08 Ağustos 2020 Cumartesi

Kopyaların üzerini kapatmışlar

kopyalarin-uzerini-kapatmislar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010'da yapılan KPSS ile ilgili kopya iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma hakkında ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamasıyla ilgili konuştu.
16 Ocak 2015 Cuma 19:39

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ÖSYM'nin geçmiş Kamu Personeli Seçme Sınavları'nı (KPSS) inceleyecek olmasına ilişkin, "Daha önce başlamış ve üzeri kapatılmış bir adli soruşturma söz konusuydu. Bununla ilgili incelemeler belli bir aşamaya gelmiş olmalı ki bununla ilgili bu çalışma başlatılıyor. Hayırlı olsun" dedi.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) faaliyete başlayan Bilim Okulu'nun açılışına katılan Avcı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Avcı, bir gazetecinin, "Beylikdüzü'nde, okulun yangın merdiveninden düşerek hayatını kaybeden 5. sınıf öğrencisi Resul Yaşar'ın okulunda eksiklikler tamamlanmadı" ifadesi üzerine, şu değerlendirmeleri yaptı: 

"İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz gerekeni yaptı. Çocuğumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine, sınıf arkadaşlarına, öğretmenlerine sabırlar diliyorum. Birçok kereler okul yöneticilerimizi okul güvenliği konusunda uyarıyoruz. Zaman zaman merkezden, zaman zaman illerden gönderilen müfettişler aracılılığıyla bu denetimleri yapıyoruz. Yine de zaman zaman bu tür üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Bunların olmaması için çok daha dikkatli ve gayretli olmamız gerektiğini bir kez daha yöneticilerimize hatırlatıyorum."

 

 

 

FATİH projesi ve tablet dağıtımı

 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, başka bir gazetecinin "FATİH Projesi 4 yıl içinde bitirilecek dendi ama 3 yılda sadece 9'uncu sınıflara dağıtım yapıldı. Eğitim sendikaları projenin iflas ettiğini söylüyorlar. Bu konudaki son durum nedir?" şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı:

 

"Önümüzde bununla ilgili önemli bir ihale süreci var. O yüzden gecikti. Uluslararası bir ihale bu. Biz, FATİH Projesi'ni sadece çocuklarımıza tablet dağıtılan bir proje olarak görmüyoruz. Öyle olmadığını da söylüyoruz. Aynı zamanda Türkiye'de gerek donanım gerekse yazılım bakımından bilgisayar teknolojisi ve sektörünün gelişmesine öncülük edecek bir büyük proje olarak görüyoruz. O yüzden başlattığımız ihale süreci de 10 milyon 600 bin tablet alımına ilişkin dünya çapında bir ihale sürecidir. İhale sürecinin en önemli bileşenlerinden bir tanesi de yerlilik oranıdır. İhaleye giren firmalara 'Hangi aşamada yüzde kaç yerlilik oranı garantisi vereceksiniz?' sorusuyla başlayan bir süreç. Dolayısıyla bazı çekilmeler oldu. Projeyle ilgili bir aksaklık, vazgeçmek falan söz konusu değil."

 

Avcı, FATİH projesi kapsamında içerik üretimi konusunda önemli mesafeler alındığını söyledi. Üretilen içeriklerin Eğitim Bilişim Ağı'nda görülebileceğini aktaran Avcı, FATİH Projesi'nin sadece bir donanım projesi olmadığını, aynı zamanda bir içerik projesi olduğunu vurguladı.

 

Bakan Avcı, yakın zamanda Telekom'la imzalayacakları bir protokolle bu içerik üretiminin daha da hızlanacağına işaret etti. 

 

Tabletlerin şifrelerinin kırılarak sadece oyun için kullanıldığı yönündeki haberleri de değerlendiren Avcı, "Eleştirsem mi, kızsam mı, aferin mi desem? Bu bir beceri ve araştırma gerektirir. Çocukların meraklı olması güzel. Tabletlerin oyun amaçlı olarak da kullanıldığını biliyoruz" dedi.

 

Kaynak: CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 363

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-parti-noktayi-koydu

İYİ Parti noktayı koydu

08 Ağustos 2020 Cumartesi 10:21
turkiyeyi-yasanilmaz-hale-getirdiler

Türkiye’yi yaşanılmaz hale getirdiler

07 Ağustos 2020 Cuma 20:43
bana-hain-demelerini-hak-ettim

Bana hain demelerini hak ettim

07 Ağustos 2020 Cuma 19:04
erdogan-dimdik-ayaktayiz-dedi

Erdoğan 'Dimdik ayaktayız' dedi

07 Ağustos 2020 Cuma 18:51

ÜLKE GÜNDEMİ

Birinci basamak pandemi sürecinin dışına atıldı!

Birinci Basamak’ta COVID-19 Pandemisine İlişkin Durum Araştırması'nın sonuçlarını açıklayan TTB "Birinci

Ormanda piknik yapılmasına izin verilmeyecek

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması" konulu genelge

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada,

Pandemi bayram alışkanlıklarını değiştirdi!

Türk halkının pandemi döneminde bayramı nasıl idrak ettiğini ve bulaş riskini azaltan önlemlere uyup

İstanbul'un ithalattaki payı yüzde 58

İstanbul’da, Haziran’da ihracat, yıllık yüzde 12,9, aylık yüzde 33,4 arttı. İthalattaki artış ise

Doğru bir tercih için bunlara dikkat edin

YKS’yi başarıyla geride bırakan öğrenciler, şimdi yeni bir dönemecin eşiğinde bulunuyor. Tercih döneminin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL