10 Temmuz 2020 Cuma

Öcalan'ın idam edilmesini istiyoruz

ocalanin-idam-edilmesini-istiyoruz

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kardeş, soydaş ve dindaş coğrafyalarda zulümlerin devam ettiğini vurguladı.
22 Mayıs 2019 Çarşamba 15:12

 Doğu Türkistan'da yaşayanların, mübarek ramazan ayını istedikleri şekilde yaşayamadığını dile getiren Destici, "Zulüm ramazan ayında da devam ediyor. İbadetlerini bizler gibi özgürce yerine getiremiyorlar. 21. yüzyılda bu zulmün, baskının, şiddetin devam etmesini reddediyoruz." diye konuştu. 

Yemen'de tarihteki en büyük dramlardan birinin yaşandığını söyleyen Destici, "Yemen halkının yüzde 80'i açlığa, susuzluğa, yoksulluğa terk edilmiş durumda. Bunun müsebbibi bazı İslam ülkeleri ve onların yöneticilerinin olması daha da kahredici." dedi. 

Destici, acı, kan ve gözyaşının devam ettiğini yerlerden birinin Filistin olduğunu, mübarek ramazan ayında İsrail'in Gazze'ye, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sürdüğünü hatırlattı. 

Dış politikaya değinen Destici, Türkiye'nin, Akdeniz havzasındaki gelişmelerin dışında kalamayacağını, tam tersine birinci derecede müdahil olması gerektiğinin altını çizdi. 

"Bebek katili, İmralı canisi, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesini reddettiklerini" vurgulayan Destici, şöyle devam etti: 

"Terörle müzakere edilerek başarı elde edilemez, mücadele edilerek başarı elde edilebilir. Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine izin vermek, bunun önünü açmak kabul edilebilir bir şey değildir. Bu süreç, milletimizde 'Ne oluyor, acaba yeni bir sözde çözüm süreci mi geliyor' gibi birtakım düşüncelerin, kafalarda soruların oluşmasına da neden oluyor. Binlerce, on binlerce sivilin, masumun ölümüne sebep olmuş, binlerce askerimizin, güvenlik güçlerimizin şehit edilmesi emrini vermiş bir katilin, teröristin değil avukatlarıyla hiç kimseyle görüşme hakkı yoktur. BBP olarak bu hususta hiçbir gerekçeyi kabul etmeyiz. Biz bebek katili Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesini değil, BBP'nin TBMM'ye sunduğu anayasa teklifinin Meclis gündemine alınıp Öcalan'ın idam edilmesini istiyoruz." 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı, liselerde uygulanacak yeni modele değinen Destici, "Bir eğitimci olarak faydalı olacağına inanıyorum. Milli Eğitim Bakanımızın hem toplum hem eğitimcilerimiz hem de eğitimin paydaşları nezdinde zaten büyük bir kredisi var." dedi. 

Yaz tatilinin kısaltılıp ara tatiller konulmasını, öğrencilerin nefes alması adına olumlu bulduğunu dile getiren Destici, "Ders sayılarının azaltılmasını da olumlu görüyorum. Değişikliklerin, düzenlemelerin tam manasıyla etraflıca, didik didik incelenip ondan sonra bir değişiklik yapılması ve sık sık değişikliklerle karşı karşıya kalmamamız gerektiğini eğitimimizin geleceği açısından önemsiyorum." değerlendirmesini yaptı. 

Askerlikle ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Destici, "Özellikle asker kaçağının çoğalması, bunların birkaç sene zarfında sürekli gündeme gelmesi, bedelli askerliğin gündeme gelmesi, bunlar hep milletimizin önemli bir kesimini rahatsız ediyordu. Çünkü asker alma sistemimizde bir problem olduğu biliniyordu. Buna bir çözüm bulunması gerekiyordu." dedi. 

Bu konuda geniş çaplı bir çalışma yapıldığının görüldüğünü söyleyen Destici, şöyle konuştu: 

"Henüz teklif metni TBMM'ye gelmedi ama eli kulağında. Bugün yarın geleceğini biliyoruz. Özellikle bedelli askerlik kısmı düzenlenirken milletimizi rahatsız edecek birtakım düzenlemeler olmaması lazım. Yani 'Parası olan, zengin olan parayı verip askerlikten kurtulacak ama askerlik fakir, yoksul çocuklarına kalacak' anlayışını doğuracak düzenlemelerden uzak durulmasını arzu ediyoruz. Çünkü Türk milleti olarak hepimiz askerliğimizi şerefle, şanla yaparız. Toplum tarafından ayrım gibi gözükecek bir uygulama milletimizi üzer. Buna hassasiyet gösterilmesini istiyorum." 

Destici, İstanbul Eyüpsultan'da 9 yaşındaki çocuğun, inşaat alanındaki çukura düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili de şunları söyledi: 

"9 yaşındaki Baran evladımız maalesef bazı sorumsuz kişilerin açtığı kuyuya düşerek hayatını kaybetti. Bazen bu tür hadiselerde adeta yapanın yanına kar kalıyor. Bu tür ihmal yapanlar ya hiç yargılanmıyorlar, ceza almıyorlar ya da çok az cezalarla bu işten kurtuluyorlar. Bir ihmal, bir insanın hayatına mal oluyorsa bunu gerçekleştirenler de ona yakın bir cezaya muhatap olmalılar. Bu tür düzenlemelere ihtiyaç var."Haber okunma sayısı: 169

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bahceliden-kisa-patlama-mesaji

Bahçeli'den kısa patlama mesajı

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:12
bana-baronu-soyle-sana-partini-soyleyeyim

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:16
allahtan-hic-mi-korkunuz-yok

Allah'tan hiç mi korkunuz yok?

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:05

ÜLKE GÜNDEMİ

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) "Koronavirüs (Kovid 19)

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, "Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim gibi bir

Davutoğlu 'Pelikancılar çete' dedi

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Geleceği Özel’de Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve TELE1 Ana Haber

İBB'nin yeni genel sekreterinden yolsuzluk açıklaması

İBB Genel Sekreterliği'ne ilişkin devir teslim töreninde konuşan Can Akın Çağlar, hakkındaki yolsuzluk

AKP Suriye'de yaşananlardan ders almamış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin Türk Lirası’na geçmesi

Bakan yerine milletvekili cevap verdi

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Kurşunlu'da yapımı süren baraja ilişkin,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL