07 Temmuz 2020 Salı

Kızılay Başkanı'na istifa çağrısı

kizilay-baskanina-istifa-cagrisi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, deprem yardımları, Kızılay ve AFAD hakkında konuştu.
01 Şubat 2020 Cumartesi 09:21

 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AFAD'ın da Kızılay'ın da itibar kaybetmesini istemediklerini söyledi.

Altay, AFAD'ın ve 152 yıllık köklü geçmişe sahip Kızılay'ın kamu vicdanında haksız yere yargılanmasını istemediklerini, kamu vicdanında Kızılay'a güven ve itibar kaybettirenin, Kızılay Başkanı'nın açıklamaları ve Kızılay'ın bilançoları olduğunu öne sürdü.

CHP'li Altay, vatandaşın kendisinden kesilen vergilerin, yardım ve bağışların nereye harcandığını bilmediği bir ülkede demokrasinden söz edilemeyeceğini vurguladı.

AFAD'ın dünkü basın toplantısından sonra bir açıklama yaptığını anımsatan Altay, Türk Kızılay'ın, internet sitesinde herkesin verdiği kör kuruşu bile işlemesi gerektiğine değindi.

Kızılay'ın hesaplarının bağımsız denetim kuruluşları tarafından incelemeye alınmasını isteyen Altay, bilançolarda kuşkulu rakamların bulunduğunu savundu.

CHP Grup Başkanvekili Altay, 2013'te Kızılay'ın 87 milyon liralık bağış gelirinin 14 milyon lirasının hayır işleri ve gönüllü faaliyetlerine ayrıldığını, 2018'de ise 3 milyar 465 milyon lira yardım gelirinin 3 milyar 276 milyon lirasının hayır işleri ve gönüllü faaliyetler için ayrıldığını kaydetti.

Başkentgaz'ın, Ensar Vakfı'na aktarılmak üzere Kızılay'a yaptığı bağışa değinen CHP Grup Başkanvekili Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuda yorumu olacak mı? Kızılay üzerinden devlet dolandırıldı mı? Vakıflar kullanılarak bir saadet zinciri mi kuruldu? Bu vakıflara bağış yapanlara, devlet ihalelerinde ayrımcılık, kayırmacılık yapılıyor mu? Bu vakıflar, artık paravan şirket mantığıyla mı kullanılıyor? FETÖ ile mücadele Maarif Vakfı ortada dururken TÜRKEN'e mi havale edildi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evladının da yönetim kurulunda yer aldığı ABD merkezli TÜRKEN Vakfı'nın bağışçıları, yöneticileri kimlerdir? Manhattan'da gökdelen inşa ettirmek ve Muhammed Ali'nin çiftliğini satın almak için gerekli finansmanı nereden buldu? Bu skandalın daha fazla büyümemesi için Türk Kızılay'ın daha fazla zedelenmemesi, yaralanmaması için Kızılay Başkanı ve yönetimi derhal istifa etmelidir.Haber okunma sayısı: 2113

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Dervişoğlu'ndan AKP'li Tosun'a sert kapak

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP eski milletvekili Resul Tosun ile canlı yayında tartışma

'Meclis dizi izleme değil çalışma yeri' demişti

TBMM'deki Netflix erişim engelini "Meclis dizi izleme yeri değil,çalışma yeri" sözleriyle savunan AKP'li Rümeysa

HKP Hamza Yerlikaya'nın peşini bırakmıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın

Tek adam rejimiyle birlikte totalitarizme gidiyoruz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, barolara ilişkin düzenlemeye hiçbir demokratik hukuk devletinde

Barajın adı var, kendisi yok

2017’de törenle temeli atılan ve 450 milyon liraya mal olacağı açıklanan Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu

Bu cübbe için adalet istiyoruz

TBMM Adalet Komisyonunda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL