08 Temmuz 2020 Çarşamba

TİP Genel Başkanı'ndan İmamoğlu açıklaması

tip-genel-baskanindan-imamoglu-aciklamasi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, “İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı açıktır. AKP belediyeyi gasp etme girişimlerine bir an önce son vermelidir.” dedi.
16 Nisan 2019 Salı 18:21

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Baş, ülkenin yoğun gündemi olmasına rağmen, TBMM'nin yaklaşık 2 aydır çalışmalarına ara vermesinin, Meclisi önemsizleştirme amacı taşıdığını iddia etti. 

Seçimlerde, AK Parti'nin ağır yenilgi aldığını savunan Baş, halkın inatla sandığa sahip çıktığını ve AK Parti'nin sandık zaferlerine son noktayı koyduğunu iddia etti. 

Seçimlerden birkaç ay önce AK Parti'nin teklifiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinin görev sürelerinin "dere geçilirken at değiştirilmez" denilerek uzatıldığını anımsatan Baş, bugün ise AK Parti'nin "Ya bizim dediğimizi yapacaksınız ya da sizi o derede boğacağız." diyerek YSK'yi baskı altına almaya çalıştığını savundu. 

Seçimler öncesi Mecliste sahte seçmen iddialarıyla ilgili araştırma önergeleri verildiğini ancak AK Parti ve MHP tarafından bu iddiaların "seçimlerin güvenli" olduğu gerekçesiyle reddedildiğini ileri süren Baş, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın dün "seçimler murdar olmuştur" şeklinde açıklama yaptığını ifade etti. TİP Genel Başkanı Baş, "Binali Yıldırım, kazanamadığı seçimi murdar ilan etmekle biraz aceleci davranıyor. Türkiye halkları, 31 Mart'ta murdar olmuş hükümete, murdar olmuş AKP iktidarına yanıt verdi ve 'sizi tarihin çöplüğüne atmaya karar verdik' demiş oldu." diye konuştu. 

YSK'nin haklarında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlem yapılmış olup 31 Mart seçimlerinde başkan seçilenlere mazbatalarını vermeme kararını da eleştiren Baş, YSK'nin esas olarak seçmeni kandırdığını öne sürdü. Baş, adayların "kazandıkları seçimin gasbedilmesi"nin kabul edilemez olduğunu savundu. 

Seçimlerin sonuçlarının açık bir şekilde ortaya çıktığını dile getiren Baş, AK Parti'nin yenilgiyi kabul etmesi gerektiğini söyledi.Haber okunma sayısı: 226

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Saray gözetliyor, RTÜK karar veriyor

Muhalif kanalların yayın lisanslarını bütünüyle iptal etmek için engelleri bir bir kaldıran RTÜK’ün tek

Parayı dere islahına değil, ikrama yatırmışlar

Sel felaketinde 6 kişinin can verdiği Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’nin harcama kalemleri gündeme geldi.

Bahçeli ve Erdoğan'ın iki korkusu var

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, MHP ve AKP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın ve İYİ

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli hakkında çarpıcı yorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim tartışmaları devam ederken, kendisine yöneltilen soruları

81 ile koronavirüs genelgesi gönderildi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” konulu genelge gönderdi.

Dervişoğlu'ndan AKP'li Tosun'a sert kapak

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP eski milletvekili Resul Tosun ile canlı yayında tartışma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL