09 Aralık 2019 Pazartesi

Sağlık Bakanı attı ama tutturamadı

saglik-bakani-atti-ama-tutturamadi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendi yurttaşlarına ücretisiz hava ambulans hizmeti veren tek ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti. Polonya ve İskoçya’da da bütçesi devlet tarafından karşılanan ve bünyesinde ambulans uçak ve helikopter bulunduğu ortaya çıktı.
10 Ağustos 2019 Cumartesi 19:26

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 Ağustos 2019 tarihinde katıldığı Anadolu Ajansı Editor Masası programında Türkiye’nin sağlık politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

 

Hava ambulans hizmetinde son derece ileri noktada olduğumuzu belirten Koca, dünyada kendi vatandaşına, hiç ücret almadan, hava ambulans hizmeti veren tek ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti. 

 

TÜRKİYE'DE 2008'DEN BERİ MEVCUT  

Doğruluk Payı sitesinden Burcu Erbaş, Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasını araştırdı. Dışişleri Bakanlığı’nın İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri metnine göre; Türkiye’de 2008’den itibaren ambulans uçak ve helikopterler de dahil olmak üzere, 112 acil ambulans servisi; yerli yabancı, sigorta kapsamında veya dışında her hasta ve yaralı için ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 

 

POLONYA VE İSKOÇYA’DA DA BULUNUYOR 

 

Öte yandan Türkiye ücretsiz hava ambulansı hizmetinde dünyada yalnız değil. Bütçesi devlet tarafından karşılanan ve bünyesinde ambulans uçak ve helikopter bulunduran acil sağlık hizmetleri Polonya ve İskoçya’da da bulunuyor.

 

 Polonya Medikal Hava Yardım Teşkilatı, kendi sağlık bakanlıkları bünyesinde 29 ambulans uçak ve helikopteriyle 2000 senesinden bu yana Polonya halkına acil sağlık hizmeti veriyor. Bununla beraber İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin maliyetini üstlendiği İskoçya Ambulans Servisi, ikişer adet ambulans helikopter ve uçağı ile 1974 yılından itibaren sınırları içerisinde kamusal hava ambulans hizmeti veriyor. 

 

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlık bağı ve sigorta şartı aranmaksızın ücretsiz hava ambulans hizmeti sağlıyor fakat Sağlık Bakanı Koca’nın iddia ettiğinin aksine bu kamu hizmeti Türkiye’ye özgü değil. Dünyada devlet kaynaklı hava ambulans hizmeti sunan diğer iki ülke, Polonya ve İskoçya da bu alanda Türkiye’nin yanında yer alıyorlar.

Haberin etiketleri:

Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca


Haber okunma sayısı: 113

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ahmet Davutoğlu cephesinden Erdoğan'a sert sözler!

Şehir Üniversitesi tartışması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Başkanlığı

Erdoğan'dan Aydın Doğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğan Grubu’nun 60. Kuruluş Yıl Dönümü Gala Gecesi’nde yaptığı konuşmada,

Yazlık saraydan yüzen saraya

Cumhurbaşkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Yakamoz isimli yatı restore

Yolcu yok, ödeme çok

Kütahya’da yapılan Zafer Havalimanı için Kütahya dahil 3 şehrin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Canlı yayınında Atatürk'ü hedef aldı

Habertürk canlı yayınında Atatürk'ün katliam yaptığını öne süren Nagehan Alçı, Türkiye'nin o dönemde

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL