24 Eylül 2020 Perşembe

MEB öğrencileri tarikatlara yönlendiriyor

meb-ogrencileri-tarikatlara-yonlendiriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerini cemaat ve tarikatlara yönlendiren İstanbul Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle ilgili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge verdi
28 Mayıs 2019 Salı 08:51

 Yıldırım Kaya, verdiği önergede şunları söyledi:

 

T.C. Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Fatih Kaymakamlığı Fatih İlçe Müftülüğünün 21.05.2019 tarih ve 69342981-250E.21269 sayılı yazısını ilgi tutarak; 27874473-604.01.03.-E.10136661 sayı ve “Kur’an Kursu Öğrenci Kayıt İşlemleri Broşürleri” konulu yazı ve broşürleri, Resmi İlkokul Müdürlüklerine, Resmi/Özel Tüm Ortaokul Müdürlüklerine, İmam Hatip Ortaokul Müdürlüklerine, İmam Hatip Lisesi Müdürlüklerine, Şube Müdürü Hasan Gedik imzasıyla dağıtımını yapmıştır.

Okullara gönderilen yazıda;

 “Fatih Kaymakamlığı Fatih İlçe Müftülüğüne bağlı yatılı olarak Hafızlık Eğitimine devam eden İsmailağa Kur’an Kursunun tanıtımını ve öğrenci kayıtları ile ilgili Broşürlerin İlçemizdeki İlkokul, Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Liselerine duyurulması, ilan tahtalarına asılması ve el broşürlerinin ise dağıtılması ile ilgili, ilgi yazı ekindeki broşürler ekte gönderilmiştir. Okul Müdürlüğünüzce Öğretmenlere, Personellere, Velilere ve Öğrencilere duyurulmasını, ekte gönderilen el broşürlerin çıktıları alınarak ve Müdürlüğümüze teslim edilen broşürlerin Müdürlüğümüz posta evrak odasından teslim alınarak dağıtılmasını, Broşürlerin görünür yerlere asılması hususunda; Bilgileriniz ve gereğini rica ederim” denilmektedir.

 

Anayasamızın 24’üncü maddesinin dördüncü fıkrasına göre, “Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır.” hükmü yer almaktadır

Bu bilgiler kapsamında;

 

Anayasamızda din eğitim ve öğretiminin nasıl verileceği açıkça yer almışken, çocuklarımızın cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapıların eline teslim edilmesi görevi kötüye kullanmak değil midir?

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimle ilgili olmayan bir kurum olan Fatih İlçe Müftülüğünün taleplerini, hangi yetkiyi kullanarak okullara göndermiş ve gereğinin yapılması için talimat vermiştir?

 

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, çocuklarımızı “İsmailağa Kur’an Kursu” adı altında faaliyet yürüten, cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapılara yönlendirmesi suç değil midir?  

 

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan Müftülüklerin faaliyetlerini, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla okullarımızda yürütmesindeki amaç nedir?

Bu olay istisna mıdır? Türkiye genelinde uygulanmakta mıdır?

 

Milli Eğitim Bakanlığımız sorumlular hakkında bugüne kadar bir işlem yapmış mıdır? Yapmamışsa, bir işlem yapacak mıdır?Haber okunma sayısı: 260

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

her-kesim-perisan-halde

Her kesim perişan halde

24 Eylül 2020 Perşembe 19:56
yuzde-501-hayal

Yüzde 50.1 hayal

24 Eylül 2020 Perşembe 11:03
bos-laflari-birakin

Boş lafları bırakın

24 Eylül 2020 Perşembe 01:41

ÜLKE GÜNDEMİ

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

'Salgın yorgunluğu' ile başa çıkmanın 8 yolu

Aylardır Coronavirus ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde

Aileyle kurulan güçlü ilişki önemli

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medyada yazdığı bir notun ardından hayatına

Her kesim perişan halde

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, sosyal devlet ilkesine göre

Çeşmeden su yerine arsenik akıyor!

12 bin nüfuslu Kütahya’nın Emet ilçesinde şebeke suyundaki arsenik miktarı Dünya Sağlık Örgütü’nün

Böyle Müslümanlık olur mu diyoruz, küplere biniyorlar

Hakkari Üniversitesi Rektörü'nün oğlu için 28 adayı elemesine tepki gösteren CHP'li vekil Bekaroğlu, "Böyle

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL