16 Temmuz 2020 Perşembe

Mülteciler kelepçesiz tutuklu yapıldı

multeciler-kelepcesiz-tutuklu-yapildi

“Bakan Fakıbaba’nın ülkemizdeki mültecileri “alıkoyma” yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir. İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkûm etmektir."
03 Ekim 2017 Salı 21:35

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın Suriyeli mültecilerle ilgili "Kendileri gitse de biz göndermeyeceğiz, bizim ihtiyacımız var" sözleri üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu Sözcüsü de olan Ağbaba açıklamasında, "Bakan Fakıbaba’nın ülkemizdeki mültecileri “alıkoyma” yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir. İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkûm etmektir." ifadelerini kullandı. Ağbaba’nın açıklaması şöyle: 

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın bir televizyon programında sarf ettiği “Dışarıdan şu an 3,5 milyon bizim Suriye’den gelen misafirlerimiz var, kendileri gitse de biz onları göndermeyeceğiz, bizim ihtiyacımız var.” sözleri hükümetin Suriyelilere bakışını ortaya koymaktadır. Öncelikle ülkelerindeki yıkım ve savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler “misafir” değil, mültecidir. AKP ilk günden bu yana “misafir” tanımını kullanarak mültecilerin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını görmezden gelmekte ve onlara mülteci statüsü verecek adımları kasıtlı olarak atmamaktadır. Bakan Fakıbaba’nın ülkemizdeki mültecileri “alıkoyma” yönündeki tutumu, hem misafir görülen hem de hakları verilmeyen insanları kelepçesiz tutuklular haline getirmektedir. İktidar partisinin asıl amacı, geçici koruma statüsü altında ülkemizdeki mültecileri kalıcı köleliğe mahkûm etmektir. Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın, bir anlamda ellerini ovuşturarak “isteseniz de gidemezsiniz” tavrı, ucuz işgücü olarak kölelik şartlarında çalıştırılan mültecilerin, özellikle de kadın ve çocukların istismar edilmeye devam edileceğini ortaya koymaktadır. Ne yazık ki ülkeyi yöneten zihniyet, ülkemizde 3 milyonu aşkın mülteciyi insanlık adına değil, emeklerini sömürmek adına, kendi tabirleriyle “misafir” etmektedir.

Eşref Fakıbaba’nın “Suriye’de yaşananların sorumlusu Türkiye midir?” sözleri de gerçeklerin çarpıtılmasıdır. Suriye’de yaşanan yıkım, kıyım, terör ve savaşın bir tarafı olan AKP yönetiminin, hiçbir dahli yokmuş gibi bir tavır takınması gerçekçi de değildir, inandırıcı da değildir. Suriye’deki yıkımın derinleşmesinin olduğu gibi, Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sefaletin de asıl sorumlusu AKP iktidarıdır. Ülkemizi, barbar terör örgütleri ile kimlerin ortak hareket ettirdiği, cihatçı yapılarla ordumuzu kimlerin ortak operasyona sürüklediği, Suriye savaşına kimlerin lojistik ve maddi destek sağladığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilinmektedir. Bu apaçık gerçeği inkâr etmek, kimsenin milyonların hayatını karartan bu savaştaki sorumluluğunu da yok etmeyecektir.”Haber okunma sayısı: 342

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kilicdaroglundan-feto-gondermesi

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ göndermesi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:45
feto-eli-kanli-bir-teror-orgutu-

FETÖ eli kanlı bir terör örgütü

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:06
koruyu-pensilvanyaya-niye-gonderdin

Koru'yu Pensilvanya'ya niye gönderdin?

15 Temmuz 2020 Çarşamba 20:25
gelin-ulkeyi-2023-hedeflerine-ulastiralim

Gelin, ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştıralım

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:37
hani-biz-esit-yurttastik

Hani biz eşit yurttaştık

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:32
minik-ortak-gundemi-degerlendirdi

Minik ortak gündemi değerlendirdi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:24

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu 15 Temmuz anmasında konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü

HKP, Hamza Yerlikaya'yı tuş etmeye çalışıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; eski milli güreşçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan

Toplumda darbe karşıtı bir antikor var

Üsküdar Üniversitesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliği ile yürütülen “15 Temmuz Şehit Yakınlarının Duygu

Salgına rağmen başarılı olduk

İBB 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu İBB Meclisi’ne sunan Başkan Ekrem İmamoğlu, konuşmasında bir yılda

Bu hırsa dur diyemezsek geleceğimiz karanlık

DEVA Partisi İstanbul Milletekili Mustafa Yeneroğlu, evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL