TSK Mehmetçik Vakfı

20 Temmuz 2018 Cuma

Soma için adalet, herkes için adalettir

soma-icin-adalet-herkes-icin-adalettir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenen Soma Davasının Karar Duruşması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.
09 Temmuz 2018 Pazartesi 22:52

 Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

 

Soma katliamı Cumhuriyet tarihimizin en büyük işçi katliamı olarak hafızalarımızda ve yüreklerimizde halen sıcaklığını korumaktadır. 4 yıl önce yaşanan bu katliamda 301 işçi kardeşimiz ne yazık ki göz göre göre katledilmiştir. Şimdi aradan geçen bu 4 yılda gerek yaşamını yitiren işçilerin aileleri gerekse de tüm Ülke yaşanan bu katliamın sorumlularının gün yüzüne çıkarılmasını beklemektedir. Yani Soma 4 yıldır adalet beklemektedir.

 

Katliamın hemen ardından geniş bir soruşturma başlatılmış ve olayla ilgisi olduğu düşünülen bir takım kişiler hakkında tutuklama kararları çıkmıştı. Soma Kömürleri A.Ş Holding patronu da olan Alp Gürkan ve bazı şirket yöneticileri hakkında tutuklanma kararı alınmış olsa da SOMA katliamının gerçek sorumluları henüz açığa çıkartılmamıştır. 

Soma katliamının davaları esnasında bir kez daha yargının siyasal baskı altında olduğuna defalarca şahit olduk ve halen de olmaktayız. Soma katliamı sadece Ülkemiz tarihi açısından değil Dünya tarihi açısından da yaşanan en büyük işçi katliamlarından biridir. Bu yüzden 4 yılı aşkın bir süredir verilen hukuk mücadelesi sadece Soma öznelinde değil, iş yerlerinde acımasızca kar hırsı ile katledilen binlerce işçinin davası olması bakımından da önem taşımaktadır.

 

AKP iktidarı ile günden güne artan iş yeri cinayetleri ülkemizin ne yazık ki acı bir gerçeği konumundadır. Çalışma yasalarında yapılan değişiklikler ne yazık ki işçilerin güvenliğini gözeten bir noktadan değil daha çok patronların taleplerini esas alacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm bu yasal düzenlemelerin bir neticesi olarak da ne yazık ki binlerce kardeşimizi iş yerlerinde ki denetimsizliğe kurban verdik. Bu yüzdendir ki Soma katliamı davası herhangi bir dava olmaktan ziyade bu ülkede adalet isteyen binlerce işçinin ve onların yakınlarını yakından ilgilendiren bir davadır.

 

4 yılı aşkın bir süredir devam eden davanın artık karar aşamasına gelinmiştir. Dava’nın karar duruşması 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenmiştir. 4 yıllık bir yargılamanın neticesi olarak en büyük beklentimiz katliamın tüm sorumlularının açığa çıkartılması ve kanun önünde hesap vermesidir. İşçiler adına gerçek adaletin sağlanabilmesi içinde katliamda sorumluluğu bulunan tüm Kamu görevlilerin de bu dava kapsamında yargılanması gerekmektedir. Unutmayalım ki kısa bir süre önce Anayasa Mahkemesi Kozlu’da 8 işçinin ölümüyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluğuna işaret eden önemli bir karar vermiştir. Bu kararın karar duruşması öncesinde emsal teşkil etmelidir.

 

Unutmayalım ki Soma için adalet herkes için adalettir. Soma için hak ve hukuk mücadelesi vermek, hayatını kaybeden tüm işçiler için mücadele vermektir. İşte bu yüzdendir ki tüm yurttaşlarımızı Soma davasının karar duruşması olan 11 Temmuz günü Soma’ya davet ediyoruz. Yaşanan tüm iş yeri katliamlarına karşı hak, hukuk ve adalet mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Haberin etiketleri:

CHP, veli ağbaba


Haber okunma sayısı: 110

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aksener-kimlerle-yola-devam-edecek

Akşener kimlerle yola devam edecek

20 Temmuz 2018 Cuma 07:40
chpden-olaganustu-kurultay-aciklamasi

CHP'den olağanüstü kurultay açıklaması

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:06
denetimsizlik-daha-cok-tehlikeye-gebe

Denetimsizlik daha çok tehlikeye gebe

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:00
kurultay-tartismalari-bizi-iceriye-gomdu

Kurultay tartışmaları bizi içeriye gömdü

19 Temmuz 2018 Perşembe 19:55

ÜLKE GÜNDEMİ

Ankara'dan kek geldi, tabağınız yok mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar karakol ziyaret etti. Akar,

Tarikatlara değil, devlete bağlı kalın

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden 622 öğrenci için düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan merkez

Denetimsizlik daha çok tehlikeye gebe

CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç, Çorlu’da 24 vatandaşımızın yaşamını

Kurultay tartışmaları bizi içeriye gömdü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP'deki olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin, "Yerel

Adalet komisyonu çalışmaya başladı

Adalet Komisyonu, 27. Dönem'de ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı, AK Parti Kastamonu

445 bin FETÖ'cü hakkında işlem yapıldı

Türkiye Hukuk Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği, “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL