24 Haziran 2019 Pazartesi

Muhalefette sor'un var

muhalefette-sorun-var

AKP Meclis’te tek kale maçı sürdürüyor. Meclis etkisizleştirildi ancak muhalefet de itirazlarını adeta salı günü ve soru önergeleriyle sınırlıyor Vekiller de buna tepki gösterirken deneyimli bir ismin “Meclis’i bu zihniyetle içeriden çalıştırmak imkânsız. Dış basınç gerekir” sözü durumu özetliyor
09 Ekim 2018 Salı 09:53

 Türkiye, tarihinin en sancılı ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Krizin boyutu Erdoğan iktidarını ne yapacağını bilemez hale getirdi. Krize karşı önlem paketleri haftalık olarak değişiyor. Hatta krizin var olup olmadığına bile karar verememiş durumdalar.

 

AKP, bu çaresizliğine rağmen tek kale maç yapmaya devam ediyor. Muhalefet tüm ülke gibi gelişmeleri takip etmekle yetiniyor. Bırakın çözüm için yollara dökülmeyi yüksek sesle muhalefete bile soyunmuyorlar. Tabii soru önergelerini ve salı günleri yapılan grup toplantılarını saymazsak.

 

Önergelerde patlama varCHP, İYİ Parti ve HDP, TBMM’nin 27. Dönemi’nde -25 Haziran’dan bu yana- yanıtlanması istemiyle 3478 yazılı ve sözlü soru önergesi ile 107 Meclis araştırması vermiş. Yaklaşık 100 günlük süreden bahsediyoruz. Bunun 60 günü ise tatille geçti. Günlük ortalama dört soru önergesine karşılık gelen bir rakam var ortada.

 

Soru önergelerinde aslan payı CHP’nin. HDP ve TBMM’nin yeni grubu İYİ Parti de modayı takip etmişe benziyor. CHP’deki soru önergesi yarışı parti Genel Merkezi’ni bile rahatsız etmiş görünüyor. Abant toplantısı sırasında “Sulandırmayın ve skor olarak görmeyin” uyarısı yapılmış.

 

Salı günü muhalefeti

Muhalefet partilerinin en sevdiği gün, hiç kuşkusuz salı günleri. Haftalık değerlendirmeler, meydan okumalar ve sonucunda da muhalefetin yapıldığı gündür salı. Genel başkanlar marifetiyle ayda 10-12 saatin kürsüde kullanılmasıyla geçen salı günleri haberciler için de verimlidir. Grup toplantılarında televizyonlar için günün, gazeteler için ise çarşamba gününün manşet sözü çıkar. Bir anlamda Türkiye’de siyaset salı günü 09.45’te başlayan ve 14.30’da biten bir sürecin adı haline dönüşmüş durumda.

 

Genel başkanların bu performanslarına, Meclis basın bölümünde yapılan ve günde ortalama 5-6’yı bulan milletvekillerinin basın toplantılarını da ekleyebiliriz. İzlemesi zorunlu olan TBMM televizyonu dışında bir elin parmağını geçmeyen gazeteci tarafından takip edilen basın toplantılarından bahsediyoruz.

 

‘Başka ne yapabiliriz?’

Bu görüntüyü muhalefet partilerinin milletvekilleriyle de konuştuk. Neredeyse aldığımız yanıt ortak: “Başka ne yapabiliriz?” Milletvekillerinin iktidar partisinin Genel Kurulu çalıştırmadığı, komisyonları işletmediği eleştirileri kuşkusuz çok doğru. Meclis’te mesai yapan muhabirlerin ortak kanaatine göre de iktidar sayesinde TBMM, tarihinin en verimsiz ve işlevsiz dönemini yaşıyor. Bu değerlendirmeler ve gözlemler muhalefet milletvekillerinin işlerinin çok kolay olmadığını anlatıyor. O yüzden en bildik ve kolay yöntem tercih ediliyor. O da soru önergeleri ve basın toplantıları.

 

Meclis’i dışarıdan çalıştırmak

 

Kulislerde bir araya geldiğimiz milletvekillerinin de bu durumdan rahatsız olduklarını belirtmek gerekiyor. Çözüm üretmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Denyimli bir milletvekilinin “Bu Meclis’i bu iktidar zihniyeti ile içeriden çalıştırmak imkânsız. Ancak dışarıdan gelecek bir basınçla çalıştırabiliriz” sözü belki de önümüzdeki dönemin anahtar cümlesi olacak.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 Haber okunma sayısı: 227

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

persembenin-gelisi-carsambadan-belliydi

Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi

24 Haziran 2019 Pazartesi 09:26
hangi-olaylar-akpye-kaybettirdi

Hangi olaylar AKP'ye kaybettirdi?

24 Haziran 2019 Pazartesi 09:05
ocalan-acilimi-geri-tepti

Öcalan açılımı geri tepti

24 Haziran 2019 Pazartesi 08:55
ben-ataturk-cumhuriyetinin-projesiyim

Ben Atatürk Cumhuriyeti'nin projesiyim

24 Haziran 2019 Pazartesi 01:30
davutoglundan-flas-istanbul-mesaji

Davutoğlu'ndan flaş İstanbul mesajı

24 Haziran 2019 Pazartesi 01:22

ÜLKE GÜNDEMİ

İstanbul, AKP’nin kara propagandasını cezalandırdı

Ekrem İmamoğlu korkusu AKP’ye şekilden şekile soktu. Seçim öncesi demediklerini bırakmadılar. “Sisi mi

Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Ekrem İmamoğlu'nun yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye

Hangi olaylar AKP'ye kaybettirdi?

YSK’nın tartışmalı kararı, İmamoğlu’na yapılan Yunan ve Pontuslu ithamları, Ordu'daki VIP tartışması,

Davutoğlu'ndan flaş İstanbul mesajı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu'nun yeniden İstanbul Büyükşehir

İşte İstanbul'un yeni haritası

31 Mart'ta yapılan seçimlerde İstanbul'un 39 ilçesinin 16'sında Ekrem İmamoğlu 23'ünde ise Binali Yıldırım

MHP canlı yayında Nagehan Alçı'yı fırçaladı

MHP’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Habertürk canlı yayınında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL