16 Kasım 2019 Cumartesi

Kılıçdaroğlu'ndan 'Kaftancıoğlu' açıklaması

kilicdaroglundan-kaftancioglu-aciklamasi-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım."
06 Eylül 2019 Cuma 21:45

 Çeşitli programlar için Aydın'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sultanhisar Belediyesi önünde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen mahkeme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 

Her ortamda dile getirdim, her ortamda söyledim, adaletin ne kadar değerli olduğunu söyledim. Toplumun bir büyük vicdanı olduğunu söyledim. Şimdi Canan Hanım’a ceza verdiniz. Niye verdiniz? Bundan kaç yıl önce attığı Tweetlerden ötürü. Bugüne kadar neredeydiniz? Bir kişi beraat etmesi gereken bir davada eğer ceza alıyorsa - bunun Canan Hanım olup olmaması hiç önemli değil - beraat etmesi gereken bir kişinin ceza aldığı bir mahkeme adalet dağıtamaz. Türkiye’de de adaletin olmadığını hemen hemen ortamda söyledik. Adalet yok bu ülkede. Hakim karar verirken vicdanına göre karar vermiyor. Hakim karar verirken bakıyor yan tarafa, saraya bakıyor acaba ne tür ceza verelim diye. Yani bir başarıyı nasıl cezalandırabiliriz diye bunun arayışı içindeler.

 Ama şunu söylemek isterim sevgili halkıma, her siyasi görüşten olan bütün vatandaşlarıma şunu söylemek isterim. Hangi görüşten, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun ben mutlaka ama mutlaka adalet arayışını sağlayacağım ve gerçekleştireceğim. Bu ülkede adalet olmalı, bu ülkede haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmamalı. Bu toprakların ruhuna aykırıdır bu. Hacı Bektaş-i Veli’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin ruhuna aykırıdır bu. Bir insan düşüncesini ifade etmelidir. Düşünce özgürlüğü zenginliktir, önce bunu ifade etmek isterim. Düşünce özgürlüğü bir zenginliktir. Farklı düşünce olmadığı takdirde o ülke zenginliğini kaybeder. Hepimiz aynı şeyi düşünürsek sonuç alamayız. Farklı düşüneceğiz, farklılıkları göreceğiz, farklılıkların zenginlik olduğunu göreceğiz. Her bölgenin oyun havaları vardır, niçin farklı oyun havaları var? Bütün bu oyun havaları bizim zenginliğimizdir. Türkülerimiz, şarkılarımız, hoyratlarımız bizim zenginliğimizdir. Düşünceler de bizim zenginliğimizdir. Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım. Niye kardeşim, hangi gerekçeyle? Mahkemeye çıkıyor, mahkemede söylenmesi gereken her şeyi söyledi. Üstelik Nazım Hikmet’in dizeleriyle de bitirdi bunu. Nazım Hikmet kim? O da haksızlığa uğramış olan bir yazardır, bir şairdir, dünya çapında bir şairdir. Türkiye’nin 21. yüzyılda adaletsizliğe tahammül eden bir ülke olmadığını artık herkesin kabul etmesi lazım. Siyasetin de kabul etmesi lazım, iktidar sahiplerinin de kabul etmesi lazım. Adaletsizlik sadece Türkiye’nin itibarını zedeler. Adalet dağıtmıyorsanız, toplum vicdanını rahatsız ediyorsanız, bu aynı zamanda dünyada yaşayan ve vicdanı olan herkesi rahatsız eder. Biz buna üzülüyoruz. Benim üzüntüm adaletin bu ülkede yok olmasıdır, başka bir şey değil.

 

 

Haberin etiketleri:

chp, kemal kılıçdaroğlu


Haber okunma sayısı: 984

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

eyt-magdurlarindan-erdogana-buyuk-tepki

EYT mağdurlarından Erdoğan'a büyük tepki

16 Kasım 2019 Cumartesi 18:48
erdogandan-erken-emeklilik-aciklamasi

Erdoğan'dan 'erken emeklilik' açıklaması!

16 Kasım 2019 Cumartesi 16:32
ekonomik-kriz-intihara-surukluyor

Ekonomik kriz intihara sürüklüyor

16 Kasım 2019 Cumartesi 09:50
baris-pinari-harekati-oyunlari-bozdu

Barış Pınarı Harekatı oyunları bozdu

16 Kasım 2019 Cumartesi 07:45
millet-issizlikten-kan-agliyor

Millet işsizlikten kan ağlıyor

16 Kasım 2019 Cumartesi 07:39
calinan-minare-artik-kilifa-sigmiyor

Çalınan minare artık kılıfa sığmıyor

16 Kasım 2019 Cumartesi 07:25

ÜLKE GÜNDEMİ

İstanbul turizmi masaya yatırılıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim vaatleri arasında bulunan 'İstanbul Turizm Platformu' kuruldu. Platformun,

Ekonomik kriz intihara sürüklüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, toplumda son günlerde giderek yaygınlaşan intihar olaylarının

Deli bir değil ki bağlayasın

İstanbul Karaköy'de bir kadının yoldan geçen kızlara saldırısı 'başörtülülere' yönelik saldırı olarak

Türkiye’de HIV riski giderek artıyor

Sabancı Üniversitesi ve Gilead Sciences Türkiye iş birliğiyle ‘Birlikte HIV’den Güçlüyüz’ temasıyla

Deprem hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye, deprem kuşağında bulunuyor ve yüz ölçümünün %42’si

Nafaka sınırlandırmasına kadınlardan tepki

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, Nafaka Hakkının Sınırlandırılması ve Çocuk İstismarcılarına Af Getirilmesi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL