10 Aralık 2019 Salı

TİP'den 15 Temmuz'a karşı 4 madde

tipden-15-temmuza-karsi-4-madde

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada elli yıla aşkın bir süredir FETÖ terör örgütünün Türkiye'de bir şer faaliyeti yürüttüğüne dikkat çekerek, "Trump'la el sıkışarak Fetullah'la mücadele edilmez" dedi. FETÖ'ye karşı mücadelede komünistlerin söylediklerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Baş, 4 öneride bulundu.
15 Temmuz 2019 Pazartesi 23:28

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis Genel Kurulu’nun 15 Temmuz Özel Gündemli Oturumu’nda konuştu.

 

Erkan Baş, konuşmasında  "Hazirunu ve ekranları başında bizleri izleyen tüm işçileri, emekçileri, alın teriyle yaşayan ülkemizin tüm onurlu insanlarını saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

 

Doğrudan ABD emperyalizmi tarafından örgütlenmiş bir karşıdevrimci örgüt olarak gördüğümüz darbe girişiminde yaşamını kaybeden tüm yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum.

 Demokrasiden bolca söz edilen böyle bir günde dahi grubu olmayan bir partinin temsilcisi olarak maruz kaldığımız bu ayrımcılığı ve söz hakkımızın üç dakikayla sınırlandırılmasını bir kez daha halkımızın takdirine sunuyoruz.

 

Günün anlamına uygun olarak söyleyeyim: Darbelere karşı demokrasiyi, halkın söz hakkını savunanlar vekillerinin bile konuşturulmasını sağlayamıyorlarsa bu, bizim açımızdan büyük bir çelişkidir, halkımız bunu takdir edecektir. Dolayısıyla, bu kısa süre içerisinde elli, altmış yıllık bir tarihsel kesiti kapsayan 15 Temmuz darbe girişimine dair sadece birkaç noktaya işaret etmekle yetineceğim.


Birincisi, sanıyorum, aramızda bulunan herkes biliyor fakat hiç kimse dile getirmek istemiyor. Bu hain örgütün ilk teşkilatlanması komünizmle mücadele dernekleri adı altında gerçekleştirilmiştir. Bu, önemsiz bir şey değildir sevgili arkadaşlar ve doğrudan Amerika Birleşik Devletleri'nin Yeşil Kuşak Ülkeler Projesi'nin bir ayağıdır. Bunu neden söylüyorum? Elli yıldır bu örgüte karşı kesintisiz mücadele eden bir geleneğin temsilcisi olarak burada konuşuyorum, bir övünme vesilesi filan değil. Komünistlerin söylediklerinin dikkate alınması gerektiği çok açıktır Fetullah Gülen'le mücadele edilecekse.

 

Bakın, 1950'de komünizmle mücadele dernekleri kurulur ve 1951'de Türkiye tarihinin en önemli komünist tevkifatından bir tanesi gerçekleştirilir. Menderes Hükûmetinde 100'ü aşkın komünist yargılanırken Zeki Baştımar şöyle bir savunma yapıyor, dikkatinizi çekiyorum, hâkim diyor ki: "Biz bu memleketi siz komünistlerin elinde bırakmaktansa bu vatan batsın daha iyi." Zeki Baştımar sözü alıyor, "Bu sözler memleketi felakete sürükleyen zihniyetin ifadesidir. Ben yurtsever bir komünist olarak bugün memleketin zararına çalıştıklarına inandığım ve şahsen gadrine uğradığım, zulmünü gördüğüm siyasi hasımlarımın tahakkümü altında bile bu memleketin yaşaması için hayatımı vermekten çekinmem." Bakın, arkadaşlar, bu, son derece önemli bir ayrımdır. Bu memleketi işçiler, emekçiler, yoksullar ve onların temsilcileri yönetmesin diye ABD'ye ve iş birlikçilerine teslim edenler bu Fetullah Gülen örgütlenmesinin yayılmasında, büyümesinde sorumludur.

 

Hepimiz biliyoruz, elli yıla aşkın bir süredir bu örgütün bu topraklarda bir şer faaliyeti devam ediyor. Fakat öyle "uluslararası güçler" "malum çevreler" diyerek bu örgütle mücadele edilmez, adını koyacağız. Bu örgütü besleyen, büyüten, arkasında duran Amerika Birleşik Devletleri emperyalizmidir. Emperyalizme karşı tam bağımsızlıkçı bir tutum almadan, bunu söylemeye bile cesaret etmeden ya da Trump'la el sıkışarak Fetullah'la mücadele edilmez arkadaşlar.

 

İkincisi, elli yıldır bu örgüt vardır, doğrudur fakat değerli arkadaşlar, bu evredeki tüm iktidarları suçlayabiliriz, bir gerçeğin üstünü kapatmayalım: Birincisi, 12 Eylül askerî faşist cuntasından sonra var olan bu örgüt büyümüş, serpilmiş, gelişmiştir; ikincisi de maalesef devriiktidarınızda iktidar ortağı olmuş, ne istedilerse verilmiş ve devlette tepeden tırnağa hâkim hâle gelmiştir. Bu gerçeklere göz kapatarak bu hesaplaşmayı gerçekleştirmemiz mümkün değil.

 

dolayısıyla, madem bu gerçekler hepimizin gözleri önünde yaşandı; bu çeteyi devlet içine yerleştiren, önünü açan, bu çetenin hedef hâline getirdiği gençleri, siyasileri, bürokratları tasfiye eden, yargılatan ve tutuklanmasını sağlayan herkes mutlaka hesap vermelidir. Bizim önerimiz açıktır arkadaşlar, bir daha memleketimizin bunları yaşamasını istemiyorsak; bir: "Malum çevre" deyip geçiştirmeyeceğiz, "emperyalizm"in adını koyacağız.

 

İki: Siyaset; çıkar gruplarının, sermaye çevrelerinin, saray entrikası olarak bol parası olanların faaliyeti olmaktan çıkacak; alın teri döken emekçi halkın özneliğini kabul edecek.

 

Üç: Hangi dinî inancı benimsediğini söylüyor olursa söylesin, cemaatlerin, tarikatların, halkın dinî inancını kullananların siyasette yerinin olmaması, laikliğin kuvvetlendirilmesi gerekir.

 

Dört: Değerli arkadaşlar, hukuk, iktidarın sopası değil, adaletin simgesi hâline gelmelidir." dediHaber okunma sayısı: 134

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

melih-gokceke-feto-soku

Melih Gökçek'e FETÖ şoku!

10 Aralık 2019 Salı 08:47
erdogan-trtde-konustu

Erdoğan TRT'de konuştu

10 Aralık 2019 Salı 08:22
sentopa-tarafsizlik-tepkisi

Şentop'a 'tarafsızlık' tepkisi

10 Aralık 2019 Salı 07:54
ulkeyi-acik-cezaevine-cevirdiler

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

09 Aralık 2019 Pazartesi 19:17
mhpye-gore-her-sey-gulluk-gulistanlik

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

09 Aralık 2019 Pazartesi 18:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

AKP iktidarının 17 yıllık emek ve çalışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17

MHP'li isim Erdoğan paylaşımını kaldırdı

MHP MYK üyesi İbrahim Çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili

Kimse 3 çocuk babasına Kanal İstanbul'u dayatamaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbulluların yüzde 88’nin Kanal İstanbul ile ilgili fikrinin

Biyometrik veriler saldırı altında!

Kaspersky ürünlerinin kurulu olduğu, biyometrik veri toplama, işleme ve saklamada kullanılan sunucu ve iş

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL