24 Ağustos 2019 Cumartesi

İtirazı duyan yok

itirazi-duyan-yok

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmenlere gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının yasal zorunluluk olduğu ve beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenin kayıtlarının dondurulacağını duyurmasına karşın ilçe seçim kurulları bu kapsamda yapılan itirazları reddediyor.
20 Ocak 2019 Pazar 10:13

 31 Mart yerel seçimleri için 4-17 Ocak tarihlerinde askıya çıkarılan seçmen listelerine göre pek çok yerde olağanüstü seçmen hareketliliği yaşandığı belirlenirken, YSK Başkanlığı bu konuda seçmenlerin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmalarının yasal zorunluluk olduğu uyarısı yapmıştı. Ancak ilçe seçim kurullarının bu kapsamda belirlenen seçmen hareketliliğine karşı itirazlara olumsuz yanıt vermesi dikkat çekiyor.

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YSK Başkanı Sadi Güven’in 12 Ocak’ta yaptığı duyuruda, “4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır” açıklamasını yaptığını anımsattı.

 

CHP’li Özel, 31 Mart seçimlerine yönelik askıya çıkarılan seçmen listelerinde yüksek oranda bir seçmen hareketliliğinin tespit edildiğini belirterek, “Bu durumu yalnızca muhtar seçimleriyle ilişkilendirmek doğru olmayacaktır. Bu hareketlilik, il genel meclisi ve belediye seçimlerinde de seçim sonuçlarını etkileyecek oranlardadır. Bu noktada ilçe başkanlıklarımız aracılığıyla yapılan başvurulara olumsuz yanıtlar verilmektedir. YSK Başkanı’nın açıklamalarına karşın, ilçe seçim kurulları bu itirazların incelenmesine yer olmadığı yönünde kararlar vermektedir” ifadesini kullandı.Özel bu kapsamda Gümüşha-ne’nin Kürtün İlçe Seçim Kurulu’nun, Beytarla, Sapmaz ve Yukarıkaradere köylerindeki olağanüstü seçmen hareketliliğine ilişkin yapılan başvuruya olumsuz yanıt veridiğini belirtti. Özel, “İlçe Seçim Kurulu, İlçe Jandarma Komutanlığı’na bu üç köydeki itirazın incelenmesi için müzekkere yazmış ancak İlçe Jandarma Komutanlığı’nın kış şartları nedeniyle yolların kapalı olduğu gerekçesiyle itirazın incelenmesinin mümkün olmadığını belirttiğini ifade etmiş ve olumsuz yanıt vermiştir” dedi.

 

Köy nüfusları katlanmış

CHP’li Özel, söz konusu üç köyün de 24 Haziran seçimlerinde Tayyip Erdoğan’a Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdiğini kaydetti. Söz konusu, köylerdeki seçmen hareketliliğine de değinen Özel, “Türkiye genelinde seçmen sayısı 24 Haziran seçimlerine kıyasla yüzde 1,9 civarında artış göstermesine karşın, bu oran Yukarıkaradere köyünde yüzde 223, Beytarla köyünde yüzde 142, Sapmaz köyünde ise yüzde 127 olmuştur. Bu olağanın çok üzerinde bir hareketliliktir. Geçmişte bazı güven sarsıcı kararlar veren Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının da görevlerini tam olarak yerine getirmesini beklemek durumundayız” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 153

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL