26 Mayıs 2019 Pazar

İttifak eğitimde çatladı

ittifak-egitimde-catladi

AKP ve MHP, Cumhur İttifakı’nı eğitim alanına taşıyamadı. İktidara yakın Eğitim Bir-Sen’in “mevcut okul yöneticilerinin görev sürelerinin uzatılması” talebi kabul görünce Türk Eğitim-Sen, “Bakanlığı kim yönetiyor?” diye sordu
02 Mart 2019 Cumartesi 10:06

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tutumu nedeniyle yılan hikayesine dönen eğitim kurumlarına yönetici görevlendirilmesi konusu netlik kazandı. Okul yöneticilerinin yüzde 80’inin üyesi olduğu iktidara yakın Eğitim Bir Sen’in istemi doğrultusunda görevde olan okul müdürü ve müdür yardımcıları yazılı sınavdan muaf tutuldu. Bu kişilerin görev sürelerinin sadece mülakatla uzatılmasının önü açıldı. Böylece, Vizyon Belgesi’nde de taahhüt edilen, “Okul yöneticileri, merkezi yazılı sınavla atanacak” kararı yok sayıldı. Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim-Sen, iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in MEB’e yaptığı baskının sonuç verdiğini belirterek karara tepki gösterdi.

 

KİME GÜCÜNÜZ YETMEDİ?

 

BİRGÜN gazretesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, MEB’in son sekiz ayda üç kere değiştirdiği, “Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nin uygulama kılavuzu yayımlandı. Eğitim sendikalarının kadrolaşmanın önünü açtığı iddiasıyla karşı çıktığı mülakat sisteminden vazgeçilmedi. Daha önce mevcut okul yöneticilerinin de yeniden görevlendirileceğini duyuran Bakanlık, tepkiler üzerine vazgeçtiği uygulamayı yeniden yürürlüğe koydu. Bakanlığın tutumuna tepki gösteren Türk Eğitim-Sen, “Kul hakkı yiyenleri bir kez daha ödüllendirecek bu takvim yeniden yayımlandı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedi. Sendika, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Kime gücünüz yetmedi? Kim ya da kimlerden çekiniyorsunuz?” sorularını yöneltti. 

Eğitimcilerin beklentilerini ve eğitimin ihtiyaçlarını karşılayan bir yönetici atama sistemine geçilmesi gerektiğini bildiren Türk Eğitim Sen, liyakate dayalı bir atama sisteminin esas alınması gerektiğini belirtti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise “MEB’i adeta, ‘Yönetici Atama Bakanlığı’ olarak anılmaktan kurtaralım” ifadesi kullanıldı.

 

BASKIYLA HAREKET EDİLDİ

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, MEB’i vesayet mekanizmalarının uyarılarıyla hareket etmekle suçladı. Aydoğan, eğitim politikalarının çeşitli çevrelerden yapılan baskılarla belirlendiğine dikkati çekerek şunları söyledi: “Vizyon belgesi ile sorunların değişeceğine dair yaratılmaya çalışılan algının bir karşılığı olmadığı da bu takvimin yayınlanması ile kanıtlanmıştır. Ülke genelinde kurum yöneticilerinin çoğunun bir sendikaya üye olan kişilerden oluştuğu gerçekliği tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Yayımlanan takvim ile var olan yöneticilerin yerini koruması garanti altına alınmakta ve MEB tüm süreçlerde mülakat ısrarını sürdürmektedir. Liyakat mücadelemizi mutlaka ama mutlaka memleketin eğitim ve bilim emekçileri olarak birlikte kazanacağız.”Haber okunma sayısı: 1496

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Askerlik Kanunu’ndan ‘kadrolaşma’ çıktı

Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen Askerlik Kanunu düzenlemesine tepki gösteren CHP, ‘12 ay askerlik

Varlık Fonu hesap veremiyor

Meclis, geçen yılın ekim ayında bitirmesi gereken Varlık Fonu’nun denetimini hâlâ yapamadı. Yapılması

Cahil kazdığı kuyuda boğuldu

İBB'nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu, TV5 yayınında Yıldıray Oğur ile Medya Analiz programında

DSP'de çöküş hızla sürüyor

Ekrem İmamoğlu’na destek verilmediği için önemli isimlerin istifa ettiği Demokratik Sol Parti’de yeni bir

Talimat yok. Hanımla konuştum diyeceksin!

İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim çalışmalarına da 31 Mart'ta olduğu gibi

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL