TSK Mehmetçik Vakfı

18 Şubat 2019 Pazartesi

Soma için adalet, herkes için adalettir

soma-icin-adalet-herkes-icin-adalettir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenen Soma Davasının Karar Duruşması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.
09 Temmuz 2018 Pazartesi 22:52

 Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

 

Soma katliamı Cumhuriyet tarihimizin en büyük işçi katliamı olarak hafızalarımızda ve yüreklerimizde halen sıcaklığını korumaktadır. 4 yıl önce yaşanan bu katliamda 301 işçi kardeşimiz ne yazık ki göz göre göre katledilmiştir. Şimdi aradan geçen bu 4 yılda gerek yaşamını yitiren işçilerin aileleri gerekse de tüm Ülke yaşanan bu katliamın sorumlularının gün yüzüne çıkarılmasını beklemektedir. Yani Soma 4 yıldır adalet beklemektedir.

 

Katliamın hemen ardından geniş bir soruşturma başlatılmış ve olayla ilgisi olduğu düşünülen bir takım kişiler hakkında tutuklama kararları çıkmıştı. Soma Kömürleri A.Ş Holding patronu da olan Alp Gürkan ve bazı şirket yöneticileri hakkında tutuklanma kararı alınmış olsa da SOMA katliamının gerçek sorumluları henüz açığa çıkartılmamıştır. 

Soma katliamının davaları esnasında bir kez daha yargının siyasal baskı altında olduğuna defalarca şahit olduk ve halen de olmaktayız. Soma katliamı sadece Ülkemiz tarihi açısından değil Dünya tarihi açısından da yaşanan en büyük işçi katliamlarından biridir. Bu yüzden 4 yılı aşkın bir süredir verilen hukuk mücadelesi sadece Soma öznelinde değil, iş yerlerinde acımasızca kar hırsı ile katledilen binlerce işçinin davası olması bakımından da önem taşımaktadır.

 

AKP iktidarı ile günden güne artan iş yeri cinayetleri ülkemizin ne yazık ki acı bir gerçeği konumundadır. Çalışma yasalarında yapılan değişiklikler ne yazık ki işçilerin güvenliğini gözeten bir noktadan değil daha çok patronların taleplerini esas alacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm bu yasal düzenlemelerin bir neticesi olarak da ne yazık ki binlerce kardeşimizi iş yerlerinde ki denetimsizliğe kurban verdik. Bu yüzdendir ki Soma katliamı davası herhangi bir dava olmaktan ziyade bu ülkede adalet isteyen binlerce işçinin ve onların yakınlarını yakından ilgilendiren bir davadır.

 

4 yılı aşkın bir süredir devam eden davanın artık karar aşamasına gelinmiştir. Dava’nın karar duruşması 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenmiştir. 4 yıllık bir yargılamanın neticesi olarak en büyük beklentimiz katliamın tüm sorumlularının açığa çıkartılması ve kanun önünde hesap vermesidir. İşçiler adına gerçek adaletin sağlanabilmesi içinde katliamda sorumluluğu bulunan tüm Kamu görevlilerin de bu dava kapsamında yargılanması gerekmektedir. Unutmayalım ki kısa bir süre önce Anayasa Mahkemesi Kozlu’da 8 işçinin ölümüyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluğuna işaret eden önemli bir karar vermiştir. Bu kararın karar duruşması öncesinde emsal teşkil etmelidir.

 

Unutmayalım ki Soma için adalet herkes için adalettir. Soma için hak ve hukuk mücadelesi vermek, hayatını kaybeden tüm işçiler için mücadele vermektir. İşte bu yüzdendir ki tüm yurttaşlarımızı Soma davasının karar duruşması olan 11 Temmuz günü Soma’ya davet ediyoruz. Yaşanan tüm iş yeri katliamlarına karşı hak, hukuk ve adalet mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Haberin etiketleri:

CHP, veli ağbaba


Haber okunma sayısı: 193

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

oy-niyetine-mezar-ziyareti

Oy niyetine mezar ziyareti

18 Şubat 2019 Pazartesi 09:49
yildirim-istifa-etmeden-torpilini-yapti

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

18 Şubat 2019 Pazartesi 09:00
mansur-yavastan-provokasyon-uyarisi

Mansur Yavaş’tan provokasyon uyarısı

18 Şubat 2019 Pazartesi 08:30
sen-cenazeleri-15-saat-nasil-beklettin

Sen cenazeleri 1.5 saat nasıl beklettin?

17 Şubat 2019 Pazar 23:33

ÜLKE GÜNDEMİ

'Soğan ve patates tüketimi düşecek'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, bu yıl yıllık kişi başı kuru soğan tüketim

Zararına satışlar halkın cebinden çıkıyor

KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen’e göre İstanbul'da kurulan tanzim satış noktalarının iki gününde 400 bin TL

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın, bugün istifa edeceği Meclis Başkanlığı görevindeki son

Mansur Yavaş’tan provokasyon uyarısı

CHP ve İYİ Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş, kendisi hakkında olumsuz

Cumhur İttifakı'nın minik ortağından açıklama

Büyük Birlik Partisi, 30 büyükşehirde ve HDP'nin güçlü olduğu illerde Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğini

İlaç zammına seçim ayarı

İlaç fiyatlarındaki artışın yerel seçimler nedeniyle döviz kurundaki artıştan daha düşük oranda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL