24 Şubat 2021 Çarşamba

Tamirat - tadilat programı önereceğiz

tamirat---tadilat-programi-onerecegiz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, muhalefet partileriyle görüşme turları öncesinde Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.
01 Şubat 2021 Pazartesi 14:21

 Görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, soruları yanıtladı. Sancar şunları söyledi: 

 

Bildiğiniz üzere bugün muhalefet partileri ile görüşmelere başlıyoruz. İlk randevumuz bugün. Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan ve heyetimiz Saadet Partisi'ni ziyaret edecek. Daha sonra CHP, Gelecek Partisi ve Deva Partisi ile randevularımız var. 

 

Meclis'i ve demokratik siyaseti önemsediğimiz için yeni programımızı Meclis Başkanı ile görüşerek başlattık   

1 Şubat itibariyle başlayan yeni bir program koyduk önümüze. Ayrıntılarını 8 Şubat'ta kamuoyuyla paylaşacağız. Başlangıcı Meclis Başkanı'yla görüşerek yapmayı tercih ettik. Bunun sebebi demokratik siyaseti hayati önemde bulmamızdır. Meclis'in yetkisi azalmış olmasına, etkisi sınırlanmış olmasına rağmen demokratik siyaseti hala kurumsal olarak en önemli mekanlarından biri olarak görmemizdir. Demokratik siyaset ve Meclis'i bir arada önemli gördüğümüz için bu programımızı Meclis Başkanı Sayın Şentop ile görüşerek başlattık. Kendisine programımızın ana hatlarını aktardık. 

 

Çözümü, demokrasiyi yeniden inşa etmekte görüyoruz

 

Programımız demokrasi programıdır. Türkiye’de acil demokratikleşmeye ve hukuk devletine dönüşe ihtiyaç var. Buradan uzaklaştığımız her gün krizler derinleşiyor, sorunlar ağırlaşıyor, toplumda kutuplaşma ve gerilim yükseliyor. Biz çözümü demokrasiyi yeniden inşa etmekte, hukuk devletini sağlam bir şekilde kurmakta görüyoruz. Bunun yolu da demokratik siyasetten geçiyor. 

 

Demokratik siyasetin canlı kalması için Meclis'in katkıda bulunmasını istedik

 

Demokratik siyasetin yöntemleri bellidir; diyalogtur, müzakeredir. Birbirini anlama, mutabakat noktaları arama meselesidir. Demokratik siyaset canlı kaldıkça sorunlara çözüm bulma umudu da canlı kalır, ihtimali de güçlenir. Bu görüşlerimizi Sayın Şentop’a aktardık. Meclis'in de bu çerçevede daha fazla rol oynaması için kendisinin katkıda bulunmasını istedik. 

 

Şentop'un AİHM’in Demirtaş kararı üzerine ortaya çıkan durumla ilgili inisiyatif almasını bekliyoruz 

 

Özellikle AİHM’in Demirtaş kararı üzerine ortaya çıkan durumun yarattığı sıkıntıları, sorunları çözmek konusunda kendisinden inisiyatif beklediğimizi belirttik. Karar açık ve kesindir, uygulanmalıdır ama bu karar daha ötesine işaret ediyor. AİHM Demirtaş kararı Türkiye’de son 5 yılda yargı alanında ve adalet konusunda yaşanan büyük çöküşü resmi bir şekilde belgeliyor. 

 

Muhalefete tamirat - tadilat programı önereceğiz

 

Biz bir tamirat - tadilat programı önereceğiz muhalefete. Bunun müzakere zemininin başlangıcı olarak AİHM kararını ele alabileceğimizi söylüyoruz. Yine aynı görüşü sayın Şentop’a aktardık. 

 

Kobanî Davası sürecinin yaratacağı tehlikeyi aktardık

 

Gündemde adaletsizliklerin daha da derinleşmesine yol açacak Kobanî Davası adıyla bildiğimiz bir süreç var. Bunun ne kadar haksız, adaletsiz ve tehlikeli bir girişim olduğunu da kendisine ilettik. Bunu da yine muhalefet partileriyle müzakere edeceğiz. 

 

Muhalefet partileri arasında diyalog, Türkiye’nin demokrasi yolunu açmak açısından hayati önemde 

 

Muhalefet partileri arasında diyalogu Türkiye’nin demokrasi yolunu açmak açısından hayati önemde görüyoruz, kendilerine öneriler paketi sunacağız. Bu paketle ilgili ayrıntıları da yine önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. 

 

SORU: AİHM ve AYM kararları konusunda Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek’in açıklamaları oldu. Uyulmalı dedi AYM ve AİHM kararlarına ama Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum da "böyle zorunluluk yok, CMK hükmü erteleyebilir, yeniden karar verebilir" dedi. Siz bu iki farklı açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?  

 

Cemil Çiçek’in söyledikleri doğrudur

 

Cemil Çiçek’in söyledikleri doğrudur. Bizim de söylediğimiz şeylerdir. Aslında aklın yolu, bilginin yolu tektir. AİHM sistemini bilen herkes AİHM’in verdiği bu kararın tartışmaya açık olmadığını, uygulanmasından başka seçeneklerin sadece Türkiye’yi daha çok zora sokacağını görecektir. Yani izninizle bu konularda 20 yıldan fazla üniversitede ders vermiş bir akademisyenim. Doğrusu beni diğer argümanları savunanlar şaşırtıyor. Çünkü bu konuda ne yapılacağını AİHM Hukuku dersini almış herhangi bir hukuk öğrencisi bilir. 

 

SORU: Mehmet Uçum'un açıklamaları?

 

Bunların hiçbir anlamı yok. AİHM kararı, Anayasa’nın 90. maddesine ve  AİHS’nin 46. maddesine göre bağlayıcıdır. Nasıl uygulanacağı bellidir. Tutukluluğun haksız olduğuna karar vermişse AİHM, bunda başka seçenek yoktur. Başka bir ihlal kararı vermiş olsaydı, başka yollar gündeme gelebilirdi. Ama "tutukluluk haksızdır ve bu konuda yapılan bütün işlemler sözleşmeye aykırıdır" diyorsa bu kararın uygulanmasının tek yolu tutukluluğu bitirmektir. 

 

SORU: Görüşme programınız nedir?

 

Ayrıntılı bir demokrasi programımız var ama muhalefet partileriyle olan görüşme programını az önce söyledim. Bu görüşme programı da genel demokrasi programımızın bir parçasıdır. İlk görüşme bugün Saadet Partisi ile gerçekleşecektir. Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan ve heyetimiz, Sayın Karamollaoğlu tarafından kabul edilecek. Ayın 5 Şubat’ta ben ve heyetimiz CHP’yi Genel Merkezinde ziyaret ederek Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetiyle görüşeceğiz. 9 Şubat’ta Gelecek Partisi ile yine benim başkanlık edeceğim bir heyet görüşme yapacak. 11 Şubat’ta da Sayın Buldan‘ın başkanlık edeceği heyet, Deva Partisi ile görüşme gerçekleştirecek. İYİ Parti’den de randevu talep edeceğiz. Takdir onlarındır. 

 

Muhalefet partileri arasında diyalog Türkiye’nin demokrasi yolunu açmak açısından hayati önemde

 

Biz muhalefetteki bütün partilerle diyalog kurmak istiyoruz, daha doğrusu sistemli ve düzenli diyaloğun Türkiye’nin sorunları çözme, bu girdiğimiz ağır hukuk ve siyaset krizini aşma bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz. Meclis’te olmayan ittifak ve bileşen ilişkimizin olmadığı diğer partilerle de görüşmeler yapacağız. Bunlar Haziran’a kadar devam edecek olan programımızın parçaları. Elbette demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri, emek  ve meslek örgütleriyle de çeşitli toplum kesimleriyle de görüşmeler yapacağız. Başka etniklilerimiz de olacak önümüzdeki günlerde ayrıntıları açıklayacağız. 

 

SORU: Bir Anayasa değişikliği mi öneriyorsunuz? 

 

Programımız üç aşamadan oluşuyor. Öneri programımız. Muhalefet partilerine müzakere edilmesini önereceğimiz bir programımız var, ayrıntılarını açıklayacağız. 

 

SORU: Siyasi partiler kanununun değişimi gündemde. Taslak var mı? 

 

Taslak olup olmadığını bilmiyoruz. Daha önceki zamanlarda hazırladığımız metinlerimiz var, bunları güncelliyoruz. Elimizde önümüzdeki dönemde demokratikleşme için yol temizliği diye nitelendirdiğimiz kapsamlı bir çalışmamız var. Daha önce bu tür çalışmalar yapmıştık. Şimdi bunları güncelledik, önümüzdeki dönemde muhalefet partilerine ve ilgili çevrelere takdim edeceğiz 

 

SORU: Bir vatandaş savcının arabasına yanlış yere park ettiği notu yazdığı için gözaltına alınıyor? 

 

Kamuda ve yargıda herkesin kendisini padişah gibi gördüğü bir atmosfer yaratıldı

 

Yargının ve bir bütün olarak kamu yönetiminin içine düştüğü durumu çarpıcı bir şekilde gösteren önemli bir olaydır. 'Küçük olay' deyip geçiştirmek asla doğru olmaz. Tam tersine herkesin kamu yönetiminde veya yargıda hemen herkesin kendisini bir tür padişah gibi gördüğü bir atmosfer yaratılmıştır. Bunu yaratan iktidarın kendisidir. Kamu iradesinin ve yargıda görev yapanların kendini halkın üstünde halktan üstün gördüklerine dair önemli bir gösterge. Bunun gibi pek çok olay var. Kamu yönetimi, bütün devlet yönetimi, halkın hizmetinde olmak zorundalar. Ancak, halka hizmete ettikleri zaman kamu kuruluşu sıfatını hak ederler. Haber okunma sayısı: 2914

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tamirat---tadilat-programi-onerecegiz

Tamirat - tadilat programı önereceğiz

01 Şubat 2021 Pazartesi 14:21
eski-belediye-baskani-yeni-trol

Eski belediye başkanı, yeni trol

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:21
bahceli-susuyor-yardimcilari-konusuyor

Bahçeli susuyor yardımcıları konuşuyor

30 Ocak 2021 Cumartesi 18:28
vatandasin-cebine-yeni-hortum

Vatandaşın cebine yeni hortum

30 Ocak 2021 Cumartesi 17:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek doz aşı Covid-19’a karşı korumada yeterli mi?

Covid – 19 aşısının türüne göre değişmekle birlikte yüzde 65 ile yüzde 98 oranında koruduğu ve

Demir yolu ile ihracat yüzde 33 arttı

Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, pandemi dönemde demir yolu ile ihracatın yüzde 33 artarak rekor seviyeye

Bu vergi herkesi zorlayacak

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) %10’a

İstanbul Valiliği'den yasak kararı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde sivil toplum kuruluşlarınca yapılması planlanan

Eski belediye başkanı, yeni trol

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Nevşin Mengü'yü "Sana öyle bir illüstrasyon

Yavaş'tan ücretsiz internet atağı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, internete erişim hakkının temel bir hak olduğunu belirterek

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL