TSK Mehmetçik Vakfı

16 Aralık 2018 Pazar

Muhalefette sor'un var

muhalefette-sorun-var

AKP Meclis’te tek kale maçı sürdürüyor. Meclis etkisizleştirildi ancak muhalefet de itirazlarını adeta salı günü ve soru önergeleriyle sınırlıyor Vekiller de buna tepki gösterirken deneyimli bir ismin “Meclis’i bu zihniyetle içeriden çalıştırmak imkânsız. Dış basınç gerekir” sözü durumu özetliyor
09 Ekim 2018 Salı 09:53

 Türkiye, tarihinin en sancılı ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Krizin boyutu Erdoğan iktidarını ne yapacağını bilemez hale getirdi. Krize karşı önlem paketleri haftalık olarak değişiyor. Hatta krizin var olup olmadığına bile karar verememiş durumdalar.

 

AKP, bu çaresizliğine rağmen tek kale maç yapmaya devam ediyor. Muhalefet tüm ülke gibi gelişmeleri takip etmekle yetiniyor. Bırakın çözüm için yollara dökülmeyi yüksek sesle muhalefete bile soyunmuyorlar. Tabii soru önergelerini ve salı günleri yapılan grup toplantılarını saymazsak.

 

Önergelerde patlama varCHP, İYİ Parti ve HDP, TBMM’nin 27. Dönemi’nde -25 Haziran’dan bu yana- yanıtlanması istemiyle 3478 yazılı ve sözlü soru önergesi ile 107 Meclis araştırması vermiş. Yaklaşık 100 günlük süreden bahsediyoruz. Bunun 60 günü ise tatille geçti. Günlük ortalama dört soru önergesine karşılık gelen bir rakam var ortada.

 

Soru önergelerinde aslan payı CHP’nin. HDP ve TBMM’nin yeni grubu İYİ Parti de modayı takip etmişe benziyor. CHP’deki soru önergesi yarışı parti Genel Merkezi’ni bile rahatsız etmiş görünüyor. Abant toplantısı sırasında “Sulandırmayın ve skor olarak görmeyin” uyarısı yapılmış.

 

Salı günü muhalefeti

Muhalefet partilerinin en sevdiği gün, hiç kuşkusuz salı günleri. Haftalık değerlendirmeler, meydan okumalar ve sonucunda da muhalefetin yapıldığı gündür salı. Genel başkanlar marifetiyle ayda 10-12 saatin kürsüde kullanılmasıyla geçen salı günleri haberciler için de verimlidir. Grup toplantılarında televizyonlar için günün, gazeteler için ise çarşamba gününün manşet sözü çıkar. Bir anlamda Türkiye’de siyaset salı günü 09.45’te başlayan ve 14.30’da biten bir sürecin adı haline dönüşmüş durumda.

 

Genel başkanların bu performanslarına, Meclis basın bölümünde yapılan ve günde ortalama 5-6’yı bulan milletvekillerinin basın toplantılarını da ekleyebiliriz. İzlemesi zorunlu olan TBMM televizyonu dışında bir elin parmağını geçmeyen gazeteci tarafından takip edilen basın toplantılarından bahsediyoruz.

 

‘Başka ne yapabiliriz?’

Bu görüntüyü muhalefet partilerinin milletvekilleriyle de konuştuk. Neredeyse aldığımız yanıt ortak: “Başka ne yapabiliriz?” Milletvekillerinin iktidar partisinin Genel Kurulu çalıştırmadığı, komisyonları işletmediği eleştirileri kuşkusuz çok doğru. Meclis’te mesai yapan muhabirlerin ortak kanaatine göre de iktidar sayesinde TBMM, tarihinin en verimsiz ve işlevsiz dönemini yaşıyor. Bu değerlendirmeler ve gözlemler muhalefet milletvekillerinin işlerinin çok kolay olmadığını anlatıyor. O yüzden en bildik ve kolay yöntem tercih ediliyor. O da soru önergeleri ve basın toplantıları.

 

Meclis’i dışarıdan çalıştırmak

 

Kulislerde bir araya geldiğimiz milletvekillerinin de bu durumdan rahatsız olduklarını belirtmek gerekiyor. Çözüm üretmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Denyimli bir milletvekilinin “Bu Meclis’i bu iktidar zihniyeti ile içeriden çalıştırmak imkânsız. Ancak dışarıdan gelecek bir basınçla çalıştırabiliriz” sözü belki de önümüzdeki dönemin anahtar cümlesi olacak.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 Haber okunma sayısı: 141

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saray-ittifakinda-catlak

Saray ittifakında çatlak!

16 Aralık 2018 Pazar 22:24
kilicdaroglundan-erdogana-iki-soru

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a iki soru

16 Aralık 2018 Pazar 22:13
dadaslar-iyi-parti-dedi

Dadaşlar 'İYİ Parti' dedi

16 Aralık 2018 Pazar 10:41
kalekolda-ufo-var

Kalekolda UFO var

16 Aralık 2018 Pazar 10:24
bu-yazi-akplileri-cildirtacak

Bu yazı AKP'lileri çıldırtacak

16 Aralık 2018 Pazar 10:17

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’de 2 il için aday telaşı

MHP ile ittifak görüşmeleri nedeniyle Muğla ve Aydın’da aday belirleme çalışmalarını yavaşlatan AKP’yi,

Balkan ülkelerinde ki Türkleri bir birine düşürdünüz

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında parti gurubu adına konuşan CHP milletvekili Yüksel Özkan, AKP'nin

Eski Bakan Meclis'i karıştırdı

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında tren kazaları ile ilgili eleştirilere cevap vermek için söz alan

Varlık fonu borçlanma fonuna döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, PTT’nin Hazine’ye ait hisselerin Varlık Fonuna devrinin, Fonun

Türkiye, Çin'in asimilasyon politikalarına sessiz

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün soydaşlarımızın

İçeride de provokasyon söz konusu olabilir

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi çözümün olmadığı Suriye denkleminin Türkiye'ye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL