11 Aralık 2019 Çarşamba

Kopyaların üzerini kapatmışlar

kopyalarin-uzerini-kapatmislar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010'da yapılan KPSS ile ilgili kopya iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma hakkında ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamasıyla ilgili konuştu.
16 Ocak 2015 Cuma 19:39

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ÖSYM'nin geçmiş Kamu Personeli Seçme Sınavları'nı (KPSS) inceleyecek olmasına ilişkin, "Daha önce başlamış ve üzeri kapatılmış bir adli soruşturma söz konusuydu. Bununla ilgili incelemeler belli bir aşamaya gelmiş olmalı ki bununla ilgili bu çalışma başlatılıyor. Hayırlı olsun" dedi.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) faaliyete başlayan Bilim Okulu'nun açılışına katılan Avcı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Avcı, bir gazetecinin, "Beylikdüzü'nde, okulun yangın merdiveninden düşerek hayatını kaybeden 5. sınıf öğrencisi Resul Yaşar'ın okulunda eksiklikler tamamlanmadı" ifadesi üzerine, şu değerlendirmeleri yaptı: 

"İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz gerekeni yaptı. Çocuğumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine, sınıf arkadaşlarına, öğretmenlerine sabırlar diliyorum. Birçok kereler okul yöneticilerimizi okul güvenliği konusunda uyarıyoruz. Zaman zaman merkezden, zaman zaman illerden gönderilen müfettişler aracılılığıyla bu denetimleri yapıyoruz. Yine de zaman zaman bu tür üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Bunların olmaması için çok daha dikkatli ve gayretli olmamız gerektiğini bir kez daha yöneticilerimize hatırlatıyorum."

 

 

 

FATİH projesi ve tablet dağıtımı

 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, başka bir gazetecinin "FATİH Projesi 4 yıl içinde bitirilecek dendi ama 3 yılda sadece 9'uncu sınıflara dağıtım yapıldı. Eğitim sendikaları projenin iflas ettiğini söylüyorlar. Bu konudaki son durum nedir?" şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı:

 

"Önümüzde bununla ilgili önemli bir ihale süreci var. O yüzden gecikti. Uluslararası bir ihale bu. Biz, FATİH Projesi'ni sadece çocuklarımıza tablet dağıtılan bir proje olarak görmüyoruz. Öyle olmadığını da söylüyoruz. Aynı zamanda Türkiye'de gerek donanım gerekse yazılım bakımından bilgisayar teknolojisi ve sektörünün gelişmesine öncülük edecek bir büyük proje olarak görüyoruz. O yüzden başlattığımız ihale süreci de 10 milyon 600 bin tablet alımına ilişkin dünya çapında bir ihale sürecidir. İhale sürecinin en önemli bileşenlerinden bir tanesi de yerlilik oranıdır. İhaleye giren firmalara 'Hangi aşamada yüzde kaç yerlilik oranı garantisi vereceksiniz?' sorusuyla başlayan bir süreç. Dolayısıyla bazı çekilmeler oldu. Projeyle ilgili bir aksaklık, vazgeçmek falan söz konusu değil."

 

Avcı, FATİH projesi kapsamında içerik üretimi konusunda önemli mesafeler alındığını söyledi. Üretilen içeriklerin Eğitim Bilişim Ağı'nda görülebileceğini aktaran Avcı, FATİH Projesi'nin sadece bir donanım projesi olmadığını, aynı zamanda bir içerik projesi olduğunu vurguladı.

 

Bakan Avcı, yakın zamanda Telekom'la imzalayacakları bir protokolle bu içerik üretiminin daha da hızlanacağına işaret etti. 

 

Tabletlerin şifrelerinin kırılarak sadece oyun için kullanıldığı yönündeki haberleri de değerlendiren Avcı, "Eleştirsem mi, kızsam mı, aferin mi desem? Bu bir beceri ve araştırma gerektirir. Çocukların meraklı olması güzel. Tabletlerin oyun amaçlı olarak da kullanıldığını biliyoruz" dedi.

 

Kaynak: CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 308

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

adalet-sinavini-gecemediler

Adalet sınavını geçemediler

11 Aralık 2019 Çarşamba 09:02
akp-suriyelilere-vatandaslik-verecek

AKP Suriyelilere vatandaşlık verecek

10 Aralık 2019 Salı 18:37
yeni-bir-referanduma-cesaret-edemezsiniz

Yeni bir referanduma cesaret edemezsiniz

10 Aralık 2019 Salı 15:50
osonun-maaslarini-kim-oduyor

ÖSO’nun maaşlarını kim ödüyor?

10 Aralık 2019 Salı 15:16
erdogandan-nobel-tepkisi

Erdoğan'dan, 'Nobel' tepkisi

10 Aralık 2019 Salı 14:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Hafızayı sildirmek mümkün mü?

Bozulmuş beyin işlevlerinin düzenlenmesinde kullanılan bir yöntem olan Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU)

Evlilik sebebi ile iş akdini fesheden kadın ....

Askere giden erkek, evlenen kadın, haklı nedenle iş akdini fesheden çalışan ve 3600 prim günü (15 yıl içinde

Asgari ücrete zam sokağın rakamlarıyla yapılmalı

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Mecliste düzenlediği basın toplantısında asgari ücret

O dizideki bilgi yanlış çıktı!

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ertuğrul Gazi'nin babasının Süleyman Şah değil Gündüz Alp olduğunu tespit etti

Türkiye'nin ilk kadın mitingi 100 yaşında

10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da 3 bin kadının katılımı ile Anadolu işgalini protesto etmek üzere

Ülkeyi açık cezaevine çevirdiler

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL