel yönetim de kamunun bir parçasıdır ve toplamda hepsi devlettir. Bu eksiklik çok üzücüdür." diye konuştu.

Tatlıoğlu, merkezi yönetimin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş ile birlikte AK Parti'li olmayan belediye başkanlarını devlet etkinliklerinde dışarıda tuttuğunu ileri sürdü.

Toplumun en önemli gündeminin ekonomi olduğunu vurgulayan Tatlıoğlu, TÜİK'in açıkladığı verileri eleştirdi.

Türkiye'nin ciddi bir veri geçmişi ve birikimi olduğunu ifade eden Tatlıoğlu, "Ancak son 5 yıldır kamudaki bilgi perdeleme ve bilgiyi bozmaya yönelik adımlar zirveye çıkmıştır. Özellikle TÜİK'in açıkladığı veriler ne akademik çevrelerin ne ekonomiyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ne de uluslararası kuruşların yaptığı tespitlerle örtüşmektedir. TÜİK adeta bir veri ayarlama enstitüsüne dönüşmüştür. Oysa devlete yakışan ve doğru olan, devletin kendi sorunlarına ilişkin bilgileri kamuoyuyla doğru şekilde paylaşmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin daha zor zamanlar geçirdiğini ancak verilerinin tartışılmadığını söyleyen Tatlıoğlu, şimdi de zor gülerin yaşandığını ve devletin doğru bilgiler vermesi gerektiğini belirtti.

Son bir yılda sadece elektrik ve doğal gaza yüzde 30'un üzerinde zam yapıldığına dikkati çeken Tatlıoğlu, dar ve orta gelirli vatandaşların enflasyonunun yüzde 35'lerin üzerinde olduğunu iddia etti.

Döviz artışına da değinen Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

"Dolar sürekli artıyor. Artık bunun bir muhatabının olmadığı çok açıktır. 'Döviz kurunu takip etmiyorum' diyenlere sesleniyor ve diyoruz ki 'döviz kurunu takip etmemek, hiçbir şey bilmemektir'. Çünkü bizim gibi ülkelerin bütün hesaplarının temelinde döviz kuru öngörüleri vardır. Döviz tahminleriniz yoksa o zaman hiçbir planınız, öngörünüz çalışmanız ciddiye alınmaz ve alınmıyor. Bu nedenle Merkez Bankası da Allah'ın rahmetine mi kavuşmuştur? Hazine ve maliyenin birikimi buharlaştı mı yoksa siyasiler tarafından perdeleniyor mu? Milletin bütün birikimi harcanmakta ve zayıflanmaktadır. Ekonomi üzerinde devlete güven zemine inmiştir. Adalete güven yüzde 20'lere inmiştir."

Türkiye'nin fotoğrafının bu olmaması gerektiğini dile getiren Tatlıoğlu, Türkiye'nin adaletiyle, eğitimi ve ekonomisiyle savrulduğu bu yerden çıkacak güce sahip olduğunu vurguladı.

İsmail Tatlıoğlu, deprem vergilerine ilişkin bir soruya, "Türkiye'deki binaları sağlamlaştırmak için 39 milyar dolar vergi toplandı. İktidar, bu paraların nereye harcandığını millete açıklamak zorunda. Hesapları denetimden geçmeyen hükümetlerin meşruiyeti olmaz. Millet bu parayı depreme karşı tedbir alınsın diye verdi. Dolayısıyla bu paraların nerelere harcandığını sorgulamak basının ve milletin hakkıdır. Yönetenler de cevap vermek mecburiyetindedir. Devlet ve siyaset adamlığı bunu gerektirir." yanıtını verdi.

Haberin etiketleri:

İYİ Parti, TBMM, İsmail Tatloğlu, Meclis


Haber okunma sayısı: 416

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İYİ Parti'nin 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' taslağı hazır

İYİ Parti’nin, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, derneklerin de görüşünü alarak hazırladığı

Erdoğan ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı

Nükleer santral her zaman risktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol

Coronavac aşısı yan etkileri nelerdir?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL