20 Ocak 2021 Çarşamba

Maraş'ın üzerinde tek söz sahibi KKTC

marasin-uzerinde-tek-soz-sahibi-kktc

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Kapalı Maraş'a ve Kıbrıs meselesine ilişkin olarak kabul edilen karar hakkında bir açıklama yaparak karara tepki gösterdi.
28 Kasım 2020 Cumartesi 15:47

 Meclis Başkanı Şentop'un konuya ilişkin yayımladığı mesajı şöyle:

"Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, 26 Kasım 2020 tarihinde ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilgilendiren bir karar kabul ederek Türkiye ile ilişkilerine ve yapıcı gündeme zarar veren adımlarına bir yenisini daha eklemiştir.

Söz konusu karar, içerdiği suçlamalar ve hasmâne tutumla Türkiye'yi hedef almakta ve Kıbrıs Türk halkının iradesini daha önce de birçok kez olduğu gibi görmezden gelmektedir. Somut hatalar, önyargılar ve haksız iddialar barındıran bu kararın, mevcut ilişkilere ve Kıbrıs meselesinde kalıcı bir çözüme hiçbir katkısının olmayacağı açıktır. Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi bizlerin de samimiyetle benimsediği değerler üzerine inşa edildiğini savunan Avrupa Birliği'nin gündeminin, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından rehin alınmasının ve bu iki ülkenin Kıbrıs konusundaki dayatmacı ve uzlaşmaz tavrının, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusunda oynayabileceği yapıcı role katkı sunmayacağı da ortadadır. Kararda Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına yönelik bir çağrının yapılması ise Avrupa Birliği'nin Türkiye ile arasına mesafe koymak için yeni gerekçeler yaratmaya çalıştığı izlenimi edinmemize sebep olmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kıymetli yöneticileri ve vatandaşları, geçmişin acı dolu hatıralarına rağmen her fırsatta büyük bir olgunluk göstererek Ada'da kalıcı barış ve çözüm için desteklerini ortaya koymuşlardır. Gerek Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan görüşmeler gerekse 2004 yılında yapılan referandumunda çıkan sonuç, bu iradenin en somut göstergesidir. Kıbrıs Türk'ünün çözüm bulmaya yönelik iradesine rağmen Avrupa Birliği, kendi mevzuatına tamamen ve açıkça aykırı bir kararla Rum yönetimini Birlik'e kabul ederek çözüm imkânlarını toptan reddeden anlayışa âdeta bir ödül vermiştir. Kıbrıs'ta yaşanan sorunların en önemli müsebbibinin bizzat Avrupa Birliği olduğu tartışmasız bir gerçektir.

Bu hasmâne tutumun son örneği olarak gördüğümüz söz konusu kararda, Avrupa Parlamentosu'nun Maraş hakkında yaptığı değerlendirmeler, Avrupalı siyasilerin gerçeklerden ne kadar uzak, Rum Yönetimi tarafından yapılacak manipülasyona da ne kadar açık olduğu ifşa olmuştur. Altını çizmek isteriz ki, Maraş üzerinde yapılacak tasarruflarda tek söz sahibi, Maraş üzerindeki egemenliği tartışmasız olan KKTC yönetimidir. Ayrıca, Bölgenin ihya edilmesi, canlandırılması ve turizme kazandırılması, hak sahiplerinin tamamına fayda sağlayacaktır. Üstelik, KKTC tarafından alınan kararla yeniden açılan Maraş'ta Kıbrıslı Rumların meşru hakları da gözetilecek, bu karar iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir fırsat olacaktır.

Avrupa Parlamentosu dostane ilişkilere yakışmayan bu kararıyla, son dönemde devletimizin çeşitli kademeleri tarafından Avrupa'ya yönelik verilen dostane mesajları görmezden geldiğini de göstermiştir. Türkiye, Avrupa Birliği'nin bir parçası olmak için niyet ve irade ortaya koyarken, Avrupa Parlamentosu'nun aldığı yersiz kararlar, maalesef ilişkilere gölge düşürmektedir. Türkiye - AB ilişkilerinin, AB üyesi bazı ülkelerin münferit menfaatlerine ve temelsiz iddialarına odaklanan kararlara ve önyargılarına kurban edilmeden hakkaniyet çerçevesinde ele alınması ve Avrupa'nın aklıselim içinde davranması en içten temennimizdir. Son olarak, buna benzer kararların Türkiye'yi ve KKTC'yi egemenlik haklarını kullanmaktan alıkoyamayacağının, tehdit dilinin tarafımızca kabul edilemez olduğunun kayda geçirilmesini dileriz."Haber okunma sayısı: 197

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

korkutmaya-calisiyorlar

Korkutmaya çalışıyorlar

20 Ocak 2021 Çarşamba 18:15
bu-reformu-kimin-icin-yapacaksin

Bu reformu kimin için yapacaksın?

20 Ocak 2021 Çarşamba 17:48
nukleer-santral-her-zaman-risktir

Nükleer santral her zaman risktir

20 Ocak 2021 Çarşamba 17:30
onlar-bes-maskeyi-dagitamadi

Onlar beş maskeyi dağıtamadı

20 Ocak 2021 Çarşamba 17:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Nükleer santral her zaman risktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol

Coronavac aşısı yan etkileri nelerdir?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya

Çamur tiyatrosu seyirci çekmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, CHP’li

Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin’in cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önde gelen sosyal bilimcilerinden Sosyolog Prof. Dr. Nur

Sözler devre dışı kaldı, şiddet arttı

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gelecek Partisi

2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta

2021 yatırım programında 42,4 milyar TL büyüklüğünde ulaştırma yatırımının yapılacağına işaret eden

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL