04 Ağustos 2020 Salı

Kılıçdaroğlu'ndan 'Kaftancıoğlu' açıklaması

kilicdaroglundan-kaftancioglu-aciklamasi-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım."
06 Eylül 2019 Cuma 21:45

 Çeşitli programlar için Aydın'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sultanhisar Belediyesi önünde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen mahkeme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 

Her ortamda dile getirdim, her ortamda söyledim, adaletin ne kadar değerli olduğunu söyledim. Toplumun bir büyük vicdanı olduğunu söyledim. Şimdi Canan Hanım’a ceza verdiniz. Niye verdiniz? Bundan kaç yıl önce attığı Tweetlerden ötürü. Bugüne kadar neredeydiniz? Bir kişi beraat etmesi gereken bir davada eğer ceza alıyorsa - bunun Canan Hanım olup olmaması hiç önemli değil - beraat etmesi gereken bir kişinin ceza aldığı bir mahkeme adalet dağıtamaz. Türkiye’de de adaletin olmadığını hemen hemen ortamda söyledik. Adalet yok bu ülkede. Hakim karar verirken vicdanına göre karar vermiyor. Hakim karar verirken bakıyor yan tarafa, saraya bakıyor acaba ne tür ceza verelim diye. Yani bir başarıyı nasıl cezalandırabiliriz diye bunun arayışı içindeler.

 Ama şunu söylemek isterim sevgili halkıma, her siyasi görüşten olan bütün vatandaşlarıma şunu söylemek isterim. Hangi görüşten, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun ben mutlaka ama mutlaka adalet arayışını sağlayacağım ve gerçekleştireceğim. Bu ülkede adalet olmalı, bu ülkede haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmamalı. Bu toprakların ruhuna aykırıdır bu. Hacı Bektaş-i Veli’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin ruhuna aykırıdır bu. Bir insan düşüncesini ifade etmelidir. Düşünce özgürlüğü zenginliktir, önce bunu ifade etmek isterim. Düşünce özgürlüğü bir zenginliktir. Farklı düşünce olmadığı takdirde o ülke zenginliğini kaybeder. Hepimiz aynı şeyi düşünürsek sonuç alamayız. Farklı düşüneceğiz, farklılıkları göreceğiz, farklılıkların zenginlik olduğunu göreceğiz. Her bölgenin oyun havaları vardır, niçin farklı oyun havaları var? Bütün bu oyun havaları bizim zenginliğimizdir. Türkülerimiz, şarkılarımız, hoyratlarımız bizim zenginliğimizdir. Düşünceler de bizim zenginliğimizdir. Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım. Niye kardeşim, hangi gerekçeyle? Mahkemeye çıkıyor, mahkemede söylenmesi gereken her şeyi söyledi. Üstelik Nazım Hikmet’in dizeleriyle de bitirdi bunu. Nazım Hikmet kim? O da haksızlığa uğramış olan bir yazardır, bir şairdir, dünya çapında bir şairdir. Türkiye’nin 21. yüzyılda adaletsizliğe tahammül eden bir ülke olmadığını artık herkesin kabul etmesi lazım. Siyasetin de kabul etmesi lazım, iktidar sahiplerinin de kabul etmesi lazım. Adaletsizlik sadece Türkiye’nin itibarını zedeler. Adalet dağıtmıyorsanız, toplum vicdanını rahatsız ediyorsanız, bu aynı zamanda dünyada yaşayan ve vicdanı olan herkesi rahatsız eder. Biz buna üzülüyoruz. Benim üzüntüm adaletin bu ülkede yok olmasıdır, başka bir şey değil.

 

 

Haberin etiketleri:

chp, kemal kılıçdaroğlu


Haber okunma sayısı: 1090

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ziya-selcuka-zehir-zemberek-sozler

Ziya Selçuk'a zehir zemberek sözler

04 Ağustos 2020 Salı 09:46
akpnin-muhalif-sanatcilari-bitirme-plani

AKP'nin muhalif sanatçıları bitirme planı

03 Ağustos 2020 Pazartesi 16:50
bahceliye-bes-yildizlik-soru

Bahçeli'ye beş yıldızlık soru

03 Ağustos 2020 Pazartesi 16:44
tartisilan-isim-bakanlikta

Tartışılan isim bakanlıkta

03 Ağustos 2020 Pazartesi 10:11
chp-liderinden-geclere-cagri

CHP liderinden geçlere çağrı

02 Ağustos 2020 Pazar 20:39
inceden-yeni-parti-aciklamasi

İnce'den yeni parti açıklaması

02 Ağustos 2020 Pazar 18:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet İşleri Başkanı o koltukta oturmamalı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Ayasofya Camii’ndeki ilk cuma

Adalarda yeni dönem bugün başladı

İBB’nin, yıllardır tartışılan fayton taşımacılığı yerine Adalar’da toplu ulaşımı sağlayacak çevre

MHP küfürbaz vekilini partiden ihraç etti

Küfürleri ve Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP'den

CHP'den, 'sosyal medya düzenlemesi' ile ilgili karar

Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda bu sabah kabul edilen sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler içeren kanunun iptal

Kaftancıoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' tepkisi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul projesi kapsamında askıda bulunan planlarla

Sahte tatil sitelerine dikkat

Siber dolandırıcılar, Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini kullandıkları birebir kopya internet

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL