TSK Mehmetçik Vakfı

24 Eylül 2018 Pazartesi

Soma için adalet, herkes için adalettir

soma-icin-adalet-herkes-icin-adalettir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenen Soma Davasının Karar Duruşması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.
09 Temmuz 2018 Pazartesi 22:52

 Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

 

Soma katliamı Cumhuriyet tarihimizin en büyük işçi katliamı olarak hafızalarımızda ve yüreklerimizde halen sıcaklığını korumaktadır. 4 yıl önce yaşanan bu katliamda 301 işçi kardeşimiz ne yazık ki göz göre göre katledilmiştir. Şimdi aradan geçen bu 4 yılda gerek yaşamını yitiren işçilerin aileleri gerekse de tüm Ülke yaşanan bu katliamın sorumlularının gün yüzüne çıkarılmasını beklemektedir. Yani Soma 4 yıldır adalet beklemektedir.

 

Katliamın hemen ardından geniş bir soruşturma başlatılmış ve olayla ilgisi olduğu düşünülen bir takım kişiler hakkında tutuklama kararları çıkmıştı. Soma Kömürleri A.Ş Holding patronu da olan Alp Gürkan ve bazı şirket yöneticileri hakkında tutuklanma kararı alınmış olsa da SOMA katliamının gerçek sorumluları henüz açığa çıkartılmamıştır. 

Soma katliamının davaları esnasında bir kez daha yargının siyasal baskı altında olduğuna defalarca şahit olduk ve halen de olmaktayız. Soma katliamı sadece Ülkemiz tarihi açısından değil Dünya tarihi açısından da yaşanan en büyük işçi katliamlarından biridir. Bu yüzden 4 yılı aşkın bir süredir verilen hukuk mücadelesi sadece Soma öznelinde değil, iş yerlerinde acımasızca kar hırsı ile katledilen binlerce işçinin davası olması bakımından da önem taşımaktadır.

 

AKP iktidarı ile günden güne artan iş yeri cinayetleri ülkemizin ne yazık ki acı bir gerçeği konumundadır. Çalışma yasalarında yapılan değişiklikler ne yazık ki işçilerin güvenliğini gözeten bir noktadan değil daha çok patronların taleplerini esas alacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm bu yasal düzenlemelerin bir neticesi olarak da ne yazık ki binlerce kardeşimizi iş yerlerinde ki denetimsizliğe kurban verdik. Bu yüzdendir ki Soma katliamı davası herhangi bir dava olmaktan ziyade bu ülkede adalet isteyen binlerce işçinin ve onların yakınlarını yakından ilgilendiren bir davadır.

 

4 yılı aşkın bir süredir devam eden davanın artık karar aşamasına gelinmiştir. Dava’nın karar duruşması 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenmiştir. 4 yıllık bir yargılamanın neticesi olarak en büyük beklentimiz katliamın tüm sorumlularının açığa çıkartılması ve kanun önünde hesap vermesidir. İşçiler adına gerçek adaletin sağlanabilmesi içinde katliamda sorumluluğu bulunan tüm Kamu görevlilerin de bu dava kapsamında yargılanması gerekmektedir. Unutmayalım ki kısa bir süre önce Anayasa Mahkemesi Kozlu’da 8 işçinin ölümüyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluğuna işaret eden önemli bir karar vermiştir. Bu kararın karar duruşması öncesinde emsal teşkil etmelidir.

 

Unutmayalım ki Soma için adalet herkes için adalettir. Soma için hak ve hukuk mücadelesi vermek, hayatını kaybeden tüm işçiler için mücadele vermektir. İşte bu yüzdendir ki tüm yurttaşlarımızı Soma davasının karar duruşması olan 11 Temmuz günü Soma’ya davet ediyoruz. Yaşanan tüm iş yeri katliamlarına karşı hak, hukuk ve adalet mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Haberin etiketleri:

CHP, veli ağbaba


Haber okunma sayısı: 137

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-chpnin-istanbul-plani

İşte CHP'nin İstanbul planı

24 Eylül 2018 Pazartesi 00:08
cumhurbaskani-affa-kapiyi-kapatti

Cumhurbaşkanı affa kapıyı kapattı

23 Eylül 2018 Pazar 19:45
cumhurbaskani-erdogan-teknofestde-konustu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest'de konuştu

22 Eylül 2018 Cumartesi 22:06

ÜLKE GÜNDEMİ

Atamalarda ayrımcılık yapılıyor

AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı her alanda tam hız devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda süreç

'AKP iktidarında 21 bin 800 işçi hayatını kaybetti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP döneminde yaşanan ve her

İYİ Parti heyeti Afyon'da

Afyon’da esnaf ve vatandaşın sorunlarını dinleyip, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir

‘Cumhur İttifakı’nda 'üçe üç' pazarlığı

Yerel seçimlerde ‘İstanbul’da aday çıkarmayacaklarını’ açıklayan Bahçeli’nin, AKP’nin Adana, Mersin

Emekli zammı % 11,15

Temmuz'da maaşları artan 12.3 milyon emeklinin Ocak zammının ipucu 2018 enflasyon tahminiyle geldi. Peki, SSK ve

Devlet okulunda öğretmen borsası

İstanbul’da bir ilkokulda, 200 lira ödeyen veliler istedikleri öğretmeni seçebiliyor.

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL