21 Eylül 2019 Cumartesi

Kılıçdaroğlu'ndan 'Kaftancıoğlu' açıklaması

kilicdaroglundan-kaftancioglu-aciklamasi-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım."
06 Eylül 2019 Cuma 21:45

 Çeşitli programlar için Aydın'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sultanhisar Belediyesi önünde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen mahkeme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 

Her ortamda dile getirdim, her ortamda söyledim, adaletin ne kadar değerli olduğunu söyledim. Toplumun bir büyük vicdanı olduğunu söyledim. Şimdi Canan Hanım’a ceza verdiniz. Niye verdiniz? Bundan kaç yıl önce attığı Tweetlerden ötürü. Bugüne kadar neredeydiniz? Bir kişi beraat etmesi gereken bir davada eğer ceza alıyorsa - bunun Canan Hanım olup olmaması hiç önemli değil - beraat etmesi gereken bir kişinin ceza aldığı bir mahkeme adalet dağıtamaz. Türkiye’de de adaletin olmadığını hemen hemen ortamda söyledik. Adalet yok bu ülkede. Hakim karar verirken vicdanına göre karar vermiyor. Hakim karar verirken bakıyor yan tarafa, saraya bakıyor acaba ne tür ceza verelim diye. Yani bir başarıyı nasıl cezalandırabiliriz diye bunun arayışı içindeler.

 Ama şunu söylemek isterim sevgili halkıma, her siyasi görüşten olan bütün vatandaşlarıma şunu söylemek isterim. Hangi görüşten, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun ben mutlaka ama mutlaka adalet arayışını sağlayacağım ve gerçekleştireceğim. Bu ülkede adalet olmalı, bu ülkede haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmamalı. Bu toprakların ruhuna aykırıdır bu. Hacı Bektaş-i Veli’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin ruhuna aykırıdır bu. Bir insan düşüncesini ifade etmelidir. Düşünce özgürlüğü zenginliktir, önce bunu ifade etmek isterim. Düşünce özgürlüğü bir zenginliktir. Farklı düşünce olmadığı takdirde o ülke zenginliğini kaybeder. Hepimiz aynı şeyi düşünürsek sonuç alamayız. Farklı düşüneceğiz, farklılıkları göreceğiz, farklılıkların zenginlik olduğunu göreceğiz. Her bölgenin oyun havaları vardır, niçin farklı oyun havaları var? Bütün bu oyun havaları bizim zenginliğimizdir. Türkülerimiz, şarkılarımız, hoyratlarımız bizim zenginliğimizdir. Düşünceler de bizim zenginliğimizdir. Neden farklı düşünüyorsun diye kalkıyorsunuz ceza veriyorsunuz. Niçin? İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye. Kimden intikam alacağız? Canan Kaftancıoğlu... Ondan intikam alalım. Niye kardeşim, hangi gerekçeyle? Mahkemeye çıkıyor, mahkemede söylenmesi gereken her şeyi söyledi. Üstelik Nazım Hikmet’in dizeleriyle de bitirdi bunu. Nazım Hikmet kim? O da haksızlığa uğramış olan bir yazardır, bir şairdir, dünya çapında bir şairdir. Türkiye’nin 21. yüzyılda adaletsizliğe tahammül eden bir ülke olmadığını artık herkesin kabul etmesi lazım. Siyasetin de kabul etmesi lazım, iktidar sahiplerinin de kabul etmesi lazım. Adaletsizlik sadece Türkiye’nin itibarını zedeler. Adalet dağıtmıyorsanız, toplum vicdanını rahatsız ediyorsanız, bu aynı zamanda dünyada yaşayan ve vicdanı olan herkesi rahatsız eder. Biz buna üzülüyoruz. Benim üzüntüm adaletin bu ülkede yok olmasıdır, başka bir şey değil.

 

 

Haberin etiketleri:

chp, kemal kılıçdaroğlu


Haber okunma sayısı: 603

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

talimatli-yargi-talimatla-calisiyor

Talimatlı yargı talimatla çalışıyor

21 Eylül 2019 Cumartesi 16:59
demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:24
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59
turkiyeyi-bu-kafa-yonetiyor-

'Türkiye’yi bu kafa yönetiyor'

20 Eylül 2019 Cuma 19:54

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL