24 Kasım 2020 Salı

Mecliste gergin anlar

mecliste-gergin-anlar

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Meclis Genel Kurulu oturumunda din üzerinden yaptığı konuşma ile genel kurulun karışmasına neden oldu.
27 Ekim 2020 Salı 22:39

 HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Meclis Genel Kurulu oturumunda din üzerinden yaptığı konuşma ile genel kurulun karışmasına neden oldu. 

 

Hüda Kaya'nın din eksenli yaptığı konuşma sırasında, Hazreti Muhammed yerine, Muhammed Peygamber demesi gerginliğin çıkmasına ve yoğun şekilde sataşmalara neden oldu.

 

Hüda Kaya'nın gerilim çıkartan konuşması şöyle: 

Konumuz tarımla ilgili ama gündem o kadar sıcak ki… Ve bir AKP klasiğiyle daha karşı karşıyayız. Dolar, altın pik yapmış, piyasalar dibe vurmuş, saraylarda ejder meyveleri yenirken evine ekmek götüremeyenlere keyif çayı atılan bir gündemde, gündemi saptırma noktasında çok başarılı bir AKP klasiğiyle daha karşı karşıyayız.

 

Savaş politikaları, nefret politikaları, saldırılar… AKP iktidarında her gün yeni bir hedef ortaya konuyor. Yeter ki içerideki çökmüşlük, çürümüşlük, batmışlık, iflaslık durumları halkın gündeminden saptırılsın. Şimdi de bir Fransa, bir Macron ve bir de inançların saygınlığına sahip çıkmak, İslama sahip çıkmak iddiasıyla gündemler doldurulmaya çalışılıyor.

 

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Ne yapacağız? Bu zulüme…

 

HÜDA KAYA (Devamla) - Değerli arkadaşlar, inançlara sahip çıkmak ise önce bizim kendi içimize bakmamız gerekiyor. Biz nefret politikalarının en derinlerine AKP döneminde, Türkiye'de her gün, her saat şahit olmaya devam ediyoruz. İnsanlar kimliklerinden ötürü, Kürt kimliğinden ötürü helikopterlerden atılıp öldürülürken, Alevilerin kapılarına çarpı işaretleri konulurken, "Affedersiniz Ermeni." diye insanlar tahkir edilirken, kendi mezhep kimliğinden dolayı evladını kaybetmiş anneler alanlarda yuhalatılırken nefret politikasının ne demek olduğuna biz Türkiye'de, AKP döneminde yeterince şahit olduk.

 

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Ne alakası var ya?

HÜDA KAYA (Devamla) - Dine sahip çıkmak, inançlara sahip çıkmaksa mesele -bakın, yarın Mevlit Kandili diye Mevlit Kandilleri kutlanıyor, Peygamberin doğum yıl dönümleri anılarak kutlanılmaya çalışılıyor- bu ülkede ana dilinde mevlit verdi diye bir insan, bir hoca zindanlarda ölüme terk edildi ve defnedilmesini bile yasaklar hâle getirdiniz. "Diller ve renkler Allah'ın ayetidir." derken Muhammed Peygamber, siz onun getirdiği mesajlara savaş açtınız.

 

Muhammed Peygamber adaleti, barışı sevgiyi, insanlığı, özgürlüğün mesajını bize getirdi.

 

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Hazreti Muhammed de.

 

HÜDA KAYA (Devamla) - Sizler tabii ki, dünyaya, İslam dünyasına ve topluma kendinizi İslam'ın bekçisi gibi, İslam'ın temsilcisi gibi iddia edebilirsiniz, böyle popülist politikalarla kendinizi ifade edebilirsiniz ama Türkiye'de yaşadığımız bir gerçeklik var.

 

Fransa'yı taşlıyorsunuz, Fransa'ya saldırıyorsunuz.

 

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Ne yapacağız?

 

HÜDA KAYA (Devamla) - Ben başta toplumumuza, bizi izleyen halkımıza, iktidara ve bütün muhalefet çevrelerine şunu ifade etmek istiyorum.

 

İSMAİL TAMER (Kayseri) - Konuşmanız Fransız Macron'u destekliyor ya, yazık, Hüda Hanım siz yapmayın bari ya.

 

HÜDA KAYA (Devamla) - Yolda, yolun ortasında başı kesilerek katledilen bir insan var orada. 7 binden fazla tespit edilmiş tecavüze uğrayan cariye, köle pazarlarında satılan Ezidi kadınlar var. Kafesler içerisinde canlı canlı yakılan bizim, Türkiye'nin askerleri var. Kafaları, kelleleri koparılan insanlar var. Hangi İslam'a karşısınız? IŞİD'in İslam'ına mı? El Kaide'nin İslam'ına mı? Taliban'ın İslam'ına mı? Muhammed Peygamber'in İslam'ına? "Muhammed Peygamber'in İslam'ına sahip çıkıyoruz." diyorsanız barışa teslim olacaksınız, barışa sahip çıkacaksınız.

 

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - PKK'nın kitapsızlığına karşıyız.

 

RIDVAN TURAN (Mersin) - Müsaade et, müsaade et.

 

HÜDA KAYA (Devamla) - "Muhammed Peygamber'in İslam'ını savunuyoruz." diyorsanız adaleti tesis edeceksiniz, özgürlükleri gerçekleştireceksiniz. Bu ülkeyi huzur ülkesi, barış ülkesi hâline getirmek zorundayız. Eğer kendimizi Muhammed Peygamber'e isnat ediyorsak bizler bunları saldırmak için söylemiyorum. Muhammed Peygamber'in doğum yıl dönümünde bütün halkımıza eğer bunu gerçekten tebrik etmek istiyorsanız önce ibadet olan adaleti tesis etmek bu ülkede yönetim ehliyetini elinde bulunduranların sorumluluğudur. Bunu yapmıyorsanız vebal altındasınız. İnsanlar sizleri eleştiriyor diye yüz binlerce insan işinden, ekmeğinden, mesleğinden ediliyor, açlığa mahkûm ediliyorsa sizler bunun vebali altındasınız. Bir muhasebe fırsatı, tekrar bir muhasebe yapalım. Barışı, adaleti, özgürlükleri ülkemizde gerçekleştirelim, bütün inançlara saygı duyalım, bütün dillere saygı duyalım.

 

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Hatibin kürsüden grubumuzu da hedef alan "Allah'ın ayetlerine savaş açtınız." ifadesi konuşmanın bütünlüğü dikkate alındığı zaman her yerinden din istismarı akan, gerçeklerle hiç alakası olmayan ve özellikle adalet, barış, özgürlükle âdeta karşıtlık içerisinde olan kin ve nefret dolu beyanları dinledik, bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

 

Biz, bu coğrafyada Kürtler, Araplar, Türkler barış içerisinde inançlarını ve değerlerini yaşasınlar diye reformlar hayata geçirdik, bunları pratiğe döktük. Bir taraftan din istismarı yapılacak, diğer taraftan da Fransa'nın… Bakınız, Müslüman olmayan, İslami değerlerle de alakası olmayan -hani dinime söven Müslüman olsa ifadesi var ya- hani kalkıp Hristiyan ve Müslümanlara, coğrafyamıza bu kadar hakaretler içeren, Ortadoğu'da insanları evlerinden yurtlarından eden, petrol, silah ve faiz üzerinden yürütülen, emperyalistlerin hedeflerini hayata geçiren Fransa'nın kalkıp benim dinimle ilgili ortaya koyduğu değer tartışmasını savunurcasına Meclis kürsüsünden ileri sürülen beyanları reddediyoruz.

 

Bu ülkede şehitlerle ilgili herhangi bir söz beyan edemeyen, Allah'ın hükmü için, adalet için mücadele edenlere onlarla ilgili herhangi bir beyan ortaya koyamayıp kalkıp burada Anayasa'nın ve hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde alınan kararlara ve barış ortamına yapılan bu saldırıları asla kabul etmiyoruz. Ve son olarak şunun da altını çizmek istiyorum: "Onlara 'Yeryüzünde bozgunculuk yapmayınız.' dediğimizde onlar derler ki: 'Hayır, hayır biz sadece ıslah edicileriz.' İşte onlar bozguncuların ta kendileridir." diyor.

Haberin etiketleri:

Hüda kaya


Haber okunma sayısı: 177

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saglik-sistemi-coktu

Sağlık sistemi çöktü

23 Kasım 2020 Pazartesi 23:27
iyi-partide-abdulhamit-kavgasi

İYİ Parti’de 'Abdülhamit' kavgası

23 Kasım 2020 Pazartesi 20:25
ticaret-bakanindan-pembe-tablo

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:32
koronavirus-hastasi-453535-vefat-12515

Koronavirüs hastası 453,535 vefat 12,515

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:18
minik-ortaktan-ogretmenlere-destek

Minik ortaktan öğretmenlere destek

23 Kasım 2020 Pazartesi 19:07
ulkenin-tapusunu-katarin-ustune-yapin

Ülkenin tapusunu Katar'ın üstüne yapın

23 Kasım 2020 Pazartesi 18:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Ticaret Bakanı'ndan pembe tablo

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Minik ortaktan öğretmenlere destek

Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Öğretmenlerimizin

3600 ek gösterge acilen verilsin

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim

6 adımda daha güçlü bağışıklık sistemi

2020 yılında tanıştığımız ve hepimizin hayatını değiştiren Covid-19 salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye

Başkandan pazar yerine 'virüs' denetimi

Vaka sayılarının son zamanlarda yoğun artış gösterdiği Lüleburgaz'daki pazar yerlerinde sıkı koronavirüs

MEB yine Atatürk'ü sansürledi

MEB’in desteğiyle öğretmenler için hazırlanan Medeniyet Bilinci seminerine göre Cumhuriyetin kuruluşuna

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL