21 Ocak 2021 Perşembe

KİT’ler AKP'lilere çalışıyor

kitler-akplilere-calisiyor

‘İktidarın arpalığı’ olan KİT’lerin hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu toplantısında, 'Çift maaş' tartışması yaşandı. Eski Bakan Gönül, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Özpak ile TRT Genel Müdürü Eren’in de aralarında olduğu çok sayıda ismin TÜRKSAT Yönetim Kurulu’nda görev yaparak ek 9 bin TL maaş aldığı belirlendi.
27 Kasım 2020 Cuma 10:03

 İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda kurulan ve ülke kalkınmasında önemli görevler üstlenen Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin büyük bölümü, AKP iktidarlarının siyasi tercihleri sonucunda yok edildi. Yıllardır izlenen politikalar ve kötü yönetim nedeniyle 2018 yılında zararları 11 milyar TL’ye ulaşan KİT’ler, yönetim kurullarına atanan isimler nedeniyle de sıkça tartışmalara konu oldu.

 

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'nin haberine göre, “İktidarın arpalığı” olarak nitelendirilen KİT’lerde yaşanan sorunlar, önceki gün toplanan TBMM KİT Komisyonu’nda da gündeme getirildi. TÜRKSAT’ın 2017 ve 2018 yılı mali hesaplarının masaya yatırıldığı toplantıya, şirketin yönetim kurulunda yer alan isimler ve aldığı maaşlar damga vurdu.

 

Üyelerine aylık 9 bin 446 TL maaş ödenen TÜRKSAT’ın Yönetim Kurulu’nda da diğer KİT’lerin yönetim kurullarında olduğunu gibi tanıdık isimler yer alıyor. TÜRKSAT’ın Yönetim Kurulu’nda bulunan ve başka görevleri de olduğu için çift maaş alan isimlerden Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci ismi öne çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olan İbrahim Kalın’ın da üye olduğu TÜRKSAT’ın yönetim kurulu ile ilgili olarak CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz şunları söyledi: “Sayın İbrahim Kalın 19 Ekim 2015 ve 31 Aralık 2016 tarihleri arasında TÜRKSAT Yönetim Kurulu’nda görev yapmış ancak aynı zamanda TEDAŞ’ın yönetim kurulunda da 19 Mart 2013 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında görev almış. Arada kesişen iki buçuk ay var. Bu kesişmenin olduğu süre içinde hem Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak hem TÜRKSAT’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak hem de TEDAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak maaş almış.”Başka görevlerinin yanı sıra TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliği de yaparak çift maaş alan isimler bunlarla da sınırlı kalmadı. TÜRKSAT’ın 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin mali hesaplarının incelendiği komisyonda görev yapan AKP Milletvekili Süleyman Karaman’ın, Nisan 2016 ile Nisan 2018 yılları arasında TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliği de yaptığı bildirildi.

 

LİSTEDE YOK YOK

 

TÜRKSAT’ın Yönetim Kurulu’nda bulunan diğer bazı isimler ve “Asıl görevleri” ise şöyle:

 

Salim Özpak, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü.

 

Mehmet Vecdi Gönül, eski Bakan.

 

İbrahim Eren, TRT Genel Müdürü.

 

Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanı.

 

EK MAAŞ İÇİN

 

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu da TÜRKSAT yönetiminde yer alan isimleri şu sözlerle eleştirdi:

 

“TÜRKSAT’ta Sağlık Bakan Yardımcısı’nın ne alakası var? Salim Özpak, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü... Değerli arkadaşlar, görev alanı TÜRKSAT’la ilgili olan çok kıymetli isimler var akademide. Onun için bu KİT Yönetim Kurulu üyeliklerine atama koşullarının muhakkak tekrar değerlendirilmesi gerekiyor. Milyarca lirayı yöneten KİT’lerin yönetimini 10 bin TL ek maaş için bu şekilde oluşturmaktan vazgeçmeliyiz.”

Haberin etiketleri:

AKP, KİT


Haber okunma sayısı: 211

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İYİ Parti'nin 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' taslağı hazır

İYİ Parti’nin, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, derneklerin de görüşünü alarak hazırladığı

Erdoğan ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı

Nükleer santral her zaman risktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol

Coronavac aşısı yan etkileri nelerdir?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL