26 Şubat 2020 Çarşamba

Konkordato bahane yandaşlık şahane

konkordato-bahane-yandaslik-sahane

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de inşaatı bir türlü bitmeyen okulların, inşaat işleri bitmeden kaçan müteahhitler ve öğrencilerin yaşadığı mağduriyetlerin peşini bırakmıyor.
27 Ocak 2020 Pazartesi 19:00

 Verilen sözlere, taahhütlere rağmen okul inşaatlarının tamamlanmamasını TBMM’de dile getiren, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan ve CİMER aracılığıyla bilgi edinme başvurusunda bulunan Gülizar Biçer Karaca’nın bilgi edinme talebine yanıt Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Şube Müdürlüğü’nden geldi. Öğrencilerin okullarının inşaatları bitmediği için başka okullara gitmek zorunda kalmasının nasıl telafi edileceğini, konkordato ilan edilen müteahhide ne kadar ödeme yapıldığını, kamu zararının ne şekilde karşılanacağını, okullar için ödenek ayrılıp ayrılmadığını soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’ya tasfiye işlemlerinin devam ettiği, müteahhit firmanın inşaatları bitirmeden konkordato ilan ettiği cevabı verildi. 

 

Bakanlık, Denizli’de 5 okulun işini alan firmanın konkordato ilan ettiğini belirttiği bilgi edinme cevabında, okullara ödenek ayrılıp ayrılmadığını ve okulların ne zaman tamamlanarak hizmete başlayacağını açıklamaktan çekindi.

 

KONKORDATO BAHANE, YANDAŞLIK ŞAHANEFarklı gerekçelerle okul bina inşaatlarına başlandığını ancak tamamlanmadığını, bu okul inşaatlarını aynı kişinin alarak tamamlamadan kaçtığı iddialarını gündeme taşıyan Gülizar Biçer Karaca; gelen cevaba dair şu değerlendirmede bulundu: 

 

“Bakanlık, 5 okulun işini alan firmanın aynı olduğunu itiraf ediyor, ödenek konusunda ise bilirkişi incelemesi tamamlandığında talep edilecek diyerek yine bu işin erteleneceğini itiraf etmiş oluyor. Bu demek oluyor ki, okullar başka bahara kaldı! 2018’de bitmesi gereken okullar hakkında 2020 yılına gelmiş olmamıza rağmen hala ödeneği ne kadar olacak, ne zaman teslim edilecek bir öngörü ve planlama ne yazık ki yok… Yandaş müteahhitlerin uğrattığı kamu zararı kim tarafından ne şekilde telafi edilecek? Konkordato bahane, yandaşlık şahane! Müteahhitlerin yarattığı sıkıntının faturasını her gün 2 km yol yürüyerek başka okula gitmek zorunda bırakılan öğrenciler ödemeye devam mı edecek? Bakan Ziya Selçuk’un konuya doğrudan müdahil olması ve Denizli’deki mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.”

 

BAKANLIĞIN CEVABI YANDAŞ MÜTEAHHİTLİĞİN İTİRAFI

CİMER başvurusunda; “Eğitim-öğretim hayatına devam eden öğrencilerin, öğretmen ve velilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve inşaatların tamamlanması yönünde bir girişim başlatılmış mıdır? İnşaatların tamamlanmama gerekçesinin “ödenek yokluğu” olduğu iddiaları doğru mudur? Denizli’deki okulların fiziki ihtiyaçları ve devam etmekte olan inşaatların tamamlanması için ayrılmış ödenek var mıdır? Varsa ödenek tutarı ne kadardır? Yapımı devam etmekte olan ya da inşaatı sürmekte olan bina inşaatları ne zaman tamamlanacaktır, öğrenciler okullarında eğitim-öğretime hangi tarihte başlayabilecektir?” sorularının yanıtlanmasını isteyen Gülizar Biçer Karaca’ya CİMER aracılığıyla verilen yanıt şu şekilde:

 

1-İlimiz Pamukkale İlçesi Adil Demireren Mustafa Musoğlu İlkokulu’ nun yapım işi ile ilgili olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı 14/03/2018 tarihinde açık ihaleye çıkmış olup, İkta İnşat firması %26 kırımla ihaleyi almıştır. Müteahhit Firma inşaat işini bitirmeden konkordato ilan etmiştir.

 

2-İnşaatın ihale bedeli KDV dâhil 4.295.200 TL’ dir. Konkordato tarihine kadar 944.640 TL hakediş tutarı firmaya ödenmiştir.

 

3-Müteahhit Firma tarafından talep edilen tasfiye işlemi ilgili Bakanlık tarafından uygun görülmüş olup, Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından tasfiye işlemlerine başlanmıştır. Sonrasında keşiflerinin tamamlanması halinde, 2018 yılı Temel Eğitim Yatırım Programında bulunmakta olan okulumuz için ödenek talep edilerek YİKOB tarafından ikmal ihalesi yapılacaktır.

 

4- İlimiz Honaz İlçesi Gürlek İlkokulu’ nun yapım işi ile ilgili olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı 12/03/2018 tarihinde açık ihaleye çıkmış olup, Lata Yapı İnşaat firması takipçi satışı %27 kırımla ihaleyi almıştır.

 

5- İlimiz Honaz İlçesi Gürlek İlkokulu’ nun inşaatının teslim tarihi 25/12/2018’ dir. İlimizde 5 okulun inşaat işini alan müteahhitler inşaat işini bitirmeden konkordato ilan etmiştir.

 

6-Öğrenciler inşaatlar bitene kadar diğer okullarda öğrenimine devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce tasfiye iş ve işlemleri yürütülmekte, sonrasında hazırlanacak olan keşiflerin tamamlanması halinde ödenek talep edilerek YİKOB tarafından ikmal ihalesi yapılacaktır.”Haber okunma sayısı: 273

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhpli--aycandan-koronavirus-uyarisi

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:23
siz-turkiye-degilsiniz

Siz Türkiye değilsiniz

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:11
sinirlarimiz-disinda-macera-aramiyoruz

Sınırlarımız dışında macera aramıyoruz

26 Şubat 2020 Çarşamba 18:29
turkiyenin--15ini-fisleyecekler

Türkiye'nin % 15'ini fişleyecekler

26 Şubat 2020 Çarşamba 17:56
aksener--abdullah-gul-iddiasini-yalanladi

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

26 Şubat 2020 Çarşamba 09:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Elazığ faciası ile ilgili ürküten rapor

Türkiye’de standartlara uygun betonüretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30

MHP'li Aycan'dan koronavirüs uyarısı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, koronavirüse karşı tedbirlerin panik yapmadan artırılması

Her yönüyle Hocalı katliamı

Komşu ülkemiz Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin

Akşener 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, bazı gazeteci ve yazarların Abdullah Gül'ün ortak adaylığına ikna edildiği

AKP'de yeni kabine krizi!

AKP'de bir grup üst düzey yönetici, ekonomik kriz ve sosyal problemlerin önüne geçebilmek için yeni kabinede

Karabağ Türkiye'ninde meselesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ticaret

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL