19 Ağustos 2019 Pazartesi

TİP'den 15 Temmuz'a karşı 4 madde

tipden-15-temmuza-karsi-4-madde

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada elli yıla aşkın bir süredir FETÖ terör örgütünün Türkiye'de bir şer faaliyeti yürüttüğüne dikkat çekerek, "Trump'la el sıkışarak Fetullah'la mücadele edilmez" dedi. FETÖ'ye karşı mücadelede komünistlerin söylediklerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Baş, 4 öneride bulundu.
15 Temmuz 2019 Pazartesi 23:28

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis Genel Kurulu’nun 15 Temmuz Özel Gündemli Oturumu’nda konuştu.

 

Erkan Baş, konuşmasında  "Hazirunu ve ekranları başında bizleri izleyen tüm işçileri, emekçileri, alın teriyle yaşayan ülkemizin tüm onurlu insanlarını saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

 

Doğrudan ABD emperyalizmi tarafından örgütlenmiş bir karşıdevrimci örgüt olarak gördüğümüz darbe girişiminde yaşamını kaybeden tüm yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum.

 Demokrasiden bolca söz edilen böyle bir günde dahi grubu olmayan bir partinin temsilcisi olarak maruz kaldığımız bu ayrımcılığı ve söz hakkımızın üç dakikayla sınırlandırılmasını bir kez daha halkımızın takdirine sunuyoruz.

 

Günün anlamına uygun olarak söyleyeyim: Darbelere karşı demokrasiyi, halkın söz hakkını savunanlar vekillerinin bile konuşturulmasını sağlayamıyorlarsa bu, bizim açımızdan büyük bir çelişkidir, halkımız bunu takdir edecektir. Dolayısıyla, bu kısa süre içerisinde elli, altmış yıllık bir tarihsel kesiti kapsayan 15 Temmuz darbe girişimine dair sadece birkaç noktaya işaret etmekle yetineceğim.


Birincisi, sanıyorum, aramızda bulunan herkes biliyor fakat hiç kimse dile getirmek istemiyor. Bu hain örgütün ilk teşkilatlanması komünizmle mücadele dernekleri adı altında gerçekleştirilmiştir. Bu, önemsiz bir şey değildir sevgili arkadaşlar ve doğrudan Amerika Birleşik Devletleri'nin Yeşil Kuşak Ülkeler Projesi'nin bir ayağıdır. Bunu neden söylüyorum? Elli yıldır bu örgüte karşı kesintisiz mücadele eden bir geleneğin temsilcisi olarak burada konuşuyorum, bir övünme vesilesi filan değil. Komünistlerin söylediklerinin dikkate alınması gerektiği çok açıktır Fetullah Gülen'le mücadele edilecekse.

 

Bakın, 1950'de komünizmle mücadele dernekleri kurulur ve 1951'de Türkiye tarihinin en önemli komünist tevkifatından bir tanesi gerçekleştirilir. Menderes Hükûmetinde 100'ü aşkın komünist yargılanırken Zeki Baştımar şöyle bir savunma yapıyor, dikkatinizi çekiyorum, hâkim diyor ki: "Biz bu memleketi siz komünistlerin elinde bırakmaktansa bu vatan batsın daha iyi." Zeki Baştımar sözü alıyor, "Bu sözler memleketi felakete sürükleyen zihniyetin ifadesidir. Ben yurtsever bir komünist olarak bugün memleketin zararına çalıştıklarına inandığım ve şahsen gadrine uğradığım, zulmünü gördüğüm siyasi hasımlarımın tahakkümü altında bile bu memleketin yaşaması için hayatımı vermekten çekinmem." Bakın, arkadaşlar, bu, son derece önemli bir ayrımdır. Bu memleketi işçiler, emekçiler, yoksullar ve onların temsilcileri yönetmesin diye ABD'ye ve iş birlikçilerine teslim edenler bu Fetullah Gülen örgütlenmesinin yayılmasında, büyümesinde sorumludur.

 

Hepimiz biliyoruz, elli yıla aşkın bir süredir bu örgütün bu topraklarda bir şer faaliyeti devam ediyor. Fakat öyle "uluslararası güçler" "malum çevreler" diyerek bu örgütle mücadele edilmez, adını koyacağız. Bu örgütü besleyen, büyüten, arkasında duran Amerika Birleşik Devletleri emperyalizmidir. Emperyalizme karşı tam bağımsızlıkçı bir tutum almadan, bunu söylemeye bile cesaret etmeden ya da Trump'la el sıkışarak Fetullah'la mücadele edilmez arkadaşlar.

 

İkincisi, elli yıldır bu örgüt vardır, doğrudur fakat değerli arkadaşlar, bu evredeki tüm iktidarları suçlayabiliriz, bir gerçeğin üstünü kapatmayalım: Birincisi, 12 Eylül askerî faşist cuntasından sonra var olan bu örgüt büyümüş, serpilmiş, gelişmiştir; ikincisi de maalesef devriiktidarınızda iktidar ortağı olmuş, ne istedilerse verilmiş ve devlette tepeden tırnağa hâkim hâle gelmiştir. Bu gerçeklere göz kapatarak bu hesaplaşmayı gerçekleştirmemiz mümkün değil.

 

dolayısıyla, madem bu gerçekler hepimizin gözleri önünde yaşandı; bu çeteyi devlet içine yerleştiren, önünü açan, bu çetenin hedef hâline getirdiği gençleri, siyasileri, bürokratları tasfiye eden, yargılatan ve tutuklanmasını sağlayan herkes mutlaka hesap vermelidir. Bizim önerimiz açıktır arkadaşlar, bir daha memleketimizin bunları yaşamasını istemiyorsak; bir: "Malum çevre" deyip geçiştirmeyeceğiz, "emperyalizm"in adını koyacağız.

 

İki: Siyaset; çıkar gruplarının, sermaye çevrelerinin, saray entrikası olarak bol parası olanların faaliyeti olmaktan çıkacak; alın teri döken emekçi halkın özneliğini kabul edecek.

 

Üç: Hangi dinî inancı benimsediğini söylüyor olursa söylesin, cemaatlerin, tarikatların, halkın dinî inancını kullananların siyasette yerinin olmaması, laikliğin kuvvetlendirilmesi gerekir.

 

Dört: Değerli arkadaşlar, hukuk, iktidarın sopası değil, adaletin simgesi hâline gelmelidir." dediHaber okunma sayısı: 79

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partiden-o-iddialara-aciklama

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

16 Ağustos 2019 Cuma 01:09
ne-varsa-paylasmaya-haziriz

Ne varsa paylaşmaya hazırız

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:22
sahlanisa-gecen-ekonomi-degil-issizlik

Şahlanışa geçen ekonomi değil, işsizlik

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:13
vay-haysiyetsiz-serefsizahlaksiz-adam

Vay haysiyetsiz, şerefsiz,ahlaksız adam

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:36
akpli-buyuksehirde-torpil-rekoru-

AKP'li büyükşehirde torpil rekoru

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

Son günlerde yapılan karşılıklı açıklamalarla parti içerisindeki demokrasiyi işleten İYİ Partililerden

Ne varsa paylaşmaya hazırız

Kurban Bayramı boyunca İstanbul’un birçok noktasında vatandaşlarla buluşan, devam eden projeleri inceleyen ve

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Anne babaları en çok endişelendiren konuların

Denge ve denetimi biz sağlayacağız

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yer alan İYİ

FETÖ'nün şirketleri, bakın kimlere yaradı

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere AKP'li eski belediye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL