10 Aralık 2019 Salı

'Suriyeliler Türkiye’de kalacak'

suriyeliler-turkiyede-kalacak

Türkiye’nin göç politikasının ve vahim sonuçlar doğurduğunu belirten İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, “Göçmen diye bir kavram yoktur. Bunlar Türkiye’de geçici sığınmacı statüsündeler. Eğer bu statüdekilere yeni bir kavram üretip göçmen diyorsanız, aslında Suriyelilerin Türkiye’de kalacağını açıklıyorsunuz demektir” dedi
11 Kasım 2019 Pazartesi 17:11

 Göç idaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz’ın, Türkiye’deki sığınmacılar ile ilgili yaptığı uyarı açıklamalarından sonra konuyu meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 

 

Özdağ önergesinde; ‘’Geçtiğimiz günlerde Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz yaptığı açıklamalarla sığınmacılar konusunda bir an önce önlem alınması gerektiğini, Türkiye’ye gelecek yeni sığınmacı göçleri için yer kalmadığını belirtmiştir. Türkiye’nin geçici koruma kapsamındaki sığınmacılarla ilgili konumu kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşılmamaktadır. Türk milletinin içerisinde bulunduğu bu vahim durum kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşılmalı, Türk milletinin her bir ferdi kendilerini bekleyen tehlikeler ile alakalı bilgilendirilmelidir.’’ sözlerine yer verdi. 

 

GÖÇMEN DEĞİL GEÇİÇİ SIĞINMACI  

Geçtiğimiz hafta mecliste düzenlediği basın toplantısında da, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı belgesini eleştiren; "Göçmen diye bir kavram yoktur. Bunlar Türkiye’de geçici sığınmacı statüsündeler. Eğer bu statüdekilere yeni bir kavram üretip göçmen diyorsanız, aslında Suriyelilerin Türkiye’de kalacağını açıklıyorsunuz demektir" diyen Özdağ, "Bu, Türk milletine Suriyeli sığınmacılar konusunda ne kadar büyük bir yalan söylendiğinin açık devlet belgesidir." demişti. 

 

VATANDAŞLIK VEREREK GÖNDERMEYECEKLER 

 

Özdağ, Suriyeli sığınmacılara ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün stratejik planlamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. Amacın, Suriyeliler’in geri dönmesi değil, Suriyeliler’in Türkiye’de kalması için hangi devlet kuruluşunun hangi görevi yerine getirmesiyle ilgili görev dağılımı olduğunu iddia eden Özdağ, “Bu, Türk milletine Suriyeli sığınmacılar konusunda ne kadar büyük bir yalan söylendiğinin açık devlet belgesidir. Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık vererek Türkiye’de tutacakları anlaşılıyor. Biz İYİ Parti olarak Türk milletine söz veriyoruz, iktidara geldiğimiz andan itibaren Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönüş süreci başlayacak. Bu gönüllü bir dönüş olmayacak. Gönüllü dönenler döner, gönülsüzler de gönülsüz dönerler. Burada uygulayacağımız yasa ve yönetmelik AK Parti döneminde çıkmış olan yasadır. AK Parti kendi çıkardığı yasağı açıkça ihlal ederek Suriyelilere vatandaşlık verme ve göçmen statüsüne dönüştürme çalışmaları yürütülürken çıkarmış olduğu yasa ve yönetmelikte açıkça savaş bitince sığınmacıların yurtlarına geri döneceğini kaydediyor. Gönüllü değil, zorunlu. Bunu İYİ Parti hayata geçirecektir" şeklide konuştu.

 

Yurt GazetesiHaber okunma sayısı: 68

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akp-suriyelilere-vatandaslik-verecek

AKP Suriyelilere vatandaşlık verecek

10 Aralık 2019 Salı 18:37
yeni-bir-referanduma-cesaret-edemezsiniz

Yeni bir referanduma cesaret edemezsiniz

10 Aralık 2019 Salı 15:50
osonun-maaslarini-kim-oduyor

ÖSO’nun maaşlarını kim ödüyor?

10 Aralık 2019 Salı 15:16
erdogandan-nobel-tepkisi

Erdoğan'dan, 'Nobel' tepkisi

10 Aralık 2019 Salı 14:35
bir-kisim-insanlar-obeziteden-oluyor

Bir kısım insanlar obeziteden ölüyor

10 Aralık 2019 Salı 14:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Asgari ücrete zam sokağın rakamlarıyla yapılmalı

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında asgari ücret

O dizideki bilgi yanlış çıktı!

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ertuğrul Gazi'nin babasının Süleyman Şah değil Gündüz Alp olduğunu tespit etti

Türkiye'nin ilk kadın mitingi 100 yaşında

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da 3 bin kadının katılımı ile Anadolu işgalini protesto etmek üzere

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

MHP'ye göre her şey güllük gülistanlık

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

AKP iktidarının 17 yıllık emek ve çalışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile “AKP İktidarının 17

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL