26 Eylül 2020 Cumartesi

Saray rejimi korkudan besleniyor

saray-rejimi-korkudan-besleniyor

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu açıklamada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
01 Mayıs 2020 Cuma 00:12

Günay şöyle konuştu:

Covid 19 salgınının sorumlusu kar hırsıyla doğayı yağmalayan kapitalist sistemdir


Ramazan ayının haklarımız arasında yoksulluğa, açlığa karşı dayanışma ve barışa vesile olmasını diliyorum. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum.
Korona Virüs salgını insanlığın geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Aynı zamanda insanlığı eşit, özgür ve güvenli bir gelecekten yoksun bırakan küresel kapitalizmin ürettiği kötülükleri de bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermeye devam ediyor. Bu süreç açık bir şekilde göstermiştir ki küresel düzeyde büyük bir korku ve paniğe neden olan Covid-19 salgınının birincil sorumlusu aşırı kar hırsıyla doğayı yağmalayan ve ekolojik dengeyi bozan kapitalist sistemin ta kendisidir. Bu nedenle artık toplumun her kesimi toplum karşıtı olan kapitalist sistemi daha fazla sorguluyor. Toplum, güvenliğini sağlamaya gücü olmayan bu rejimlerin alternatifinin ne olacağını tartışıyor. Belli ki bu tartışmalara daha fazla tanık olacağız şu süreçte.


Bu felakette bile faşist rejimler baskıyı arttırmaya çalışıyor


Küresel salgın bu gerçeği trajik bir şekilde hepimize gösterdi. Eğitim sağlık ve sosyal güvenlik gibi toplumsal hizmet alanlarının ticarileştirilmesinin ve özelleştirilmesinin olumsuz sonuçlarını yıkıcı, acı bir şekilde gösterdi. Mevcut sağlık sisteminin insanları koruyamadığını bir kez daha gördük. Dünyanın yarısından fazlasına sirayet etmiş bu felakette bile faşist rejimler baskıyı arttırmaya, insanların gözetlenmesi, kontrol haline alınmasını derinleştirmeye çalışıyorlar. Bunları yaparken sığındıkları tek gerekçe virüs salgını ve maalesef insanların bu salgın karşısında duydukları yaşam kaygısı. Aslında her zamanki gibi korkudan beslenerek tahakkümlerini artırmaya devam ediyorlar. 


Saray rejimi salgının halkta yarattığı korkudan beslenerek iktidarını sürdürme peşinde
Biliyorsunuz AKP toplumun aleyhine olan durumları fırsata çevirme konusunda mahir bir iktidar. Evet, Türkiye'de AKP-MHP iktidarıyla uzun zamandır ekonomik ve bölgesel düzeyde krizler devam ediyor. Yine savaş politikaları, işgaller yaklaşık ve şimdi iki aydır da devam eden virüs krize eklendi. Saray rejimi salgının halkta yarattığı ölüm korkusu, panik ve karantina ortamını iktidarını sürdürmek ve rejimi tahkim etmek için bir fırsata çevirmeye devam ediyor.


Düşmanca duyguları, Kürtlere mezarlarında huzurla yatma hakkını bile çok görüyor


Bu ülkede 40 yıldır süren savaşta yaşamlarını yitirenlerin mezarları Ramazan ayında tahrip ediliyor, mezar taşları parçalanıyor. Mezarların tahrip edilmesi taşların kırılması ve bu talimatın verilmesi tam bir vicdansızlık örneği ve utanç vesikası bu iktidar için. Düşmanca duyguları, Kürtlere mezarlarında huzurla yatma hakkını bile çok görüyor. Ramazan ayına girerken mezarlıkların yıkılması bir insanlık suçu ve biz bu insanlık suçunu lanetliyoruz. İnsanlık adına bu vicdansızlığı kabul etmediğimizi buradan bir kez daha söylemek istiyoruz. 


AKP salgınla mücadelede dayanışmayı değil kutuplaşmayı derinleştiriyor


Ramazan ayında bile Cumhurbaşkanı, Diyanet İşleri Başkanı, AKP’nin sözcüleri salgınla mücadele için dayanışmayı değil ötekileştirici ve kutuplaştırıcı bir dil kullanmayı tercih ediyorlar. Bu kutsal ayda kültürel ve inançsal kutuplaştırmayı derinleştirmek temel hedefleri. STK'lara, siyasi partilere, farklı kimlik ve inançlara saldırı ve son olarak Ankara ve Diyarbakır Barolarına açtıkları soruşturmalar aslında bu siyasetlerinin son örneğidir. 


İktidarın kalemşörü Yeni Şafak, Kars Belediyemizi hedef alarak iktidarın salgındaki beceriksizliğini örtmeye çalışmaktadır 


İktidarın kalemşörlüğünü yapan Yeni Şafak gazetesi bugün yine Kars belediyemizi hedef alan haberler yaptı. Aynı zamanda partimizin Kardeş Aile Kampanyasını da hedef gösterdi. Belediyelerimizi ve partimizi hedef göstermeyi kendisine görev bilen bu sözde yayın kuruluşunun bu tür haberleri yapmasının altındaki tek sebep; iktidarın virüs salgınındaki beceriksizliğini örtmektir. Bizim belediyelerimizin virüse karşı çok etkili bir mücadele yürüttüğünü hepimiz gördük. 


Güvenilirliğini çoktan yitirmiş basın kuruluşlarının algı operasyonlarına pabuç bırakmayacağız


Bizler belediyelerimiz ve örgütlü tüm yapılarımızla birlikte halkımızla dayanışmaya, dayanışma ağlarını örmeye devam edeceğiz. Halkın nezdinde güvenilirliğini çoktan yitirmiş basın kuruluşlarının algı operasyonlarına pabuç bırakmayacağımızı ifade ediyoruz. Bizler, belediyelerimizle bu halkı korumaya, Kardeş Aile kampanyamızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Biz bu haklı mücadelemizin bilincindeyiz. Halkımız da bu haklı mücadelemizin farkında. 


Hiçbir devlet organı ya da görevlisininin ayrımcılık uygulama hakkı yoktur


HDP olarak hatırlatıyoruz; kutsal aylar ve günler hiçbir devlet organı ya da görevlisine; yurttaşlarımıza, toplumsal muhalefet dinamiklerine ayrımcılık uygulama hakkı vermiyor. HDP olarak Türkiye’deki çoklu ve renkli toplumsal zenginliği bir özgürlük ve barış dinamiği olarak görüyoruz. Partimiz bu çokluğu korumak için hem iktidarın tekçi ve baskıcı uygulamalarıyla hakları, onurları, öz saygınlıkları, yaşam tarzları, inançları ve kutsalları çiğnenen herkes için mücadele etmeye devam edecektir. Bugüne kadar mücadele ettik bundan sonra da devam edeceğiz. 


Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit keyfi ve hukuksuz bir şekilde devam ettiriliyor


Biliyorsunuz, Sayın Öcalan’la bu hafta, 21 yıldan sonra ilk defa, ailesi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kuşkusuz bu önemli bir gelişme. Ancak uzun aralıklarla, toplumun tepkisi üzerine tamamen keyfi ve hukuki dayanaklardan yoksun bir şekilde aile görüşmesi gerçekleşse de Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit devam ettirilmekte. Sayın Öcalan’ın tüm barışçıl çağrılarına ve bu amaçla yıllar içinde aldığı sorumluluğa rağmen iktidarın kendisine uyguladığı mutlak tecrit kabul edilemezdir. 


İktidar, Sayın Öcalan’ın sağlık koşullarının sağlandığına dair kamuoyuna bilgi vermek zorunda


İktidar, bu salgın sürecinde Sayın Öcalan’ın sağlık koşullarının sağlandığına dair düzenli ve ikna edici bir şekilde kamuoyuna bilgi vermek zorunda. Acilen mutlak tecrit koşulları kaldırılmalı, aile ve avukat görüşleri düzenli bir şekilde gerçekleştirilmeli. Sayın Öcalan'ın Türkiye ve Ortadoğu halklarının her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu toplumsal barışı tesis ettiği tarihsel rolünü oynayabilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bunun da koşulları çok açık ve belli. Sayın Öcalan'ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşulları bir an önce gerçekleştirilmeli.


İşçiler, emekçiler, işsiz bırakılanlar neredeyse, biz de 1 Mayıs’ta onlarla olacağız 


Yarın 1 Mayıs. İşçi ve emekçilerin ulusal birlik, dayanışma ve mücadele gününü kutlayacağız yarın. Halkın birikimlerinin daha fazla sermayeye peşkeş çekildiği, iş cinayetlerinin arttığı, emeğin sömürüldüğü, işçilerin sigortasız çalıştırıldığı, grevlerin yasaklandığı bir dönemde 1 Mayıs'ı karşılıyoruz. Newroz kutlamalarını salgın nedeniyle ertelerken ‘Newroz coşkusuyla 1 Mayıs'ı karşılayacağımızı’ söylemiştik ama maalesef salgın tehdidi hala toplum için büyük bir tehlike. Bu nedenle geçmiş yıllardaki gibi kitlesel kutlamalar yapamıyoruz. Ama her şeye rağmen ezilenler olarak işçi, emekçi, işsiz bırakılanlar neredeyse biz de 1 Mayıs’ı onlarla beraber karşılayıp kutlayacağız. 


İşçiler açlıktan ölmekle salgından ölmek arasında bir tercihe zorlanıyor


İşçilerin ölümcül koşullarda çalışmasına ses çıkarmayanlar, 1 Mayıs’ı akıl dışı gerekçelerle yasakladılar. Böylesi bir günün arefesinde işçilerin ne halde olduğunu anlatmak istiyorum. İyi şeyler söylemek isterdim ama maalesef hakikat bunun tam tersi. İşçiler, emekçiler açlıktan ölmekle salgından ölmek arasında bir tercihe zorlanmış durumdalar. Yani bir seçeneksizliğe mahkum edilmişler. Bu süreçte çok sayıda işçi güvenli koşullarının sağlanmadığı ve ücretli izin hakkından yararlanamadığı için hayatını kaybetmiştir. Bu aslında bir kıyımdır. 

Salgının İstanbul, Kocaeli, Antep, Bursa gibi sanayi ve üretim merkezlerinde bu kadar yaygın olması tesadüf değildir. Çarkların durmamasından kaynaklı, işçiler bu feci duruma rağmen çalışmaya zorlandığı için bu salgın oralarda daha yaygın. 


1 Mayıs akşamı saat 21.00’de balkonlarımızda, pencerelerimizde 1 Mayıs'ı kutlayacağız


Bizler yarın ‘Emek, Barış, Sağlık ve Dayanışmayla yeni bir dünya kuralım’ perspektifiyle 1 Mayıs'ta her yerdeyiz. Evlerde, balkonlarda, sokaklarda, hastane bahçelerinde, fabrikalarda; zılgıtlarla, marşlarla mücadeleyi yükseltiyor ve hayatı durdurup 1 Mayıs’ı kutluyor olacağız. 1 Mayıs akşamı saat 21.00’de zılgıtlarımızla, marşlarımızla, evlerimizde, balkonlarımızda, camlarımızda 1 Mayıs'ı kutlayacağız ve hep beraber ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyeceğiz. 


Bizler örgütlendikçe kapitalizm kaybedecek, demokrasi ve özgürlük kazanacak


Partimiz bütün işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin, direniş eylemlerinin yanındadır, yanında olmaya da devam edecek. 1 Mayıs'ta insanlığın geleceğini ipotek altına alan en büyük salgın olan sermaye ve faşizmin ölümcül politikalarına karşı onurlu ve eşit bir yaşamı savunmaya devam edeceğiz. HDP işçi sınıfının, ezilenlerin, yoksulların, çiftçilerin yanında olmaya devam edecek. Omuz omuza, beraber mücadeleyi sürdüreceğiz. Dayanışmacı, komünal toplum mekanizmalarını kurmaya ve toplumu zafere ulaştırmak için daha fazla mücadele etmeye dönük inancımız ve ümidimiz büyük. Bizler örgütlendikçe kapitalizm kaybedecek, bizler örgütlendikçe faşizm kaybedecek; demokrasi ve özgürlük kazanacaktır. 

Haberin etiketleri:

HDP Sözcüsü Ebru Günay


Haber okunma sayısı: 1330

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

curmunuz-kadar-yer-yakamazsiniz

Cürmünüz kadar yer yakamazsınız

26 Eylül 2020 Cumartesi 18:30
altundan-pelosiye-tepki

Altun’dan Pelosi’ye tepki

25 Eylül 2020 Cuma 20:42
bu-apacik-bir-intikam-operasyonudur

Bu apaçık bir intikam operasyonudur

25 Eylül 2020 Cuma 18:37
abd-dunya-halklarina-kan-getirdi

ABD dünya halklarına kan getirdi

25 Eylül 2020 Cuma 16:39
tek-parti-saltanati

Tek parti saltanatı

25 Eylül 2020 Cuma 11:00

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek soruluk mülakatta elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak

Mansur Yavaş'tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak

Tarikatlar İnönü devrinde patladı

“Sorunlara Sistemik Çözümler” programında konuşan Muhammed Taha Gergerlioğlu “Tarikatlar İnönü devrinde

MHP’linin torpil teklifi sonuç vermedi

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den istediği torpil sonuçsuz kaldı.

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

'Salgın yorgunluğu' ile başa çıkmanın 8 yolu

Aylardır Coronavirus ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL