TSK Mehmetçik Vakfı

18 Kasım 2018 Pazar

Soma için adalet, herkes için adalettir

soma-icin-adalet-herkes-icin-adalettir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenen Soma Davasının Karar Duruşması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.
09 Temmuz 2018 Pazartesi 22:52

 Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

 

Soma katliamı Cumhuriyet tarihimizin en büyük işçi katliamı olarak hafızalarımızda ve yüreklerimizde halen sıcaklığını korumaktadır. 4 yıl önce yaşanan bu katliamda 301 işçi kardeşimiz ne yazık ki göz göre göre katledilmiştir. Şimdi aradan geçen bu 4 yılda gerek yaşamını yitiren işçilerin aileleri gerekse de tüm Ülke yaşanan bu katliamın sorumlularının gün yüzüne çıkarılmasını beklemektedir. Yani Soma 4 yıldır adalet beklemektedir.

 

Katliamın hemen ardından geniş bir soruşturma başlatılmış ve olayla ilgisi olduğu düşünülen bir takım kişiler hakkında tutuklama kararları çıkmıştı. Soma Kömürleri A.Ş Holding patronu da olan Alp Gürkan ve bazı şirket yöneticileri hakkında tutuklanma kararı alınmış olsa da SOMA katliamının gerçek sorumluları henüz açığa çıkartılmamıştır. 

Soma katliamının davaları esnasında bir kez daha yargının siyasal baskı altında olduğuna defalarca şahit olduk ve halen de olmaktayız. Soma katliamı sadece Ülkemiz tarihi açısından değil Dünya tarihi açısından da yaşanan en büyük işçi katliamlarından biridir. Bu yüzden 4 yılı aşkın bir süredir verilen hukuk mücadelesi sadece Soma öznelinde değil, iş yerlerinde acımasızca kar hırsı ile katledilen binlerce işçinin davası olması bakımından da önem taşımaktadır.

 

AKP iktidarı ile günden güne artan iş yeri cinayetleri ülkemizin ne yazık ki acı bir gerçeği konumundadır. Çalışma yasalarında yapılan değişiklikler ne yazık ki işçilerin güvenliğini gözeten bir noktadan değil daha çok patronların taleplerini esas alacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm bu yasal düzenlemelerin bir neticesi olarak da ne yazık ki binlerce kardeşimizi iş yerlerinde ki denetimsizliğe kurban verdik. Bu yüzdendir ki Soma katliamı davası herhangi bir dava olmaktan ziyade bu ülkede adalet isteyen binlerce işçinin ve onların yakınlarını yakından ilgilendiren bir davadır.

 

4 yılı aşkın bir süredir devam eden davanın artık karar aşamasına gelinmiştir. Dava’nın karar duruşması 11 Temmuz Çarşamba gününe ertelenmiştir. 4 yıllık bir yargılamanın neticesi olarak en büyük beklentimiz katliamın tüm sorumlularının açığa çıkartılması ve kanun önünde hesap vermesidir. İşçiler adına gerçek adaletin sağlanabilmesi içinde katliamda sorumluluğu bulunan tüm Kamu görevlilerin de bu dava kapsamında yargılanması gerekmektedir. Unutmayalım ki kısa bir süre önce Anayasa Mahkemesi Kozlu’da 8 işçinin ölümüyle ilgili kamu görevlilerinin sorumluluğuna işaret eden önemli bir karar vermiştir. Bu kararın karar duruşması öncesinde emsal teşkil etmelidir.

 

Unutmayalım ki Soma için adalet herkes için adalettir. Soma için hak ve hukuk mücadelesi vermek, hayatını kaybeden tüm işçiler için mücadele vermektir. İşte bu yüzdendir ki tüm yurttaşlarımızı Soma davasının karar duruşması olan 11 Temmuz günü Soma’ya davet ediyoruz. Yaşanan tüm iş yeri katliamlarına karşı hak, hukuk ve adalet mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz.”

Haberin etiketleri:

CHP, veli ağbaba


Haber okunma sayısı: 160

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partiden-chp-ile-ittifak-aciklamasi

İYİ Parti'den CHP ile ittifak açıklaması

17 Kasım 2018 Cumartesi 08:21
kilicdaroglu-adaylara-bekleyin-dedi

Kılıçdaroğlu adaylara 'Bekleyin' dedi

17 Kasım 2018 Cumartesi 08:03
596-vekilin-tamamina-esit-davranin

596 vekilin tamamına eşit davranın

16 Kasım 2018 Cuma 17:27
suleyman-soylu-haddini-asiyor

Süleyman soylu haddini aşıyor

16 Kasım 2018 Cuma 16:05
erdogan-baskanlari-bicecek

Erdoğan başkanları biçecek

16 Kasım 2018 Cuma 08:50
cozum-sureci-itirafi

Çözüm süreci itirafı

16 Kasım 2018 Cuma 08:44

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL