TSK Mehmetçik Vakfı

23 Şubat 2019 Cumartesi

Muhalefette sor'un var

muhalefette-sorun-var

AKP Meclis’te tek kale maçı sürdürüyor. Meclis etkisizleştirildi ancak muhalefet de itirazlarını adeta salı günü ve soru önergeleriyle sınırlıyor Vekiller de buna tepki gösterirken deneyimli bir ismin “Meclis’i bu zihniyetle içeriden çalıştırmak imkânsız. Dış basınç gerekir” sözü durumu özetliyor
09 Ekim 2018 Salı 09:53

 Türkiye, tarihinin en sancılı ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Krizin boyutu Erdoğan iktidarını ne yapacağını bilemez hale getirdi. Krize karşı önlem paketleri haftalık olarak değişiyor. Hatta krizin var olup olmadığına bile karar verememiş durumdalar.

 

AKP, bu çaresizliğine rağmen tek kale maç yapmaya devam ediyor. Muhalefet tüm ülke gibi gelişmeleri takip etmekle yetiniyor. Bırakın çözüm için yollara dökülmeyi yüksek sesle muhalefete bile soyunmuyorlar. Tabii soru önergelerini ve salı günleri yapılan grup toplantılarını saymazsak.

 

Önergelerde patlama varCHP, İYİ Parti ve HDP, TBMM’nin 27. Dönemi’nde -25 Haziran’dan bu yana- yanıtlanması istemiyle 3478 yazılı ve sözlü soru önergesi ile 107 Meclis araştırması vermiş. Yaklaşık 100 günlük süreden bahsediyoruz. Bunun 60 günü ise tatille geçti. Günlük ortalama dört soru önergesine karşılık gelen bir rakam var ortada.

 

Soru önergelerinde aslan payı CHP’nin. HDP ve TBMM’nin yeni grubu İYİ Parti de modayı takip etmişe benziyor. CHP’deki soru önergesi yarışı parti Genel Merkezi’ni bile rahatsız etmiş görünüyor. Abant toplantısı sırasında “Sulandırmayın ve skor olarak görmeyin” uyarısı yapılmış.

 

Salı günü muhalefeti

Muhalefet partilerinin en sevdiği gün, hiç kuşkusuz salı günleri. Haftalık değerlendirmeler, meydan okumalar ve sonucunda da muhalefetin yapıldığı gündür salı. Genel başkanlar marifetiyle ayda 10-12 saatin kürsüde kullanılmasıyla geçen salı günleri haberciler için de verimlidir. Grup toplantılarında televizyonlar için günün, gazeteler için ise çarşamba gününün manşet sözü çıkar. Bir anlamda Türkiye’de siyaset salı günü 09.45’te başlayan ve 14.30’da biten bir sürecin adı haline dönüşmüş durumda.

 

Genel başkanların bu performanslarına, Meclis basın bölümünde yapılan ve günde ortalama 5-6’yı bulan milletvekillerinin basın toplantılarını da ekleyebiliriz. İzlemesi zorunlu olan TBMM televizyonu dışında bir elin parmağını geçmeyen gazeteci tarafından takip edilen basın toplantılarından bahsediyoruz.

 

‘Başka ne yapabiliriz?’

Bu görüntüyü muhalefet partilerinin milletvekilleriyle de konuştuk. Neredeyse aldığımız yanıt ortak: “Başka ne yapabiliriz?” Milletvekillerinin iktidar partisinin Genel Kurulu çalıştırmadığı, komisyonları işletmediği eleştirileri kuşkusuz çok doğru. Meclis’te mesai yapan muhabirlerin ortak kanaatine göre de iktidar sayesinde TBMM, tarihinin en verimsiz ve işlevsiz dönemini yaşıyor. Bu değerlendirmeler ve gözlemler muhalefet milletvekillerinin işlerinin çok kolay olmadığını anlatıyor. O yüzden en bildik ve kolay yöntem tercih ediliyor. O da soru önergeleri ve basın toplantıları.

 

Meclis’i dışarıdan çalıştırmak

 

Kulislerde bir araya geldiğimiz milletvekillerinin de bu durumdan rahatsız olduklarını belirtmek gerekiyor. Çözüm üretmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Denyimli bir milletvekilinin “Bu Meclis’i bu iktidar zihniyeti ile içeriden çalıştırmak imkânsız. Ancak dışarıdan gelecek bir basınçla çalıştırabiliriz” sözü belki de önümüzdeki dönemin anahtar cümlesi olacak.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 Haber okunma sayısı: 181

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

17 Yıldır Yozgat'ın sorunlarını çözemediler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Yozgatlılar 5 dönemdir Bekir Bozdağ’ı seçerek Meclise gönderiyor.

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Etimesgut mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim rotamız millet, gayemiz

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik olarak "İhanet dediğiniz

Vahşi propaganda söz konusu olabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekilleri Engin Altay'ın TBMM Başkanlığı için aday olacağını

MHP'li Erdem'den Mavi Balina uyarısı

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, gençleri intihara kadar sürükleyebildiği belirtilen "mavi balina" adlı

'Yandaş ekonomisine' son verin

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL