08 Ağustos 2020 Cumartesi

Seçmenin sesine kulak verdik

secmenin-sesine-kulak-verdik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: CHP'nin aday belirleme süreci bir demokrasi dersi niteliğinde oldu. Adaylarımızı belirlerken partinin en küçük birimlerine kadar görüşleri soruldu, ilçe yönetimlerine, il yönetimlerine, milletvekillerine soruldu. Bunun ötesine geçip tüm seçmenlere sorduk. Ortaya çıkan isimleri parti organları MYK ve PM titizlikle ve eleştirel yaklaşımlarla tartıştı. CHP Yönetimi aday belirleme süreçlerinde tüm kesimleri dikkatle dinledi.
07 Şubat 2019 Perşembe 18:00

 Seyit Torun basın toplantısında şunları söyledi:

 

CHP adaylarını seçmene kulak vererek ve demokratik bir yarışa imkân tanıyarak belirledi.

 

CHP'nin aday belirleme süreci bir demokrasi dersi niteliğinde oldu. Adaylarımızı belirlerken partinin en küçük birimlerine kadar görüşleri soruldu, ilçe yönetimlerine, il yönetimlerine, milletvekillerine soruldu.
Bunun ötesine geçip tüm seçmenlere sorduk. Ortaya çıkan isimleri parti organları MYK ve PM titizlikle ve eleştirel yaklaşımlarla tartıştı. CHP Yönetimi aday belirleme süreçlerinde tüm kesimleri dikkatle dinledi.


En çok da seçmene kulak verdik. Seçmenlere sadece hangi ismin başkanlığa en uygun olduğunu sormadık. Seçmenlere belediye ve belediyecilik konusundaki kanaatlerini de sorduk. Seçmenden en önemli mesajı burada aldık. Gördük ki seçmenler belediyelerden ve belediyecilikten memnun değiller. Değişim istiyorlar. Seçmenler bir yenilenme istiyor.

Yeni belediye başkanları istiyor ama daha önemlisi yeni başkandan belediyecilik anlayışını gözden geçirmesini bekliyor. Seçmenler Ak Partinin dışlayıcı politikalarından bunalmış durumda. Ak Partili bütün belediyelerde temel memnuniyetsizlik dışlanma. Belediye hizmetlerinden dışlanma, kararlarından dışlanma, belediye imkânlarından dışlanma.

Seçmenler bunun yanında kendilerini yerelde kanıtlamış ve yükselmeyi hak etmiş yeni belediye başkanları istiyor. Tepeden gönderilmiş, eski isimleri değil. Seçmen belediyelere belediyeci, yerel yönetici istiyor.


İşte bütün bunlar bizim aday belirleme sürecinde yol gösterenimiz oldu.

Büyük şehirlerde olabildiğince bir ilçe belediye başkanlığı yapmış ve uygulamalarıyla, politikalarıyla, sorun çözme becerileriyle ve şehirlerini markalaştırabilme özellikleri ile öne çıkmış isimleri aday yaptık.


Örnekler veriyorum: İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü'nde çok önemli işler yaptı.

İzmir'de Tunç Soyer, Bursa'da Mustafa Bozbey, Ankara'da Mansur Yavaş ilçelerinin adlarını Türkiye sınırlarının ötesine duyurdular, ilçelerini markalaştırdılar.


Antalya'da Muhittin Böcek, Adana'da Zeydan Karalar ilçelerini gıpta edilen şehirlere dönüştürdüler. Türkiye’nin en büyük kentlerine gördüğünüz gibi yerel deneyimi ve yerel başarıları olan çok değerli arkadaşlarımızı aday olarak gösterdik.


Bu seçim bir yerel seçim. Seçmenler seçilecek isimlerden belediyecilik yapmasını, etkili ve yenilikçi bir belediye anlayışını hayata geçirmesini bekliyor. Ak Parti belediyelerinin kayırmacı ve dışlayıcı politikalarından, kaynakları küçük rant çevrelerinin elinde toplayan aç gözlülüğünden kurtulmak istiyor.


Yerel seçimleri genel seçim havasına sokmak yerel politikası olmayanların çaresizliğinden başka bir şey değil. Toplum bunun bir yerel seçim olduğunun farkında ve iki temel talep dile getiriyor.


Birincisi, belediyeler kutuplaşmanın ve dışlayıcılığın değil, bir arada yaşamanın ve kapsayıcılığın adresi olsun.


İkincisi ise içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkışta çareler üretsin.

Biz bunu başından beri söylüyoruz. Ekonomi yönetimini eşe dosta damada bırakanlar şimdi tanzim satış mağazası ile bu sorunu çözmeye aday olduğunu açıkladı. Bunu da çok yeni bir buluş gibi sunuyorlar. Arkadaşlar biliyorsunuz bunu biz sadece söylemedik belediyelerimizde yıllar önce yaptık yapıyoruz da. Narenciyeden patatese, sütten ekmeğe kadar temel besin maddelerinin halka ucuz ulaştırılması uygulamasını biz yıllardır sürdürüyoruz. Bizi takip etmeleri de çok önemli.


Geçen hafta biliyorsunuz Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen, Halk Ekmek büfelerinde ucuz süt satışına başladı.  Yılmaz Büyükerşen’in “Günlük sütü çiftçimizden alıp, halka ucuza satıyoruz"  sözleri tüm televizyonlarda yer aldı. Bunu yani Yılmaz Başkanımızı örnek almış olmalarını umuyorum.


Halkımızın yararına yapılan her işi desteklediğimiz gibi AK Partinin bu adımı da eğer söyledikleri gibi yaparlarsa, halka gerçekten bizim gibi ucuza gıda verirlerse destekleriz.

Arkadaşlar, 


CHP'nin kendini yerel yönetimlerde ve parti örgüt yönetimlerinde kanıtlamış isimleri ülkemizin ihtiyacı olan değişimi dört bir yanda başlatacaklar.


CHP seçmenin yenilenme beklentisine kulak verirken Ak Parti eskimiş, köhnemiş, yorgun isimleri sahaya yeniden sürüyor. Eski bakanları, başbakanları, meclis başkanını belediyelere aday yapmak seçmenle alay etmektir. Hayatın doğal akışına aykırıdır. Elinde malzeme kalmadığının, insan yetiştiremediğinin bir göstergesidir. Çaresizliğin işaretidir.


Seçmen Ak Parti adaylarının yorgunluğunun ve kendilerine adaylık dayatılmasından duydukları rahatsızlığın farkında.


31 Mart köhnemiş, yorgun olanların değil, seçmenin yenilenme beklentisini duyan, hayatın doğal akışına uygun olarak bir üst basamağa çıkacak olanların seçildiği bir seçim olacaktır.

Arkadaşlar, 10 Şubat Pazar günü saat 11’de Ankara Arena’da Cumhuriyet Halk Partisi aday tanıtım toplantısı düzenliyoruz. Bu toplantı ile seçim kampanyamızı başlatmış oluyoruz ve sahaya iniyoruz.


Belediye başkan adaylarımızın tümünü davet ettik. Parti yönetimimiz de salonda bulunacak.

Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, seçim manifestosunu da kürsüden açıklayacak. Yine hazırladığımız yerel seçim bildirgesini de bu toplantımızda kamuoyuna açıklamış olacağız.

35 sayfadan oluşan seçim bildirgemizin ana hatları, ekonomik gelişmelerin vatandaşa etkileri ve Cumhuriyet Halk Partisinin bu konudaki çözüm önerileri üzerine şekillendirildi. Ülkemiz bir ekonomik kriz içindedir.  Ancak bugün meselemiz buna kimin yol açtığı değil, bu krizden nasıl çıkacağımız. İşte bildirgemizde bunun cevabını bulacaksınız. CHP’li belediyeler barınma, gıda, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi gündelik hayatta ihtiyaç duyduğumuz tüm alanlarda, daha kaliteli hizmeti daha düşük fiyata sağlayacak.


Yerel Yönetim Anlayışımızı ortaya koyacağımız bildirgede, Yerel Ekonomik Kalkınma Politikalarımız ve Kent ve Çevre Politikaları diğer ağırlık noktaları olacak.  Bildirgemizde yine “Bir arada huzurlu yaşamak için halkçı belediyecilik” söylemini öne çıkarıyoruz.

Ayrıntılı bilgilere ve bildirgenin kendisini Pazar günü sahip olacaksınız.


Arkadaşlar biz,

Hayatı Ucuzlatacağız.

Huzur İçerisinde Bir Arada Hayatın Güvencesi Olacağız.

Ortak Zenginliklerimizi Koruyacağız.

Sürdürülebilir ve Adil Kentler Yaratacağız.

Martın sonu bahar!


Ben tekrar tüm aday arkadaşlarımı tebrik diyor, başaracağımıza olan inancımı tekrarlıyor ve sürecin vatanımıza milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 

 

Soru- Efendim biraz önce değindiğiniz konuyla öncelikle başlayım. Ocak ayı gıda terörü dedi Sayın Bakan, özellikle de enflasyonu yüzde 6.5 olmasını yani 6.5 gıda artışının enflasyona etki ettiğini söyledi. Siyasi ayağı da var dedi. Siz öncelikle bu gıda terörü ifadesini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Seyit TORUN- Çözüm üretemeyenler çaresizlik içinde olanlar tabi ki haliyle suçlu arayacak. Şuanda kendileri kötü yönetimlerinin suçlusunu arıyorlar ama asıl suçlu kendileridir. Terörist arıyorlarsa da kendileridir. Çünkü bu ülkede tarımı bitiren, bütün tarım alanlarını yok eden, betonlaştıran bu yapıdır, bu yönetimdir. 16 yıllık iktidarlarında tarımda geldiğimiz nokta bellidir. Bütün tarım ürünlerini artık ithal eder hale geldik. Mercimeğinden samanına, etinden diğer tarım ürünlerine kadar hepsini ithal eder hale geldik. Üreticimiz artık çaresiz, gübre alamıyor, mazot kullanamıyor, artık tohum alamıyor. Ondan sonra da üretim artmayınca haliyle ithalata bir şekilde yöneliyor, ithalatla aldığı ürünlerde haliyle pahalı oluyor. Ondan sonra ülkede bir tarım teröründen bahsediyorlar. Asıl tarım terörünü doğuran bu yönetimdir, işi bu noktaya getirende bu yapıdır.


Soru- Efendim son günlerde CHP’nin HDP’ye yakınlığıyla bilinen isimleri başkanlığa aday gösterdiği yönünde haberler, eleştiriler var. Özellikle Abdullah Öcalan’a önder diyen adayları öne çıkarttığınız iddia ediliyor. Tüm bu eleştirilere ve iddialara cevabınız ne olur?


Seyit TORUN- Boş laf. Biz bütün adaylarımızı büyük bir titizlikle gerçekleştiriyoruz. Halka yakın, çözüm üreten, sorunları çözecek olan ve bölgesinde halkını kucaklayacak, hiç kimseyi ayırt etmeden, hiç kimseyi dışlamadan herkesi kucaklayacak bir anlayışla yönetecek adaylarımızı seçiyoruz. Biz her zaman söylediğimiz gibi tabanda ittifak arıyoruz, bütün kesimleri kucaklıyoruz.

Soru- Efendim Siverek adayınız Mehmet Fatih Bucak MHP’den aday olduğunu biliyorduk neden bu isim tercih edildi?


Seyit TORUN- Hayır kendisi yapılan değerlendirmelerde Cumhuriyet Halk Partisinden aday olmasına karar verildi.


Soru- Efendim Pazar günü aday tanımı gerçekleştirilecek Arena’da, seçim bildirgesi de açıklanacak. Bu bildiriye dair bizle birkaç başlık paylaşabilir misiniz neler olacak?


Seyit TORUN- Biz yaşamın içindeyiz ve çözüm üretmek istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisinin halkçı belediyeciliği ve çözüm belediyeciliğini ortaya koyacağız ve vatandaşın direk sorunlarını çözen, onu kucaklayan ve bütün kesimleri bir kabul eden ve birlikte Türkiye olmanın o heyecanını ortaya koyacağız. Asla ayrışan değil birleşen ve huzurlu bir ülke de yaşamanın mutluluğunu ortaya koyacak bir çalışma olacak.


Soru- Efendim birde İstanbul’da bir bina çöktü görmüşsünüzdür Kartal’da. Bu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Çünkü hem belediyeye yönelik eleştiri var, hem Büyükşehir’e yönelik eleştiriler var. Bu konuyla ilgili değerlendirmeniz ne olur?


Seyit TORUN- Yani 25 yıldır İstanbul’u yönetiyorlar ve sonuçta bildiğiniz gibi en son af da getirdiler Türkiye’nin gündemine. Aslında her zaman söylediğimiz gibi bizim seçim bildirgemizde ve yaptığımız çalışmalarda da var. Yani bugün Allah’tan bir depremle şuanda karşı karşıya değiliz ama yarın ne olacağını bilemiyoruz. İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok kentinde maalesef depreme uygun olmayan, uygun kalitede ve nitelikte olmayan birçok bina var. Bunların tedbirlerinin önceden alınması lazım ve bu çalışmaların yapılması lazım. Şuanda acı bir olayla karşı karşıya kaldık, geçmişte de bunun benzeri olmuştu ama artık bunlardan ders alıp mutlaka çözüm üretmek zorundayız. Her seferinde sorunu gündeme getirip suçlu arama yerine çözüm üretip artık bunların yaşanmaması için çözüm üretmek zorundayız.


Soru- Efendim dün HDP Sözcüsü Saruhan Uluç bir basın toplantısı düzenledi ve batıdaki stratejileriyle ilgili bir açıklama yaptı. Diyor ki, “İktidara kaybettirmek demokrasi güçlerini kazandırmak amacındayız. Hiçbir siyasi partiyle gizli ya da açık ittifakımız yoktur” dedi. Bu açıklamayı nasıl okumak lazım?


Seyit TORUN- Değerli arkadaşlar, biz tabi ki, bildiğiniz gibi İYİ Parti’yle bir işbirliği gerçekleştirdik. Onun da iller bazında, büyükşehirler bazında bir değerlendir me yaptık. Onun dışında zaten her zaman ifade ettiğimiz gibi bir taban ittifakı, bir sandık ittifakı, bir millet ittifakının peşindeyiz ve bu anlamda buna katkı sunacak, buna destek olacak her yapıya saygı duyuyoruz.


Soru- Efendim birde İYİ Parti’nin meclise getirdiği önerge andımız önergesi, AK Parti reddetti, MHP ise çekimser kaldı. Bununla ilgili bir değerlendirmeniz olur mu?


Seyit TORUN- Şuanda o konuyla ilgili çok fazla bilgim yok onun için çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Bu yoğun süreçte gündemi çok yakın takip edemiyoruz bazen arkadaşlar.


Soru- Efendim biraz önce aslında soruldu da Fatih Bucak ismiyle ilgili. Daha önce yanılmıyorsam Parti Meclisinde bir gündeme gelmişti ve tartışmalar olduğu ifade edilmişti.


Seyit TORUN- Hayır gündeme gelmedi, Parti Meclisine de inmedi. Daha önceden tabi ki adaylığı konuşulmuş olabilir, üzerinde değerlendirme yapılmış olabilir ama Parti Meclisine gelmedi.
 Haber okunma sayısı: 181

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turkiyeyi-yasanilmaz-hale-getirdiler

Türkiye’yi yaşanılmaz hale getirdiler

07 Ağustos 2020 Cuma 20:43
bana-hain-demelerini-hak-ettim

Bana hain demelerini hak ettim

07 Ağustos 2020 Cuma 19:04
erdogan-dimdik-ayaktayiz-dedi

Erdoğan 'Dimdik ayaktayız' dedi

07 Ağustos 2020 Cuma 18:51
cumhurbaskani-erdogandan-hirosima-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hiroşima mesajı

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:36

ÜLKE GÜNDEMİ

Birinci basamak pandemi sürecinin dışına atıldı!

Birinci Basamak’ta COVID-19 Pandemisine İlişkin Durum Araştırması'nın sonuçlarını açıklayan TTB "Birinci

Ormanda piknik yapılmasına izin verilmeyecek

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması" konulu genelge

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada,

Pandemi bayram alışkanlıklarını değiştirdi!

Türk halkının pandemi döneminde bayramı nasıl idrak ettiğini ve bulaş riskini azaltan önlemlere uyup

İstanbul'un ithalattaki payı yüzde 58

İstanbul’da, Haziran’da ihracat, yıllık yüzde 12,9, aylık yüzde 33,4 arttı. İthalattaki artış ise

Doğru bir tercih için bunlara dikkat edin

YKS’yi başarıyla geride bırakan öğrenciler, şimdi yeni bir dönemecin eşiğinde bulunuyor. Tercih döneminin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL