16 Haziran 2019 Pazar

İtirazı duyan yok

itirazi-duyan-yok

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmenlere gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının yasal zorunluluk olduğu ve beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenin kayıtlarının dondurulacağını duyurmasına karşın ilçe seçim kurulları bu kapsamda yapılan itirazları reddediyor.
20 Ocak 2019 Pazar 10:13

 31 Mart yerel seçimleri için 4-17 Ocak tarihlerinde askıya çıkarılan seçmen listelerine göre pek çok yerde olağanüstü seçmen hareketliliği yaşandığı belirlenirken, YSK Başkanlığı bu konuda seçmenlerin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının yasal zorunluluk olduğu uyarısı yapmıştı. Ancak ilçe seçim kurullarının bu kapsamda belirlenen seçmen hareketliliğine karşı itirazlara olumsuz yanıt vermesi dikkat çekiyor.

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YSK Başkanı Sadi Güven’in 12 Ocak’ta yaptığı duyuruda, “4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır” açıklamasını yaptığını anımsattı.

 

CHP’li Özel, 31 Mart seçimlerine yönelik askıya çıkarılan seçmen listelerinde yüksek oranda bir seçmen hareketliliğinin tespit edildiğini belirterek, “Bu durumu yalnızca muhtar seçimleriyle ilişkilendirmek doğru olmayacaktır. Bu hareketlilik, il genel meclisi ve belediye seçimlerinde de seçim sonuçlarını etkileyecek oranlardadır. Bu noktada ilçe başkanlıklarımız aracılığıyla yapılan başvurulara olumsuz yanıtlar verilmektedir. YSK Başkanı’nın açıklamalarına karşın, ilçe seçim kurulları bu itirazların incelenmesine yer olmadığı yönünde kararlar vermektedir” ifadesini kullandı.Özel bu kapsamda Gümüşha-ne’nin Kürtün İlçe Seçim Kurulu’nun, Beytarla, Sapmaz ve Yukarıkaradere köylerindeki olağanüstü seçmen hareketliliğine ilişkin yapılan başvuruya olumsuz yanıt veridiğini belirtti. Özel, “İlçe Seçim Kurulu, İlçe Jandarma Komutanlığı’na bu üç köydeki itirazın incelenmesi için müzekkere yazmış ancak İlçe Jandarma Komutanlığı’nın kış şartları nedeniyle yolların kapalı olduğu gerekçesiyle itirazın incelenmesinin mümkün olmadığını belirttiğini ifade etmiş ve olumsuz yanıt vermiştir” dedi.

 

Köy nüfusları katlanmış

CHP’li Özel, söz konusu üç köyün de 24 Haziran seçimlerinde Tayyip Erdoğan’a Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdiğini kaydetti. Söz konusu, köylerdeki seçmen hareketliliğine de değinen Özel, “Türkiye genelinde seçmen sayısı 24 Haziran seçimlerine kıyasla yüzde 1,9 civarında artış göstermesine karşın, bu oran Yukarıkaradere köyünde yüzde 223, Beytarla köyünde yüzde 142, Sapmaz köyünde ise yüzde 127 olmuştur. Bu olağanın çok üzerinde bir hareketliliktir. Geçmişte bazı güven sarsıcı kararlar veren Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının da görevlerini tam olarak yerine getirmesini beklemek durumundayız” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 134

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekrem-imamoglunu-yeniden-sececegiz

Ekrem İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:32
imamoglundan-siginmaci-aciklamasi

İmamoğlu'ndan sığınmacı açıklaması

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:22
kurtlerin-karni-bu-ucuzluklara-tok

Kürtlerin karnı bu ucuzluklara tok

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:15
gunumuz-dunyasinda-duzensizlik-hkim

Günümüz dünyasında düzensizlik hâkim

15 Haziran 2019 Cumartesi 21:42
dunyanin-gizli-gundemi-istanbul-secimidir

Dünyanın gizli gündemi İstanbul seçimidir

15 Haziran 2019 Cumartesi 21:33

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL