TSK Mehmetçik Vakfı

23 Şubat 2019 Cumartesi

Proje yok, rant var

proje-yok-rant-var

Yerel seçim öncesi aday krizi sürüyor. Partiler, hangi adayın kente daha fazla katkı sunabileceğinin değil, hangisinin daha fazla oy alabileceğinin hesabını yapıyor. Adaylarsa iş yapmaya değil ranta talip...
03 Aralık 2018 Pazartesi 09:14

 Yerel seçimler için aday pazarlığı sürerken, partilerin aday kriterleri de tartışma konusu oldu. Partiler, adayların başkan olacakları şehirler için yapacakları projeleri değil, alabilecekleri oyun hesabını yapıyor. Adaylar ve destekleyen gruplar ise şehirlerin rantına talip.

 

Yerel seçimler için adaylar bu kez erken açıklandı. AKP, MHP ile pazarlık yapılan il ve ilçeler ile İstanbul dışındaki adaylarını önemli ölçüde ilan etti. CHP ise hiç şansı olmayan il ve ilçelerde mevcut başkanla yola devam edecekleri adayları açıkladı. İyi Parti ve HDP ile ittifak yapacağı belediyeler için adaylar henüz belli değil.

 

ADAY ADAYLARI 

Partilerde başvuru yapan aday adayları içinde projeleri ile ortaya çıkan yok. “Ben başkan olursam şu projeleri gerçekleştirerek, halka hizmet edeceğim” diyen bulunmuyor. Ortaya çıkan isimlerin daha önceki işlerine ve ilgi alanlarına(!) bakılırsa şehri yönetmekten çok şehirlerin rantına talipler.

 

Partiler de aday belirlerken adayın şehri yönetebilme yeteneğinden çok alabileceği oy hesabı öne çıkmış durumda. Tabi bir de parti yönetimlerine bağlılık.

 

Çok sayıda milletvekilinin gözünü belediye başkanlıklarında. Bu durum şehir rantlarının cazibesinden kaynaklandığı bildiriliyor. 3 dönemdir Meclis’te görev yapan bir AKP milletvekili, milletvekilliğinin eskiden etkili bir görev olduğunu, ancak şimdi etkisinin kalmadığını belirterek, “Yeni sistemde bizler ortada kaldık. Eskiden bir bürokratı aradık mı, bakanı aradık mı hemen telefonumuza yanıt verirlerdi. Şimdi takmıyorlar. Muhatap bulmakta zorlanır hale geldik. Meclis’te milletvekili sayısı artsa da etkimiz azaldı. Bu bir gerçek. Bu durum seçim bölgemize de yansıdı. Eskiden bir öykü anlatılırdı. Kaymakam köye gitmiş, yaşlı bir kadın kaymakama ‘Sen ne iş yaparsın’ diye sormuş. O da ‘Kaymakamım’ yanıtını vermiş. Yaşlı kadın ‘A yavrum az daha okuyup jandarma çavuşu ya da ormancı olsaydın ya’ karşılığını vermiş. Şu anda milletvekili ile belediye başkanlığı değerlendirmesi böyle. Bu da milletvekillerini belediyeler yöneltti” dedi.

 

HEMŞERİLİK, TARİKATLAR

 

Partiler aday belirleme çalışmalarını sürdürürken seçilecek kişinin belediyeleri yönetip yönetemeyeceğinden çok adayın alabileceği oyun hesabı yapılıyor. Bu nedenle tarikatlar, etnik kimlik, hemşericilik, ... gibi faktörler öne çıkıyor

 

AKP adına araştırma yapan bir kamuoyu araştırma şirketi yöneticisi aday belirleme konusunda Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede şu noktalara dikkat çekti:

 

“Biz seçim için araştırma yapıyoruz. Ama bizden istenen belediyeyi kimin daha iyi yöneteceği değil. Kimin daha çok oy alacağının tespiti. Bu nedenle bizler hazırladığımız raporlarda tarikat, Karadenizli, Sivaslı, Malatyalı, göçmen, ... gibi kriterlere bakarak raporlar hazırlıyoruz. Özellikle yoğun göç alan şehirlerde bu tür hesaplar daha fazla öne çıkıyor. İnanın gelen raporları incelerken içimiz sızlıyor. Adamın belediyeyi yönetemeyeceği ortada. Ama tarikat, hemşeri desteği var. Olacak iş değil ama ona göre rapor hazırlıyoruz. Toplumda genel değer yargıları çok aşınmış durumda.”

 

İŞLER TERSİNE DÖNDÜ

 

1980 öncesi ve sonrası uzun yıllardır Meclis’te görev yapmış olan eski CHP Milletvekili Kemal Anadol da ortaya çıkan durumu “sistemin çöküşü” olarak değerlendirdi. Anadol, “Eskiden belediye başkanlığı milletvekilliği yolunda bir ara kademeydi. Örneğin Yüksel Çakmur, Aytekin Kotil, Sefa Sirmen, ... Türkiye’nin en büyük illerinin belediye başkanlıklarını yaptıktan sonra milletvekili oldular. Şimdi iş tersine döndü. Milletvekilliği belediye başkanlığı için bir ara kademe oldu. Milletvekillerinin yarısından fazlası ilçe belediye başkanlıklarına bile razı. Bu Meclis’in işlevinin kalmadığının, siyasi terbiyenin yok olduğunun göstergesi” dedi.

 

Milletvekillerinin belediye başkanı adayı olması halinde milletvekilliğinden istifa etmesinin etik bir gereklilik olduğunu vurgulayan Anadol şunları söyledi:

 

“Millet sizi seçmiş Meclis’e göndermiş. Daha 6 ay geçmeden belediye başkanı adayı olmak istiyorsunuz. Bu halka saygısızlık. Kaybedersen yeniden Meclis’e nasıl döneceksin. Eğer belediye başkanlığına aday olacaklar milletvekilliğinden istifa edecek olsaydı sonuç ne olurdu. Bu durum milletvekillerinin saygınlığını azaltan bir durum. 12 Eylül öncesi belediye başkan adaylarını belirlemek için zorunlu olarak ön seçim yapılırdı. Şimdi bu yok. Ön seçimin yapılmaması da yaşanan olumsuzlukların bir başka nedeni.”

 

RANT SEVDASI

 

Anadol belediyeler ve rant ilişkisi konusundaki bir soruyu da şöyle yanıtladı:

 

“Büyük göç alan, nüfusu hızla yükselen il ve ilçelerde rant oluşur. Ama önemli olan bu rantın kim tarafından kullanılacağıdır. ne yazık ki bu rantın toplum adına kullanılmasını öngören bir düzenleme yapılmış değil. Kimse bu işe yanaşmıyor. Bu nedenle de belediyeyi ele geçirenler bu rantı kendileri ve çevreleri için kullanabiliyorlar. Şu anda yaşanan bu. Onun için rant vurgunu öne çıkıyor. belediye başkanlıkları cazip hale geliyor.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

yerel seçimler, rant


Haber okunma sayısı: 162

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

17 Yıldır Yozgat'ın sorunlarını çözemediler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Yozgatlılar 5 dönemdir Bekir Bozdağ’ı seçerek Meclise gönderiyor.

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Etimesgut mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim rotamız millet, gayemiz

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik olarak "İhanet dediğiniz

Vahşi propaganda söz konusu olabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekilleri Engin Altay'ın TBMM Başkanlığı için aday olacağını

MHP'li Erdem'den Mavi Balina uyarısı

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, gençleri intihara kadar sürükleyebildiği belirtilen "mavi balina" adlı

'Yandaş ekonomisine' son verin

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL