29 Eylül 2020 Salı

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

tek-adam-rejimi-ulke-ekonomisini-cokertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada, “İktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş’ tercihleri yüzünden kriz zirve yapmıştır” dedi.
07 Ağustos 2020 Cuma 20:54

 HDP Diyarbakır Milletvekili ve Ekonomiden Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, döviz kurundaki yükselişle ilgili, “İktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş’ tercihleri yüzünden, uzun süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan ‘ani duruş’la zirve yapmıştır” dedi.

 

HDP Milletvekili Garo Paylan, döviz kurundaki yükselişle ilgili açıklamalarda şunları söyledi:

 

İktidarın “ekonomide işleri kontrol altına aldığını” söylediği günün ertesinde, Amerikan Doları 7,30 TL’yi, Euro ise 8,60 TL’yi aştı. Bu çelişkiyi açıklamak üzere iktidarın yine “dış güçler operasyon yapıyor” türünden bahanelere başvurup, topu taca atacağını tahmin etmek güç değil. Ama artık Türkiye halkları ekonomik krizin asıl nedeninin Tek Adam Rejimi ve bu rejimin ekonomik tercihleri olduğunu görüyor. 

Kimsenin itiraz etme cesareti gösteremediği “Tek Adam”ların yönettiği ülkelerde, toplumsal huzurun ve refahın yaratılması hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Nitekim bugün bizim de yaşadığımız sosyal ve ekonomik sorunların nedeni; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yani Tek Adam rejimidir. Otoriterlik ile neoliberal zihniyetin birleştiği bu baskıcı rejim; bir yandan çıkar ağlarıyla yandaş sermayeyi zenginleştirip halkı yoksullaştırmıştır, diğer yandan ekonomide de liyakati rafa kaldırıp akrabalık ilişkileriyle ülke ekonomisini beceriksiz bir damada teslim edebilmiştir.

 

18 yıldır ekonomiyi üretim ekonomisine dönüştüremeyen bir siyasi kadronun, üstelik de koşulların aleyhimize döndüğü bir konjonktürde, bütün kararların “tek adam” ve onun etrafındaki “çıkar odaklarının” aldığı bir modelde ısrar etmesi, ülke ekonomisini hızla tüketmekte, vatandaşlarımızın işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı içinde çok zor günler geçirmesine neden olmaktadır.

 

İktidar iş yapıyorum diye, kaça mal olduğu belli olmayan köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri, hava alanları yaparak ülkeyi tam bir borç sarmalına sokmuştur. İktidarın ekonomide “saray, savaş, yandaş” tercihleri yüzünden, zaten uzun bir süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan “ani duruş”la birlikte ülke riski zirve yapmıştır. Zafiyete ek olarak iktidarın demokratik olmayan ve hukuk devleti kurallarını hiçe sayan uygulamaları bu riskin daha da artmasına neden olarak ülke ekonomisini çökertmiştir.

 

Ekonomiden sorumlu olan ‘Damat’Bakanın sorumsuz politikaları, krizi derinleştirmiştir. Damat Bey; para bastırdı, kredi pompaladı, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini sattı, İşsizlik Fonu’nu yağmaladı. Elde ettiği kaynakları ise vatandaşlarımıza değil, bir avuç yandaşına aktardı. Güven vermeyen ekonomi yönetiminin bastığı paralar, döviz kurlarını ve enflasyonu patlattı. Beceriksiz damadın yönetimindeki ekonomide her gün işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı artmaktadır.

 

Ekonomimiz “kur, enflasyon, faiz” sarmalına yeniden girmiştir. Tek Adam Rejimi, ekonomik krizin bedelini yine yoksullara ödetmek isteyecektir. Yapılması gereken açıktır. Bu iktidar, bırakın yabancıları, kendi yurttaşlarının bile güvenini çoktandır kaybetmiştir. Bu anlayış ülkenin gelişmesinin önünde bir taş gibi oturmuştur. Bu taşın kaldırılması ise ülkede yeni bir seçimle ve yeni bir anayasa yapmakla mümkündür. Toplumsal muhalefete düşen görev ve sorumluluk, ülke ekonomisini çökerten bu iktidarı değiştirmektir.Haber okunma sayısı: 270

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İşte İsmail Saymaz'ın kovulma nedeni

İsmail Saymaz TELE1'de katıldığı 'Anında Manşet' programında Ahmet Davutoğlu ile röportaj yaptığı için

Kesenin ağzı İmam Hatiplere açık

İmam hatip liselerinin akademik başarısının artırılması amacıyla hemen her yıl farklı bir uygulamayı hayata

Ece Üner'den Kim Kardashian’a muhteşem cevap

Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner, Ermeni asıllı ABD’li reality Show yıldızı Kim Kardashian’ın Azerbaycan

Düğün neyse de takılar ne olacak?

Pandemi nedeniyle nikah ve düğünler 2021’e erteleniyor. Öncelikli gerekçe kalitenin düşmesi, ikincisi ise

HKP'den Ermenistan'a sert tepki

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına sert tepki gösterdi.

TTB’de yeni yönetim belirlendi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Seçimli Büyük Kongresi 26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Ankara’da

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL