06 Temmuz 2020 Pazartesi

Milyonlar açlık sınırında yaşamaya mahkum

milyonlar-aclik-sinirinda-yasamaya-mahkum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Kasım ayında Türk-İş tarafından belirlenen açlık sınırının bin 943 TL olduğuna işaret ederek, “Bugün belirlenen asgari ücretle milyonlar açlık sınırında yaşamaya mahkum edildi. Açlık sınırının bin 943 TL olduğu bir ülkede, 2 bin 20 TL’lik ücret insafsızlıktır ” dedi.
25 Aralık 2018 Salı 20:21

 Erdoğdu 2 bin 20 TL olarak belirlendiği açıklanan asgari ücrete ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, komisyonun üçüncü toplantısında TÜİK’in, asgari ücreti ‘ağır’ statüdeki işlerde 2 bin 213 lira olarak belirlediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Yeni asgari ücret TÜİK’in belirlediği geçimlik ücret seviyesinin de altında. Buna ek olarak asgari ücretli yılın 2 ayında sadece gelir vergisi için çalışacak. Gelir vergisi dilimleri bu yıl da asgari ücrete göre belirlenmezse asgari ücretli önümüzdeki yıl temmuz ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girecek ve o aya gelinceye kadar enflasyon artarken, asgari ücretlinin 2 bin 20 TL’lik maaşı Temmuz ayı itibariyle düşecek. Ayrıca bu yıl asgari ücretin net ve brüt arasındaki fark 426 TL’den 538 TL’ye yükseldi. Asgari ücretin en önemli maliyeti bu ve buna acilen çözüm bulunmalı.”

 

SÜREKLİ ÇALIŞANDAN FEDAKARLIK HAKSIZLIK

Asgari ücretle çalışan milyonlarca yurttaşın yaşam ve çalışma şartlarının düzenlenmesine yönelik temel bir araç olduğu için, asgari ücretin önemli olduğunu ifade eden ve bu nedenle pazarlık konusu yapılamayacağını bildiren Erdoğdu şöyle devam etti: 

“Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre, Kasım ayında ekonomik ve sosyal koşullarda sadece tek bir çalışan için hesaplanan yaşama maliyeti 2 bin 385 TL. Mevcut asgari ücret dört kişilik bir ailenin aylık harcamasına ancak bir hafta yetiyordu. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ise bin 942 TL. Ülkenin ekonomik ve sosyal durumunun yetersizliği gerekçe gösterilerek sürekli çalışan kesimden fedakarlık beklenmesi haksızlık. Açlık sınırının bin 943 TL, olduğu bir ülkede 2 bin 20 TL’lik ücret insafsızlıktır. Anayasasında sosyal devlet ilkesi olan her devlet yurttaşlarına insanca yaşamaya yeterli bir geliri sağlamak zorunda. Bu bir ihsan, lütuf değil, çalışan milyonların yurttaşlık hakkıdır”

Hükümetin mevcut enflasyonun üzerinde artış yaptığını iddia ettiğini kaydeden Erdoğdu, “Ancak saatlik ve ABD doları bazında 2017 yılı asgari ücret seviyeleri ile karşılaştırıldığında OECD içinde Türkiye, asgari ücretin en düşük olduğu Meksika, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Letonya gibi ülkeler arasında yer alıyor. Üstelik milli gelirden çalışanların aldığı pay da kriz ile birlikte düşüyor. Ücretli çalışanlar ve kendi hesabına çalışanlar 2002 yılında milli gelirden yüzde 38 pay alırken 2017 yılında yüzde 36’ya geriledi. OECD verilerine göre asgari ücretin satın alma gücü açısından Türkiye, OECD ülkeleri içinde 18’inci sırada yer alıyor. Dolar bazında ise geçen yıl asgari ücret net 425 dolarken, bu yıl net 381 dolar” diye konuştu.

 

Erdoğdu, CHP’nin muhalefetteyken bile vaatlerini yerine getirdiğini bildirerek, CHP'li belediyelerde 1 Ocak’tan itibaren asgari ücretin 2 bin 200 lira olacağını sözlerine ekledi.

 Haber okunma sayısı: 177

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-cubbe-icin-adalet-istiyoruz

Bu cübbe için adalet istiyoruz

05 Temmuz 2020 Pazar 20:51
hukuk-ve-adalet-yoksa-ekonomide-yoktur

Hukuk ve adalet yoksa, ekonomide yoktur

05 Temmuz 2020 Pazar 19:37
baro-duzenlemesi-genel-kurula-gelecek

Baro düzenlemesi genel kurula gelecek

05 Temmuz 2020 Pazar 19:30
cumhurbaskani-erdogandan-net-mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj

05 Temmuz 2020 Pazar 18:31
avukatlik-cesaret-meslegidir

Avukatlık cesaret mesleğidir

05 Temmuz 2020 Pazar 18:22
hangisi-samimi

Hangisi samimi?

05 Temmuz 2020 Pazar 10:38

ÜLKE GÜNDEMİ

Bu cübbe için adalet istiyoruz

TBMM Adalet Komisyonunda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri

Adalet Komisyonu’nda neler oluyor?

TBMM Adalet Komisyonu’nda, çoklu baroyu öngören teklifin ilk 9 maddesi kabul edildi. Söz alan muhalefet

Rüşveti biz bulduk, suçlanan biz olduk

Yalova Belediyesi’ndeki zimmet soruşturmasında iddianame kabul edildi. Görevden alınıp hakkında dava açılan

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL