16 Temmuz 2020 Perşembe

Küreselleşme, şehirleri de çoraklaştırdı

kuresellesme-sehirleri-de-coraklastirdi

Kocaeli’de "Şehircilik ve Mutlu Şehir" temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi'nde konuşan Emine Erdoğan, “Şehirlerimiz de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla, tüketmeden var olabilen şehirler hâline gelmelidir. Aslında bu bize yabancı değil. Geçmişimizde de öyle yaşamıyor muyduk? Organik atıkların gübreye dönüştüğü, plastik poşet yerine filelerin kullanıldığı tasarruf kültürü ile yaşamıyor muyduk? Geçmişteki bu tecrübelerimizle çağın ihtiyaçlarını sentezleyerek şehirlerimizi yaşanabilir hâle getirmeliyiz” dedi.
25 Ekim 2019 Cuma 18:37

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Şehircilik ve Mutlu Şehir" temasıyla Kocaeli’nde düzenlenen Kartepe Zirvesi'ne katıldı. Zirve Onur Kurulu Başkanı olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Emine Erdoğan, yurt içinden ve dışından son derece kıymetli isimlerin bir araya geldiğini, bu seçkin toplulukla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

 

Ünlü bir Fransız şairinin, "Eski Paris artık yok, ne yazık! Bir şehrin şekli, bir faninin kalbinden daha çabuk değişiyor" sözlerini hatırlatan Emine Erdoğan, şehirlerin maruz kaldığı değişimin, bugün olduğu gibi dün de insanları endişelendiren hususlardan biri olduğunu kaydetti.

 

“ŞEHİRLER RUHLARI OLAN CANLI ORGANİZMALAR GİBİDİR” 

Emine Erdoğan, ihtiyaçların hemen her gün farklılaştığı değişim çağında yaşandığına işaret ederek, “Şehirlerin sınırları aynı kalıyor fakat hafızaları ve ruhları, günün şartlarına göre bazen genişliyor bazen daralıyor çünkü şehirler, ruhları olan canlı organizmalar gibidir. Bir şehir, her gün yeniden inşa edilir ya da onlardan koparılan tarihle yıkılır. Bir şehrin kimliği ile o şehirde yaşayan insanların kimliği daima alışveriş hâlindedir. İki şehri birbirinden ayıran, koordinatları değil kimlikleridir fakat son yıllarda görüyoruz ki şehirler artık birbirlerine daha çok benzer hâle geldi. Küreselleşme, kimlikleri tek tipli hâle getirirken, şehirleri de çoraklaştırdı” dedi.

 

Emine Erdoğan, İstanbul'u tarif etmenin, işlerin en zoru olduğunu, İstanbul'a "bir gündüz düşüdür" denilebileceğini, İstanbul'un adeta gözler açıkken görülen bir rüya şehir olduğunu belirterek, kentin, Necip Fazıl'ın "Ay ve güneş, ezelden iki İstanbulludur" diye tarif ettiği kültürler kavşağı olduğunu ifade etti. Emine Erdoğan, İstanbul'un da nasibini türlü değişimlerden aldığına işaret ederek, asırlar boyu tüm dünyaya esin kaynağı olan İstanbul'un, yedi tepesine vaktiyle çöp tepeleri eklendiğini dile getirdi. Hekimbaşı'ndaki çöp depolama alanının patlamasıyla 38 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Emine Erdoğan, İstanbul gibi bir metropolün 20. yüzyılda böyle ilkel koşullarda can çekiştiğini söyledi.

 

Emine Erdoğan, eskiden İstanbulluların evlerine bidonlarla su taşıdığını vurgulayarak, "Çöp kokusu solumaya alışmış halk, ağaç, çimen, deniz kokusuna hasretti. Neyse ki bu sorunlar, gönlünü şehre vermiş bir yönetim anlayışıyla bertaraf edildi. Gazetelerin gaz maskesi dağıttıkları bir ortamda, tüm şehir doğal gaza kavuştu. Bugün puslu ve kirli hava yerine, temiz bir gökyüzüne bakabiliyoruz" dedi.

 

“AKILLI, MUTLU VE KÜLTÜRLÜ ŞEHİRLER İNŞA ETMELİYİZ”

 

Şehirlerin, artık yeni sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durum, şehir kavramını yeniden yorumlamayı, trafik, ulaşım, güvenlik ve atık yönetimi gibi alanlarda yeni çözümler üretmeyi gerektiriyor. Tüm bunlara, dünya metropollerinin kendi aralarındaki rekabet de eklenince, teknolojik altyapıyla kültür atlasını uyumlu kılacak yeni yaklaşımlar gerekiyor. Bu nedenle bundan sonraki yol haritamız; akıllı, mutlu ve kültürlü şehirler inşa etmek olmalı. Tüm alanlarda olduğu gibi şehirlerimizi dönüştürmede de insan odaklı bir yaklaşım benimsemeliyiz. İnsanın fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını önceleyen politikalar geliştirmeliyiz. Sadece İstanbul'da değil, tüm şehirlerimizde, o topraklardan gelmiş geçmiş medeniyetlerin izlerini okuyabileceğimiz evrenler kurmalıyız. İnsanın aidiyet duygusunu artıran, yerel malzemenin geleneksel mimari ile buluştuğu projelere daha da ağırlık vermeliyiz. Toprakla ilişkisini kesen değil, yere sağlam basan, çevrenin doğal bir parçası olan mimariye geçmeliyiz. Şehirlerimiz, genç yaşlı, kadın erkek, özel ihtiyaç sahibi, engelli bireylerin ihtiyaçlarına cevap verecek, daha katılımcı hâle gelmelidir."

 

“ŞEHİRLERİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ ATIK MESELESİ”

 

Emine Erdoğan, şehirlerin en önemli sorunlarından birinin atık meselesi olduğunu belirterek, kentlere göçün artmasıyla doğru orantılı olarak atık miktarının da artığını bildirdi. Plastiğin, ne yazık ki tüm dünyayı esir aldığına işaret eden Emine Erdoğan, "Korkum o ki 21. yüzyıl, ne bilgi, ne teknoloji; tarihe 'plastik çağı' olarak geçecek. Araştırmalar, 2050'de okyanuslarda balıktan çok plastiğin yüzeceğini gösteriyor. İşte bu gerçeklerden hareketle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla 2017'de Sıfır Atık Projesi'ni başlattık. İlk etapta kamu binalarımız sisteme dâhil oldu" diye konuştu.

 

“ŞEHİRLERİMİZ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARIYLA, TÜKETMEDEN VAR OLABİLEN ŞEHİRLER HÂLİNE GELMELİDİR”

 

Emine Erdoğan, 2023'e kadar sıfır atık sistemini, tüm ülkede yüzde 100 gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, Japonya'da yakından tanıma imkânı bulduğu, dünyanın ilk sıfır atık kasabası olan Kamikatsu'nın, bu seferberlik adına umutlarını artırdığını anlattı. Kamikatsu'da yerel halkın, kurulan sistem sayesinde çöplerini tam 45 kategoriye ayırarak, atıklarının yüzde 80'ini geri dönüştürdüğüne dikkati çeken Emine Erdoğan, şöyle devam etti: "Öyle ki bunu millî bir davaymışçasına sebatla sürdürüyorlar. Daha da ilginci, halk bu süreçte görüyor ki aslında birçok malzeme çok gereksiz yere paketleniyor. Bu farkındalık yavaş yavaş bir yaşam tarzı hâline geliyor. Kamikatsu, küçük bir örnek ama geri dönüşümün, bir yerleşim yeri ölçeğinde mümkünlüğünü gösteriyor. Bizim şehirlerimiz de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla, tüketmeden var olabilen şehirler hâline gelmelidir. Aslında bu bize yabancı değil. Geçmişimizde de öyle yaşamıyor muyduk? Organik atıkların gübreye dönüştüğü, plastik poşet yerine filelerin kullanıldığı tasarruf kültürü ile yaşamıyor muyduk? Geçmişteki bu tecrübelerimizle çağın ihtiyaçlarını sentezleyerek şehirlerimizi yaşanabilir hâle getirmeliyiz. Bunun için atacağımız ilk adım önemlidir. Kendi evlerimizde başlamalı her şey. Çocuklarımıza bu bilinci vermeliyiz. Bir saniyede, gözümüz kapalı çöpe attığımız bir plastiğin binlerce yıl tabiatta kalacağını onlara iyi anlatmalıyız. Önemli toplumsal rolleri olan sizlerin de bu farkındalığa katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum."

 

Şehir söz konusu olduğunda konuşacak çok şey olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, bu zirveden çıkacak ortak aklın, yerel yönetimlere ve şehir politikalarına rehberlik yapacağına, özlemi çekilen akıllı ve mutlu şehir konseptinin anahtarı olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Haberin etiketleri:

Cumhurbaşkanlığı, Emine Erdoğan


Haber okunma sayısı: 148

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kilicdaroglundan-feto-gondermesi

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ göndermesi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:45
feto-eli-kanli-bir-teror-orgutu-

FETÖ eli kanlı bir terör örgütü

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:06
koruyu-pensilvanyaya-niye-gonderdin

Koru'yu Pensilvanya'ya niye gönderdin?

15 Temmuz 2020 Çarşamba 20:25
gelin-ulkeyi-2023-hedeflerine-ulastiralim

Gelin, ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştıralım

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:37
hani-biz-esit-yurttastik

Hani biz eşit yurttaştık

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:32
minik-ortak-gundemi-degerlendirdi

Minik ortak gündemi değerlendirdi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:24

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu 15 Temmuz anmasında konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü

HKP, Hamza Yerlikaya'yı tuş etmeye çalışıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; eski milli güreşçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan

Toplumda darbe karşıtı bir antikor var

Üsküdar Üniversitesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliği ile yürütülen “15 Temmuz Şehit Yakınlarının Duygu

Salgına rağmen başarılı olduk

İBB 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu İBB Meclisi’ne sunan Başkan Ekrem İmamoğlu, konuşmasında bir yılda

Bu hırsa dur diyemezsek geleceğimiz karanlık

DEVA Partisi İstanbul Milletekili Mustafa Yeneroğlu, evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL