04 Ağustos 2020 Salı

Sınır dışı etme yasası

sinir-disi-etme-yasasi

AKP, yabancıları ülkelerine geri göndermek için gerekli yasal düzenlemenin ilk adımını attı. 95 maddelik Torba Yasa Teklifi’nde yer alan düzenlemenin gerekçesi ise ‘kamu güvenliği’ olarak açıklandı
20 Kasım 2019 Çarşamba 09:18

 AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan ve İçişleri Bakanlığı ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra çeşitli kanunlarda değişiklik öngören 95 maddelik yasa teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklifle Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasından sonra ortaya çıkan bazı yasal boşlukların giderilmesinden sığınmacıların ülkeye “kabul edilmemesi” ve ülke içerisindekilerin “sınır dışı” koşullarına kadar çok sayıda düzenleme öngörülüyor.

 

Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, sığınmacıların Türkiye’den daha kolay sınır dışı edilmesine olanak sağlayan düzenlemeler yer aldı.

 

Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılması öngörülen düzenlemenin yasalaşması durumunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, kamu düzeni, kamu güvenliği ya da “kamu sağlığı” açısından Türkiye’de yaşaması sakıncalı görülen yabancılara “yasaklama” kararı getirebilecek. Bu kişiler sınır dışı edilebilecek ve ülkeye girişleri yasaklanacak. 

VALİLİKLERE GENİŞ YETKİ

 

Torba Teklifle yabancıların ülkeye girişlerine yönelik “ön kabul” işlemi de çeşitli şartlara bağlandı, valiliklerin “ülkeye girişi reddetme” yetkileri artırıldı. Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı nedenleriyle Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra bundan böyle valilik de “ön kabul izni” uygulaması yapabilecek. Düzenleme ile valilikler, idari para cezalarını ve kamu alacaklarını gerekçe göstererek yabancıları ülkeye kabul etmeyebilecekler.

 

GİRİŞ YASAĞI KARARI GEREKİYOR

 

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğe, güvenlik ve istihbarat birimlerinin elde ettiği veriler gerekçe gösterildi. Teklifin gerekçe kısmında, “Ülkemize yasa dışı şekilde giriş yapmış veya sınır dışı edildikten sonra isim veya pasaport değişikliği yaparak giriş yapmış yabancılar söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple zaman zaman ülkemizde bulunan yabancılara tedbirlerin uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vize muafiyeti kapsamında ülkemize giriş yapan yabancılardan kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturanlar için de giriş yasağı kararı alınması gerekmektedir. Kanun, mevcut haliyle bu istekleri karşılamamaktadır” denildi.

 

SIĞINMACI ÇOCUKLAR

 

Torba teklifte, kabul ve barınma merkezlerinde ailelerinden ayrı bir şekilde kalan çocukların, "merkeze uyum sağlaması, takibinin yapılması, psikososyal destek, sosyalleşme ve yaşam becerilerinin kazandırılması" gibi ihtiyaçlarını karşılanmasına destek verebilecek uzman personel bulunmaması gerekçesiyle refakatçisiz çocukların bu merkezlerde barındırılmasının uygun olmadığı ifade edildi. Teklifte, aileleri olmayan ve 18 yaşından küçük olan sığınmacıların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı birimlere teslim edilmesi öngörülüyor.

 

BİRGÜN gazetesiHaber okunma sayısı: 417

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akpnin-muhalif-sanatcilari-bitirme-plani

AKP'nin muhalif sanatçıları bitirme planı

03 Ağustos 2020 Pazartesi 16:50
bahceliye-bes-yildizlik-soru

Bahçeli'ye beş yıldızlık soru

03 Ağustos 2020 Pazartesi 16:44
tartisilan-isim-bakanlikta

Tartışılan isim bakanlıkta

03 Ağustos 2020 Pazartesi 10:11
chp-liderinden-geclere-cagri

CHP liderinden geçlere çağrı

02 Ağustos 2020 Pazar 20:39
inceden-yeni-parti-aciklamasi

İnce'den yeni parti açıklaması

02 Ağustos 2020 Pazar 18:58
bahceli-sosyal-medyaya-geri-dondu

Bahçeli sosyal medyaya geri döndü

31 Temmuz 2020 Cuma 18:51

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı o koltukta oturmamalı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Ayasofya Camii’ndeki ilk cuma

Adalarda yeni dönem bugün başladı

İBB’nin, yıllardır tartışılan fayton taşımacılığı yerine Adalar’da toplu ulaşımı sağlayacak çevre

MHP küfürbaz vekilini partiden ihraç etti

Küfürleri ve Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP'den

CHP'den, 'sosyal medya düzenlemesi' ile ilgili karar

Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda bu sabah kabul edilen sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler içeren kanunun iptal

Kaftancıoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' tepkisi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul projesi kapsamında askıda bulunan planlarla

Sahte tatil sitelerine dikkat

Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL