13 Temmuz 2020 Pazartesi

Siyasi ayak ortaya çıkmadan adalet tecelli etmez

siyasi-ayak-ortaya-cikmadan-adalet-tecelli-etmez

İlker Başbuğ’un “FETÖ’nün siyasi ayağı” çıkışı, önümüzdeki hafta da Ankara’nın gündemini meşgul edecek. CHP lideri yarın FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağını bildirdi. Konuyu BirGün’e değerlendiren CHP’li Erkek, “Siyasi ayak ortaya çıkmadan adalet tecelli etmez” dedi
10 Şubat 2020 Pazartesi 09:27

 Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “FETÖ” çıkışı, önümüzdeki hafta siyasetin ana gündem maddesi olacak. Başbuğ’un, “2009’da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanma teklifini getirenler araştırılsın” sözlerinin ardından AKP’li milletvekilleri suç duyurusunda bulunurken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da konuya dahil oldu.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Salı günü yapılacak TBMM Grup Toplantılarında liderlerin konuşmalarında bu konuya ağırlık vermesi bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu yaptığı açıklamada, “Elazığ depreminin arkasından kalkıp özel bir tartışma alanı yaratmayı doğru bulmuyorum. O nedenle bir hafta erteledim. İsim de belge de vereceğim, her şeyi vereceğim” dedi.

 

Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu ile paylaşacağı isimler tartışılırken CHP Hukuk Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, konuyla ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulundu. 

Siyasi ayak olmadan cemaat yapılanmasının devletin hiçbir kademesine sızamayacağını ifade eden CHP’li Erkek, “Adalet henüz tecelli etmedi. FETÖ’nün her türlü yapılanması ile ilgili soruşturma açıldı. Emniyet ve yargı ayağı ortaya çıktı. İş dünyası ve hatta esnaf ayağı bile ortaya çıktı. Siyasi ayak ise ortada yok” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, şunları söyledi:

 

 

“Siyasi ayak olmadan elemanlarınızı vali, kaymakam, genel müdür yapabilir misiniz? Milletvekili yapabilir misiniz? Neden siyasi ayak hakkında soruşturma açılmıyor? 2004 MGK kararları neden uygulanmadı? Bu dönemde ayrıntılı raporlar olmasına rağmen neden kararlar sümenaltı edildi? Siyasi sorumluluk kime ait? FETÖ ile birlikte aynı menzile yürüyenler kimlerdi? Tüm bunların açığa çıkması lazım. Başka türlü adalet tecelli etmez.”

 

KANUN TEKLİFLERİ MASAYA YATIRILACAK

 

TBMM Genel Kurulu’nda Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine devam edilecek. Birinci bölüm üzerinde süren görüşmelerin ardından TBMM’nin yoğun mesai yapması ve teklifin tüm maddelerinin hafta içinde görüşülmesi bekleniyor. Teklifte, AKP öncesinde çıkarılan “imar aflarından” yararlanan yurttaşların binalarını depreme dayanıklı hale getirmelerini engelleyecek hükümlerin bulunması muhalefetin bu teklif hakkındaki temel itirazı oldu.

 

BANKACILIK KANUNU KOMİSYONDA

 

TBMM komisyonlar da yoğun mesai harcayacak. Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bankacılık Kanunu başta olmak üzere çok sayıda kanunda değişiklik öngören Torba Teklif masaya yatırılacak. AKP tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifte yurttaşların Kanal İstanbul gibi büyük projelere ortak olmasının önü açılıyor ve bankaların “manipülatif işlemler” gerekçesiyle gelirlerinin yüzde beşine el konulması öngörülüyor.

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu da bu hafta mesaisini sürdürecek. Komisyonda Elazığ Cezaevleri İnceleme Komisyonu Raporu masaya yatırılacak. Raporda, tutukluların yaşadığı hak ihlalleri vurgulanıyor.

Haberin etiketleri:

siyasi, CHP, FETÖ, TBMM, adalet, AKP, inceleme


Haber okunma sayısı: 656

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-15-temmuz-aciklamasi

Minik ortaktan 15 Temmuz açıklaması

12 Temmuz 2020 Pazar 19:23
turkiyenin-en-yuksek-koprusu-acildi

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açıldı

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:35
hukuk-sistemine-agir-darbe-vuruldu

Hukuk sistemine ağır darbe vuruldu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:19
bahcelinin-yeni-hedefi-orhan-pamuk

Bahçeli'nin yeni hedefi Orhan Pamuk

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:04
srebrenitsa-soykirimini-unutturmayacagiz

Srebrenitsa soykırımını unutturmayacağız

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:35

ÜLKE GÜNDEMİ

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

Bütün olumsuzlukların takipçisi olacağız.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında,

Erkek şiddetini önleme mekanizmaları çalışmıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan Haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL