08 Aralık 2019 Pazar

Para da kayıp vakıf da

para-da-kayip-vakif-da

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyasında toplanan paraların peşine düştü. CHP’li Emir’in yaptığı araştırmaya göre vakıf hiçbir zaman resmi adreste bulunmadı. Yardım kampanyasının sona erip ermediği de belli değil.
16 Ekim 2019 Çarşamba 12:15

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan dayanışma kampanyası kapsamında 16 Ocak 2016 tarihi itibarıyla toplandığı açıklanan 309 milyon TL’nin değerlendirileceği Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın kayıtlı adresinin boş olduğunu tespit etti. Söz konusu adreste yapılan görüşmelerde vakfın hiçbir zaman ilgili yerde bulunmadığı da ortaya çıktı.

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-oğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyasında toplanan para konusunda araştırma yapılması talimatı verdi. CHP Ankara Milletvekili Emir’in yaptığı araştırmaya göre kampanyanın devam edip etmediğinin belli olmadığı belirlendi. Kampanya kapsamında toplanan paranın değerlendireceği vakıfla ilgili de ilginç sonuçlara ulaşıldı. Emir’in yaptığı araştırma kapsamında dayanışma kampanyasıyla ilgili şu bilgilere ulaşıldı:

 

-Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın başlattığı kampanyaya SMS ya da belirlenen banka hesapları üzerinden destek verildi. 

-Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, 27 Ocak 2017’de yaptığı açıklamada 20 Ocak 2016 itibarıyla kampanya kapsamında 309 milyon TL toplandığını açıkladı.

 

-Kampanyanın ne zaman sona erdiği ya da sona erip ermediği konusunda açıklanan resmi veri olmadığı görüldü. Bazı GSM şirketlerinde kampanyayla ilgili verilerin hala güncel olduğu belirlendi.

 

-24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’de merkezi Ankara’da olan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı kuruluyor.

 

-Vakfın kurulmasının üzerinden 1 yıl 6 ay 20 gün sonra 13 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de ise mal varlığı 10 milyon TL olarak belirlenen Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın tescil kararı yayımlandı.

 

-Vakfın bir internet sitesi ve telefon numarası olmadığı belirlendi.

 

-Söz konusu vakıfla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınan vakıf senedinde verilen adreste herhangi bir vakıf olmadığı tespit edildi.

 

-Söz konusu adreste yer alan işletmelerle yapılan görüşmelerde Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı adlı bir vakıfın hiçbir zaman ilgili adreste yer almadığı belirtildi.

 

299 MİLYON TL OKTAY'A SORULDU

 

CHP’li Emir, vakıfın adresinde olmaması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Emir, kuruluşunun ilan edilmesinden sonra 1.5 yıldan fazla süre geçmesine karşın vakfın neden faaliyete başlamadığını sordu. 20 Ocak 2016 tarihi itibarıyla toplanan 309 milyon TL’nin ardından kampanyanın devam edip etmediğini öğrenmek isteyen Emir, “Toplandığı açıklanan 309 milyon TL’nin neden 10 milyon TL’si vakfın mal varlığı olarak belirlenmiştir; geriye kalan 299 milyon TL’nin akibeti ne olmuştur” sorusunu da yöneltti.

 

‘VAKFIN ADRESİ NİYE YOK?'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dünkü grup konuşmasında “15 Temmuz şehitlerimiz için paralar toplandı. 309 milyon lira. O dönemin parası ile 100 milyon dolar. Uzun süre ne oldu bu paralar diye sorduk. Sonunda Resmi Gazete’de bir açıklama yapıldı. ‘Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı kuruldu’ denildi. Yaklaşık 1.5 yıl sonra. Resmi Gazete 13 Temmuz 2019 tarihli. Şimdi vakfın ikametgâhına bakıyoruz: Adres yok, sadece Ankara deniyor. Arkadaşlarımız sormuşlar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, bir adres verilmiş. Verilen adrese gidildi, öyle bir vakıf yok orada. o iş hanında da böyle bir vakıf yok, Ulus’ta. Malı götürdüler herhalde. Bu vakfın adresi niye yok? Parayı yürüttüler ondan mı?” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 344

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partiden-vakifbank-aciklamasi

İYİ Parti'den Vakıfbank açıklaması

08 Aralık 2019 Pazar 08:36
gonul-kiranin-kalemi-kirildi

Gönül kıranın kalemi kırıldı

08 Aralık 2019 Pazar 08:08
erdogan-ilk-kez-anlatti

Erdoğan, ilk kez anlattı

08 Aralık 2019 Pazar 07:56
gunun-komedisi-cem-uzandan

Günün komedisi Cem Uzan'dan

07 Aralık 2019 Cumartesi 12:35
akpden-mecliste-skandal-oyun

AKP'den Meclis'te skandal oyun!

07 Aralık 2019 Cumartesi 12:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Ahmet Davutoğlu cephesinden Erdoğan'a sert sözler!

Şehir Üniversitesi tartışması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Başkanlığı

Erdoğan'dan Aydın Doğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğan Grubu’nun 60. Kuruluş Yıl Dönümü Gala Gecesi’nde yaptığı konuşmada,

Yazlık saraydan yüzen saraya

Cumhurbaşkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Yakamoz isimli yatı restore

Yolcu yok, ödeme çok

Kütahya’da yapılan Zafer Havalimanı için Kütahya dahil 3 şehrin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Canlı yayınında Atatürk'ü hedef aldı

Habertürk canlı yayınında Atatürk'ün katliam yaptığını öne süren Nagehan Alçı, Türkiye'nin o dönemde

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL