26 Şubat 2020 Çarşamba

Raporlar Meclis’ten kaçırılıyor

raporlar-meclisten-kaciriliyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ziraat Bankası, Halkbank, PTT, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları ve Türk Telekom gibi kurumların devredildiği Varlık Fonu’na ilişkin denetim raporlarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulmasının üç ay geciktiğini açıkladı
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:59

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nerede o ağaç deyip ortalığı karıştıranlar? Hiçbiri ortada yok, dikili ağaçları yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil, Türkiye'yi çıra gibi yakmaktı” ifadeleriyle Gezi Direnişi’nin hedef alarak konuştuğu 11 Kasım'daki 'Geleceğe Nefes' başlıklı fidan dikme etkinliğinde dikilen fidanların yüzde 90'ının kuruduğu belirlendi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasaya göre Ekim ayında TBMM'ye sunulması gereken Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin denetim raporlarının geciktiğini bildirerek, "Varlı Fonu TBMM'nin denetiminden kaçırılıyor" dedi.

 

CHP’li Özel, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Varlık Fonu’nun başında kendisi, yönetiminde damadı olduğu için şirketi bir aile şirketi olarak görebilir ancak bu şirket bir aile şirketi değil. Bu raporun TBMM’ye sunulması gerekiyor. Varlık Fonu’nu Parlamento’nun denetiminden kaçıran, kendi yaptığı kanuna, Anayasa'ya uymayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. 

Özel, raporun bir an önce TBMM’ye sunulmasını istedi.

 

EKİM AYINA KADAR GELMELİYDİ

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması Kanunu’nun 6’ncı maddesi gereğince bağımsız denetim raporlarının her yıl ekim ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmesi gerektiğini anımsattı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, Türkiye'nin çok önemli değerleri ve şirketleri ile kamu bankalarının Varlık Fonu bünyesine devredildiğini belirterek, şunları söyledi:

 

"O süreçte biz bunun Sayıştay denetimine tabi olması gerektiğini söyledik. Denildi ki ‘6741 sayılı Kanun'un 6'ncı maddesine göre denetlenecek.’ Kim denetleyecek? Bu rapor Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelecek. Kanunun 6'ncı maddesi ne diyor? Ekim ayına kadar gelmesi lazımdı. Yani 2018'in raporu 2019'un Ekim ayında sunulacak. Gelmedi, Plan ve Bütçe Komisyonu da bu Varlık Fonu denetim raporunu görüşemedi.”

 

YANDAŞI KURTARDI

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu’nun portföyünde Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, Kayseri Şeker Fabrikası, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve mülkiyeti Hazine’ye ait bazı taşınmazların bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

 

“Varlık Fonu ekonomiyi uçuracaktı ama yandaş kurtarma fonuna dönüştü. Bulduğu bir milyar Avro'luk krediden 1,7 milyar TL’ye İstanbul Finans Merkezi müteahhitlerini kurtardılar. Kamu şirketlerinin zararları katlanıyor. Bu konu Meclisin önemli denetim görevlerinden bir tanesidir. Bunun ortadan kaldırılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Tüm siyasi partileri ve özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'ni uyarıyoruz, Varlık Fonu raporu bir an önce Meclise gelmeli ve Plan Bütçe Komisyonu'nda incelenmeli. Parlamento çıkardığı kanuna sahip çıkmalı ve bu gecikmenin hesabını sormalıdır.”

Haberin etiketleri:

Türkiye, TBMM, denetim, CHP, çaykur, aile, özgür özel


Haber okunma sayısı: 68

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhpli--aycandan-koronavirus-uyarisi

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:23
siz-turkiye-degilsiniz

Siz Türkiye değilsiniz

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:11
sinirlarimiz-disinda-macera-aramiyoruz

Sınırlarımız dışında macera aramıyoruz

26 Şubat 2020 Çarşamba 18:29
turkiyenin--15ini-fisleyecekler

Türkiye'nin % 15'ini fişleyecekler

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:56
aksener--abdullah-gul-iddiasini-yalanladi

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

26 Şubat 2020 Çarşamba 09:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Elazığ faciası ile ilgili ürküten rapor

Türkiye’de standartlara uygun betonüretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, koronavirüse karşı tedbirlerin panik yapmadan artırılması

Her yönüyle Hocalı katliamı

Komşu ülkemiz Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, bazı gazeteci ve yazarların Abdullah Gül'ün ortak adaylığına ikna edildiği

AKP'de yeni kabine krizi!

AKP'de bir grup üst düzey yönetici, ekonomik kriz ve sosyal problemlerin önüne geçebilmek için yeni kabinede

Karabağ Türkiye'ninde meselesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ticaret

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL