TSK Mehmetçik Vakfı

19 Ocak 2019 Cumartesi

TOKİ 'İstanbul'a yapılan ihaneti anlatmıştı

toki-istanbula-yapilan-ihaneti-anlatmisti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Şehircilik Günü'nde " TOKİ vasıtasıyla 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek oluşturan bir şehircilik hamlesi başlattık" dedi. Ancak bizzat TOKİ tarafından hazırlanan İstanbul hakkındaki dosya kente nasıl ihanet edildiğini ortaya koyuyor.
09 Kasım 2018 Cuma 07:45

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Şehircilik Günü toplantısında yaptığı konuşmasında şöyle konuştu: "Biz kendi arkadaşlarımıza söylüyoruz. diyoruz ki dikey mimari yok yatay mimari... Önce mescit sonra sosyal donatı alanları onun ardından da oralarda çevrecilik yeşillendirme onun ardında oralarda inşalara devam edeceğiz. Siyasi parti olarak icraatlarımızın önceliğini elbette milletimizin ihtiyaçları belirliyor. İcraatlarımızın önceliğini elbette milletimizin öncelikleri belirliyor. TOKİ vasıtasıyla 837 bin konut inşaa ederek özel sektöre de örnek oluşturan bir şehircilik hamlesi başlattık. 53 farklı ilimizdeki 229 adet riskli alanda çalışmalar sürüyor. İmar barışı ile 13 milyon kişinin devlet ile olan ihtilafını çözmeye çalışıyoruz. Sıkıntılı yerlerin yaklaşık yarısı imar barışından faydalanacak gibi görünüyor. Bu süreçte birilerinin bunu fırsata çevirmesine de göz yummuyoruz."

 

TOKİ 'EMSALSİZ İHARET' İ AÇIKLAMIŞTI

 

Recep Tayyip Erdoğan 'Dikey yapılaşma yok yatay mimari' derken İstanbul'a yapılan ihanetin dosyasını Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak ulaşıp haberleştirmişti. Toplu Konut İdaresi’nin ( TOKİ ) uzmanlarınca hazırlanan özel dosyaya göre sadece İstanbul'da 76 mega proje için imar planlarını değiştirdi ve ayrıcalıklı imar hakları tanıdı. 

 

Dosya, “ İstanbul’da yapılan uygulamalara bakıldığında, plan disiplininden uzaklaşıldığı ve parsel bazında verilen ayrıcalıklı imar hakları ile kentin geri dönülemez şekilde tahrip edildiği görülmektedir. Bu ayrıcalıklı plan değişiklikleri, plan bütünlüğünden uzak ve mikro uygulamalar ile ortaya çıkan projeler için birer kılıf olmaktan öteye gitmemektedir” sözleriyle başlıyor. Dosya, “ İstanbul’da planlı bir kent oluşturma şansını tamamen ortadan kaldıran, kent bütününde yaşanan problemleri görmezden gelerek uygulamaya konmuş örnekleri gün yüzüne çıkarmayı” hedefliyor.

 

76 mega projenin hemen hemen hepsi İstanbul’un merkezi bölgelerinde. Şehrin birçok noktasından görünen projelerin metrekaresi de bir hayli pahalı. İşte bunlardan bazıları: 

 

Okul arazisine Nurol Tower

 

Şişli’de eski Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arazisi üzerinde inşa edilen 34 katlı Nurol Tower’ın yükseldiği arazi, 2006 yılında üniversite alanındaydı. 2010 yılında İBB ve TOKİ tarafından onaylanan planlarla turizm tesis alanına alındı ve 3.00 emsal hakkı tanındı. Yükseklik de serbest bırakıldı. Proje kapsamında fazladan 6.94 emsal kullanıldı. Yani 20 bin 526 metrekare inşaat yapılması gerekirken 68 bin metrekare inşaat yapıldı. Fazladan yapılan 47 bin 474 metrekare inşaattan 1 milyar 424 milyon 220 bin TL haksız kazanç elde eldildi.

 

Yüksekliği serbest: Maçka Residences

 

Beşiktaş Ortaköy’de yükselen projenin arazisi 2005 yılında konut alanındayken 2007 yılında İBB tarafından onaylanan imar planlarıyla otel, ticaret ve razidans alanına alındı. Yükseklik de serbest bırakıldı. Ancak 20 bin 300 bin metrekare inşaat yapılması gerekirken 60 bin metrekare yapıldı. Fazladan 39 bin 700 metrekare inşaat yapıldı. Metrekare fiyatı 84 bin olarak hesaplandığında fazladan inşaattan 3 milyar 334 milyon 800 bin lira kazanç sağlandı.

 

Bir AVM hikayesi: Marmara Forum

 

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan Bakırköy’deki Marmara Forum alanı üzerine 212 bin metrekare inşaat yapılması gerekirken 370 bin metrekarelik inşaat yapıldı. Yani 158 bin fazladan inşaat yapıldı. Metrekare fiyatı ortalama 23 bin lira görünen projeden 3 milyar 634 milyon lira haksız kazanç elde edildi. Proje 2008 yılında henüz temeli dahi atılmadan imar planına aykırılık nedeniyle mühürlenmişti. İBB Meclis’inde imar planlarına uyumu sağlandı.

 

Ataköy’ün hançeri:Sea Pearl Projesi

 

Ataköy sahilde bulunan 127 bin 600 metrekarelik bu arazinin bilinen yasal emsali 2.00’dı. Ancak bu proje 2.28 fazla emsal kullanılarak yapıldı. Yani 255 bin 200 metrekare inşaat alanı yapılması gerekirken 547 bin metrekare inşaat yapıldı. Proje kapsamında fazladan 291 bin 800 metrekare yapıldı. Metrekare fiyatının tahminen 46 bin TL olduğu görülen projeden 13 milyar 422 milyon 800 bin lira haksız kazanç elde eldildiği görülüyor. Arazi kıyı kenar çizgisi sınırları içerisinde bulunuyor.

 

Konut alanına Çiftçi Towers Projesi

 

Zincirlikuyu’da yükselen Çiftçi Towers projesinin bulunduğu arazi 1999 yılı imar planlarında konut alanındayken İBB tarafından 2006 yılında onaylanan imar planlarıyla yönetici merkezi ve turizm alanına alındı. Emsal de 2.50 olarak belirlendi. Ancak 110 bin metrekare inşaat yapılması gerekirken proje kapsamında 300 bin metrekare inşaat yapıldı. Yani 190 bin metrekare fazla inşaat yapıldı. Metrekare fiyatının 41 bin 250 lira olduğu göz önünde bulundurulunca 7 milyar 837 milyon 500 bin lira kazanç sağlandı.

 

CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 113

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

erhan-ustadan-adaylik-sinyali

Erhan Usta'dan 'adaylık' sinyali

19 Ocak 2019 Cumartesi 17:03
akpde-aday-krizi

AKP'de aday krizi!

19 Ocak 2019 Cumartesi 16:49
ittifak-sitede-yok

İttifak sitede yok

19 Ocak 2019 Cumartesi 10:31
iste-chpnin-istanbul-adaylari

İşte CHP'nin İstanbul adayları

19 Ocak 2019 Cumartesi 09:12

ÜLKE GÜNDEMİ

'Hayali' seçmenden sonra 'ölü' seçmen...

Temiz Seçim Platformu Başkanı Yaşar Okuyan, “Merkezden planlanan, seçim sonucunu etkileyebilecek organizasyon

Cumhur İttifakı millet için kambur ittifakıdır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin yarı yıl tatiline

Yıldırım Gelibolu'da karne dağıtım törenine katıldı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyanın en uzun teknoloji harikası 1915 Çanakkale Köprüsü'nün denizin

İnsanlık tarihinin en eski ham maddesi: Kenevir

Günümüzde 25 binin üzerinde kullanım alanı bulunan kenevir, ham madde olarak kullanılan en eski bitkilerden biri

1 Milyar doları aşan rekor ihracat

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) tarafından organize edilen basın toplantısında Türk oyun

Ziraat Bankası'ndan çiftçiye doksandan gol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Çiftçilerin borçları her yıl yaklaşık yüzde 35 faizle

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL