16 Temmuz 2020 Perşembe

Talimatla hukuk iğfal edildi

talimatla-hukuk-igfal-edildi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini “talimatla hukukun iğfal edilmesi” olarak nitelendirerek, “Meclis’te talimatla demokrasiye darbe vurulmuştur. Yapılan iş kanunsuzdur. Atatürk’e hesap soran TBMM’nin Erdoğan’dan talimat alması düşündürücüdür. Bu işlem demokrasiye darbedir, AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır” dedi.
04 Haziran 2020 Perşembe 19:12

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine TBMM Genel Kurulu’nda tepki gösterdi. Enis Berberoğlu ile ilgili yargı sürecinin henüz kesinleşmediğini ve Anayasa Mahkemesi sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Altay, “Enis Berberoğlu'nun, şu anda, bu 20 Eylül 2018'de Yargıtay’da onaylanan cezasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvurusu var. Anayasa Mahkemesi de daha üç gün önce Enis Berberoğlu'ndan evrak istemiş. Böyle bir hal var. Başka nasıl bir hal var değerli arkadaşlar? Geçmişte Sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda Türkiye'de temayüz etmiş, herkesin üstatlığını kabul etmiş 3 Anayasa hukukçusundan Meclis tarafından istenmiş bir mütalaa var ve bu mütalaada da Enis Berberoğlu'nun yargılama süreci hem AYM'ye başvurusu bakımından bitmediği belirtiliyor. Geçmişte bir kararın okunmasının dönem sonuna bırakıldığına örnekler var. Meclis Başkanı değişti. Sayın Mustafa Şentop ile de görüştüğümde, Sayın Şentop aslında benim gibi düşündüğünü ama ayrıca hukukçulardan o da önceki Meclis Başkanı gibi görüş alacağını da söylemişti. Durum böyleyken 3 fezlekenin okunması kararının apar topar alınmış olması Parlamentoya bir darbedir, Parlamentoya bir dayatmadır, Parlamentoya bir talimattır. Meclis’te talimatla demokrasiye darbe vurulmuştur. Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi hukukun iğfal edilmesidir. Bu işlem asla hukuki değildir. Bugünkü iş hukuki ise kamu vicdanında, sizin vicdanınızda, hukuk normlarında bir karşılığı, müspetliği var ise kardeşim, bu fezleke geleli iki yıl oldu ya! Siz iki senedir niye hukuku çiğnediniz? Niye çiğnediniz iki senedir? Ayıp! Bakın, Sayın Başkan, oturduğunuz koltuğun ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür ve bu Meclis, Atatürk'ten hesap soran bir Meclistir. Lanet olsun, yazıklar olsun, Atatürk'ten hesap soran bir Meclis, Erdoğan'dan talimat alır hâle geldi! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!”


İŞLEM GEÇERLİ DEĞİL

Yapılan işlemin geçerli olmadığını savunan Altay, şunları söyledi:

“TBMM İçtüzüğü’nün 68’nci maddesinde ‘Başkan, görüşmeler sırasında gürültü veya kavga çıkar ve bu nedenle çalışma düzenini kuramazsa kürsüde ayağa toplantıya ara vereceğini ihtar etmek suretiyle gerekli gayreti gösterir, buna rağmen gürültü ve kavga devam ederse oturuma en çok bir saat ara verir’ hükmü var ama siz bunu yapmadınız. Sayın Başkan, bir yetkiyle orada oturuyorsunuz, bu yetkiyi size Türkiye Büyük Millet Meclisi verdi, Genel Kurulu oluşturan bütün siyasi partiler size oy verdi. Biraz önce okuttuğunuz tezkereleri, siz dâhil bir kişi Allah'tan korkarak kuldan utanarak ‘Ben duydum, anladım’ derse ben bugün milletvekilliğini bırakırım.  Böyle bir olay yaşanmamıştır, okuttuğunuz fezlekeler halkın oyuyla seçilmiş 3 Sayın milletvekilinin Meclis üyeliklerinin sona erdirilmesiyle ilgilidir. Alelade bir başkanlık tezkeresi değildir. Bunun, bu tutumunuzun ayıplı, kusurlu, kabahatli ve hak ihlalli bir tutum olduğu kanaatini taşıyorum.”Haber okunma sayısı: 140

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kilicdaroglundan-feto-gondermesi

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ göndermesi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:45
feto-eli-kanli-bir-teror-orgutu-

FETÖ eli kanlı bir terör örgütü

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:06
koruyu-pensilvanyaya-niye-gonderdin

Koru'yu Pensilvanya'ya niye gönderdin?

15 Temmuz 2020 Çarşamba 20:25
gelin-ulkeyi-2023-hedeflerine-ulastiralim

Gelin, ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştıralım

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:37
hani-biz-esit-yurttastik

Hani biz eşit yurttaştık

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:32
minik-ortak-gundemi-degerlendirdi

Minik ortak gündemi değerlendirdi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:24

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu 15 Temmuz anmasında konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü

HKP, Hamza Yerlikaya'yı tuş etmeye çalışıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; eski milli güreşçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan

Toplumda darbe karşıtı bir antikor var

Üsküdar Üniversitesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliği ile yürütülen “15 Temmuz Şehit Yakınlarının Duygu

Salgına rağmen başarılı olduk

İBB 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu İBB Meclisi’ne sunan Başkan Ekrem İmamoğlu, konuşmasında bir yılda

Bu hırsa dur diyemezsek geleceğimiz karanlık

DEVA Partisi İstanbul Milletekili Mustafa Yeneroğlu, evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL