01 Ekim 2020 Perşembe

Siz KCK ve PKK ile berabersiniz

siz-kck-ve-pkk-ile-berabersiniz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelere HDP'li Garo Paylan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun tartışması damga vurdu.
13 Şubat 2016 Cumartesi 18:39

 Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçelerinin görüşmelerine başlandı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bütçe üzerinde sunumunu gerçekleştirdi. 

Öğleden sonraki ikinci oturumda AB Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının bütçeleri görüşülecek. 

Görüşmelere başlamadan usul ile ilgili söz alan bazı AK PARTİ'li milletvekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu'nun da bulunduğu DİSK Genel Kurulu'nda yapılan protestoyu kınadı. 

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, "Davet ettiğiniz bakana veye temsilciye biraz daha nazik ve olumlu olmak tercih edilir ama insanlar o kadar büyük bedeller ödemişler ki oraya acılarla gelmiş insanlar. İnsanların o tepkilerini doğal karşılamak gerekiyor. Orayı terk etmemek gerekirdi. Keşke gelip kalıp konuşsaydı" dedi. 

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, nefret söylemleri içinde saldırılan kişinin Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanına DİSK Genel Kurulu'nda yapılan saldırıyı sadece AK Parti'lilerin değil herkesin telin etmesi gerekir. Kime yapılırsa yapılsın. Böylesi ölçüsüz, densiz, provokatif saldırıları hep beraber şiddetle kınamalıyız" diye konuştu. 

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, DİSK Genel Kurulu'nda Bakan Soylu'nun yaşadığı muameleden dolayı üzüntü duyduğunu ifade ederek, bunun, AK Parti iktidarının ve Cumhurbaşkanının toplumda yarattığı kutuplaşmanın bir sonucu olduğunu öne sürdü. Paylan, Soylu'ya, Genel Kurul'dan ayrılırken, "Katil içeride" diyerek kimi kastettiğini sordu. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, DİSK Genel Kurulu'nda yapılan sözlerin içeriğine katılmanın mümkün olmadığını belirterek, "Orada bir grubun yaptığı muhalefetten dolayı oraya gelen herkesi mahkum etmek son derece yanlış" değerlendirmesinde bulundu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan arasında sözlü tartışma yaşandı. 

HDP İstanbul Milletvekili Paylan, Soylu'nun DİSK'in dünkü Genel Kurulu'ndan ayrılmasının ardından kendisine yönelik eleştirilere tepki göstererek, "Katil orada" yönünde açıklamalar yaptığını söyledi. Soylu'dan "katil" olarak kimi kast ettiğini açıklamasını isteyen Paylan, Soylu'ya yönelik eleştirilerde bulundu. 

Bakanlıkla ilgili bütçe sunumunun ardından Paylan'ın sözlerine değinen Soylu, Paylan'ın kendisinden özür dilemesini istedi. 

Bunun üzerine Paylan'ın, Soylu'dan "katil" olarak kimi kast ettiğini açıklamasını tekrar istemesi üzerine Soylu, şunları söyledi: 

"Yaptığım açıklama çok net ve açıktır. Ben bu tartışmaları bugün yapıyor da değilim. Benim ağzım bozuk falan da değil. Siyasetin edep çizgisinin neresi olduğunu bilenlerdenim. Orada, büyük bir soğukkanlılıkla... eğer çalışma hayatı ve şahsımla ilgili yapılan değerlendirmeler olsaydı elbette, eleştiriler olsaydı elbette. İki defa üstüne basa basa bu cümleleri ifade ettim. Biz buraya çalışma hayatının ve Türkiye'nin iş barışının temini için gelmiş bulunuyoruz. Bundan daha önemli bir şey var mı? Bütün eleştirileri acımasızca ortaya koyun ama şu çok nettir orada bizim evlatlarımız kamu düzenini sağlamaya çalışırken hiç bunun lamı cimi yok." 

Çalışma hayatının meseleleri dışındaki meselelerin Genel Kurul'a getirilmesine sesiz kalamayacaklarını vurgulayan Soylu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin başkanına, Sayın Cumhurbaşkanı'mıza bizim hepimize 'katil' sıfatlamasını kabul etmemiz mümkün değil. Değerlendirmemiz net ve açıktır" dedi. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da kimi kast ettiğini sorması üzerine Soylu, şöyle konuştu: 

"Orada kime söylediğim çok net değil mi? Orada PKK'yı savunanlara karşı, PKK'yı destekleyenlere karşı, PKK ve PYD bizim arka bahçemizdir diyenlere karşı. Onlar orada duracaklar, ben katil olacağım öyle mi? Kim olduğunu çok net biliyor herkes. 6-7 Ekim olaylarının talimatını kim verdiyse. Siz Cumhurbaşkanı'na 'katil' diyeceksiniz, orada insanları örgütleyeceksiniz, ben orada sessiz duracağım öyle mi? 6-7 Ekim olaylarının talimatını Selahattin Demirtaş vermiştir." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunan Paylan, Bakan Soylu'nun geçmişte partilerine yönelik tehditlerde bulunduğunu iddia etti. 

Bunun üzerine Soylu, "Benim ilçe başkanımı dağa kaçıracaksın, 15 gün işkence yapacaksın ondan sonra diyeceksin ki böyle. Yok öyle bir şey. Siz işkence yaptınız, siz PKK ile berabersiniz. Kandil'i de başınıza yıkarız, burada o teröristleri de aynı şekilde başınıza yıkarız" ifadelerini kullandı. 

Tartışmaya komisyonun diğer üyelerinin de dahil olması üzerine Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, toplantıya ara verdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2008 mayıs-2015 aralık döneminde 2 milyon 97 bin 921 çalışan ile 160 bin 133 işyerinin kayıt dışı olduğu tespit edilerek, kayıt altına alındığını söyledi. 

Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, küresel olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin ekonomi ve istihdam alanındaki olumlu performansını önemli ölçüde devam ettirdiğini belirtti. 

Türkiye'nin AB'ye üye ve aday olan ülkeler arasında istihdam oranında en fazla artış sağlayan üçüncü ülke olduğunu vurgulayan Soylu, İŞKUR'un geçen yıl kayıtlı 2 milyon 128 milyon 128 bin işsizin 889 bin 640'ının işe yerleştirildiğini bildirdi. 

İşe yerleştirilen her üç kişiden birinin kadın olduğunu belirten Soylu, İŞKUR'un 20 bin 455 engellinin istihdamına aracılık ettiğini ifade etti. 

İşsizlere geçici gelir desteği sağlamak için Toplum Yararına Programlar uyguladıklarını ifade eden Soylu, 2007-2014 yılları arasında düzenlenen 20 bin 914 programda 757 bin 227 kişinin yararlandığını dile getirdi. 

Soylu, geçen yıl 9 bin 596 program uygulandığının altını çizerek, 234 bin 941 vatandaşın katıldıkları programı tamamladığını vurguladı. 

Aktif işgücü programlarında 2003 ila 2015 yılı sonuna kadar 1 milyon 682 bin 890 kişinin faydalandığını ifade eden Soylu, yaklaşık 2,4 milyar liralık kaynağın kullanıldığını aktardı. 

Pasif işgücü politikaları kapsamında işini kaybedenlere işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, iş kaybı tazminatı ödemeleriyle destek verildiğini anlatan Soylu, şöyle dedi: 

"İşsizlik sigortası ödemelerinin başladığı 2002 yılı mart ayından 2015'in sonuna kadar 4,3 milyon kişiye 10,6 milyar lira ödeme yapıldı. Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının başladığı 2005 yılından 2015 yılı sonuna kadar 227 bin 265 kişiye 210,2 milyon lira ödeme yapıldı. Ücret garanti fonu kapsamında 2015'in sonuna kadar 59 bin 157 kişiye yaklaşık 125 milyon lira ödendi. İş kaybı tazminatı kapsamında 2002 yılından 2015 yıl sonuna kadar Özelleştirme İdaresi'nden aktarılan kaynak ile yaklaşık 33 bin kişiye 216 milyon lira ödeme yapıldı." 

İşçi, işveren, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde 759 meslek standardı hazırlandığını, bunlardan 624'ünün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Soylu, "Sertifikalı çalışmaya geçiş döneminde ortaya çıkan belge zorunluluğu nedeniyle işsizlerimize ve çalışanlarımıza ilave bir mali yük getirilmemesi esas alınmıştır. 2009 eylül-2016 ocak döneminde 15 bin 10'u tehlikeli ve çok tehlikeli işlere ilişkin mesleklerde olmak üzere 33 bin 990 kişiye mesleki yeterlilik belgesi verilmiştir" diye konuştu. 

Kayıt dışı istihdama kayıtsız kalmadıklarına işaret eden Soylu, "Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2008 mayıs-2015 aralık döneminde toplam 2 milyon 97 bin 921 çalışan ile 160 bin 133 işyerinin kayıt dışı olduğu tespit edilerek, kayıt altına alındı" dedi. 

Sosyal Güvenlik Reformu ile nüfusun yüzde 98'inin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alındığına dikkati çeken Soylu, hastane kapılarından geri dönüşleri bitirdiklerini, vatandaşın sadece kimlik belgeleriyle tüm sağlık kuruluşlarından hizmet almalarını sağladıklarını, eczane kuyruklarına son verdiklerini, ilaca erişimi kolaylaştırdıklarını, malullük şartlarını kolaylaştırdıklarını, 18 yaş altındaki bütün çocukların ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanmasını sağladıklarını anlattı. 

Sosyal güvenlikte büyük devrim gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, şunları söyledi: 

"Genel sağlık sigortasıyla tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine eşit şartlarda ulaşmasını sağladık. SGK'nın 2015 yılı sonu itibariyle gelirleri 220 milyar 102 milyon lira, giderleri 231 milyar 546 milyon lira, açığı ise 11 milyar 444 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu gelirlerinin 265 milyar 113 milyon lira, giderlerinin 276 milyar 422 milyon lira, finansman açığının ise 11 milyar 309 milyon lira olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Toplam prim gelirlerinin emeklilik ve sağlık giderlerini karşılama oranı 2014 ve 2015 yıllarında sırasıyla yüzde 71,6 ve yüzde 75,4 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranın bu yıl yüzde 77,1 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir." 

Bakan Soylu, SGK açığının SGK bütçesine oranının 2002 yılında yüzde 28,46 iken bu oranın geçen yıl yüzde 4,94'e düşürüldüğüne vurgu yaptı. 

Mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi hedefine hızla ilerlediklerini söyleyen Soylu, aktif-pasif oranı açısından değerlendirildiğinde 2002 yılında 2,04 olarak gerçekleşen oranın 2009'da 1,78'e gerilediğini ancak sistemin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik olarak yapılan düzenlemelerin de etkisi ile bu oranın tekrar yükselişe geçtiğini ve 2015'in kasımında 1,95 olarak gerçekleştiğini kaydetti. 

Emeklileri enflasyona ezdirmediklerini vurgulayan Soylu, emeklilere yıllık bin 200 lira seyyanen zam verilmesini sağladıklarını anımsattı. 

Hizmetleri vatandaşların ayağına kadar götürdüklerinin altını çizen Soylu, "408 sosyal güvenlik merkezi, 35 sağlık sosyal güvenlik merkezi, 82 mali hizmetler sosyal güvenlik merkezi olmak üzere toplam 525 sosyal güvenlik merkezi ve 17 mobil sosyal güvenlik merkezi ile vatandaşlarımıza yerinden hizmet verilmektedir. Sigorta prim teşviklerine 2004'ten 2015'in kasım sonuna kadar 57 milyar 739 milyon lira kaynak aktarıldı" dedi. 

Bakan Soylu, tüm vatandaşlara özel sağlık sunucularından da hizmet alımının yolunu açıklarını belirtti. 

Çalışma hayatının kronikleşmiş sorunlarına yenilikçi çözümler ürettiklerini ifade eden Soylu, şunları kaydetti: 

"Alt işveren konusunda önemli düzenlemelere imza attık. 6552 Sayılı Kanun ile özellikle kamuda çalışan alt işveren işçilerinin özlük hakları yasal güvenceye kavuşturuldu. Alt işveren işçilerinin, kıdem tazminatı, yıllık izin kullanmaları, ücretlerinin tam ve zamanında ödenmesi sağlanmış, yapacakları toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan ücret farklarının idare tarafından ödeneceği hükme bağlandı." 

Çalışan annelerin hem çocuklarına zaman ayırmaları hem de çalışmaya devam etmeleri açısından önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Soylu, 10 Şubat 2016'da yürürlüğe giren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kadın işçilerin kullandıkları analık izni sonrasında ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü çocuk için 180 gün süreyle günlük çalışma süresini yarısına kadar azaltabilme imkanı tanındığını belirtti. 

Sendikal çalışmalara değinen Soylu, toplu görüşmeden, toplu sözleşmeye geçildiğini, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı verildiğini bildirdi. 

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre 175 kamu görevlileri sendikası ve 10 konfederasyonun faaliyet gösterdiğini ifade eden Soylu, sendikalaşma oranının yüzde 71 olduğunu belirtti. 

Sendika üyeliğinde e-Devlet sistemine geçilerek işçilerin sendika üyelik işlemlerini kolaylaştırıldığını anlatan Soylu, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre, 226 işçi ve işveren sendikası, 4 işçi ve bir işveren konfederasyonunun faaliyet gösterdiğini ifade etti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, asgari ücret konusuna değinerek, yaş ayrımına son verdiklerini söyledi. Seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirdiklerine işaret eden Soylu, asgari ücretin bin 300 liraya yükseltildiğini anımsattı. 

Yabancı çalışma izinlerinde de önemli çalışmalar yapıldığını aktaran Soylu, "Türkiye gelişen ekonomisi ve istihdam imkanları ile uluslararası işgücünün dolaşımı açısından kaynak ülkeden hedef ülke konumuna gelmiştir" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'ye göç eden Suriyelileri kastederek, geçici koruma sağlanan yabancıların yasal bir biçimde çalışma hayatına katılmalarına imkan sağlandığını vurgulayan Soylu, kayıt dışılıkla mücadele ederek haksız rekabeti önlediklerini söyledi. 

Geçen yıl yabancılar tarafından 75 bin 41 çalışma izni başvurusunun yapıldığını ve bunların 64 bin 563'üne izin verildiğini bildiren Soylu, 2003'ten bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından toplam 288 bin 502 çalışma izni verildiğini söyledi. 
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile tüm çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alındığına işaret eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Çıkardığımız yasayla İş Sağlığı ve Güvenliğine verdiğimiz önemi gösterdik. Risk değerlendirmesini esas alan önleyici yaklaşımla çözümler ürettik. İş yerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri sunumunu gerçekleştiren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri sayısı 2 bin 96'ya ulaşmıştır. Çocuklarımıza İş Sağlığı ve Güvenliği bilinci aşılıyoruz. Öğrencilerimizin İş Sağlığı ve Güvenliği kültürüne sahip olmasını sağlayacak 'İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitim Sistemine Entegre Edilmesi Projesi'ni başlattık." 

Bakan Soylu, yurt dışı işçi hizmetlerine değinerek, yurt dışındaki vatandaşların her zaman yanlarında olduklarını söyledi. 

29 ülkedeki 57 yurt dışı teşkilatı birimi ile vatandaşların haklarının korunması yönünde çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Soylu, yurt dışı teşkilatın her yıl ortalama 400 bin vatandaşa doğrudan ulaşarak hizmet verdiğini ifade etti. 

Kamuda nitelikli personel istihdamına önem verdiklerine işaret eden Soylu, "2016 yılında yaklaşık 97 bin kamu görevlisi ataması yapılacaktır" dedi. 

Kamuda istihdamdaki engelleri kaldırdıklarının altını çizen Soylu, 2002 yılından 2015 yılına kadar kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısını 6,6 kat artırdıklarını, 2015 yılında kamu kurumlarına 6 bin 681 engelli memur ataması yapıldığını bildirdi. 

Bakan Soylu, sosyal hizmet kurumlarından yararlanan çocukların bin 877'sini kamu kurumlarına işe yerleştirdiklerini aktardı. 

Memurları da enflasyona ezdirmediklerini dile getiren Soylu, "Kamu görevlileri ve emeklilerinin aylıkları, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda ise yüzde 5, 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere, ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda ise yüzde 4 oranında artacaktır" diye konuştu. 

Vatandaşla sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Soylu, 2010'un kasım ayında hizmete başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi "ALO 170" bilgi hattından 31 2015'in aralık ayına kadar 34 milyon 426 bin 355 çağrının karşılandığını söyledi. 

Soylu, İŞKUR aracılığı ile 2016 yılında 2 milyon 350 bin açık iş toplamayı, 1 milyon iş arayanı özel sektörde işe yerleştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. 

Sunumunun sonunda 2016 yılı mali büyüklüklere de değinen Soylu, bakanlığın 2016 yılı toplam bütçesinin 38 milyar 389 milyon 157 bin lira olduğunu bildirdi. 

Bakanlığın merkez ve yurt dışı teşkilatı toplam harcamaları için 281 milyon 853 bin lira ödenek talep edildiğini belirten Soylu, SGK'ya 34 milyar 167 milyon 59 bin lira, İŞKUR'a 3 milyar 924 milyon 923 bin lira kaynak ayrılması öngörüldüğünü kaydetti.Haber okunma sayısı: 452

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cumhurbaskani-dunyaya-seslendi

Cumhurbaşkanı dünyaya seslendi

30 Eylül 2020 Çarşamba 23:59
yukari-karabag-azerbaycanin-kendi-topragi

Yukarı Karabağ Azerbaycan'ın kendi toprağı

30 Eylül 2020 Çarşamba 20:14
berat-albayraki-yerden-yere-vurdu

Berat Albayrak'ı yerden yere vurdu!

30 Eylül 2020 Çarşamba 20:07
bahceli-anayasa-mahkemesine-takti

Bahçeli Anayasa Mahkemesine taktı

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:58
kanal-projesi-istanbulu-bitirir

Kanal projesi İstanbul'u bitirir

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:27
kulucka-merkezlerine-destek

Kuluçka merkezlerine destek

30 Eylül 2020 Çarşamba 18:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Yukarı Karabağ Azerbaycan'ın kendi toprağı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Azerbaycan'ın, Yukarı Karabağ'daki operasyonda Türkiye dahil başka bir

Böceksavar mantarlar görev başında

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ağaçlara ve doğal ekosisteme zarar veren canlılar ile biyolojik mücadelesine

İnterneti olmayan öğrencilere İBB'den destek

İBB, öğrencilerin derslerini online olarak takip ettiği uzaktan eğitim sistemine herkesin erişebilmesi için

Kuluçka merkezlerine destek

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol

Sayın Bahçeli ‘Hidroksiklorokin’ nedir?

Siyasi hafızanın konu edildiği “Kırmızı Sorular” programında konuşan Siyasi Hafıza Platformu Başkanı

Dağlık Karabağ Türkiye-Rusya çatışmasına döner mi?

Dağlık Karabağ'da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim devam ederken krizin Rusya ve Türkiye'yi karşı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL