21 Ocak 2021 Perşembe

İsyanımız kapalı alanlara sığmayacak

isyanimiz-kapali-alanlara-sigmayacak

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Van’da düzenlenen basın açıklamasında konuştu.
25 Kasım 2020 Çarşamba 18:01

Günay, şunları söyledi: 

 

25 Kasım’ı karşıladığımız bu günde birçok yerde olduğu Van’da da iktidarın kadın düşmanı politikaları ile yüz yüze kaldık. Yapmak istediğimiz kadın yürüyüş engellendi. 

 

İsyanımız kapalı alanlara sığmayacak, sokaklara taşacaktır 

Bizim özgürlük yürüyüşümüz, isyanımız, kadın mücadelesindeki ısrarımız iktidarın ve Van Valiliğinin engellemelerine boyun eğecek bir isyan ve özgürlük talebi değildir. Bizim özgürlük talebimiz, isyan talebimiz, bulunduğumuz her yerde, evde, işte, okulda; her yerde büyüyecektir. Evlere, kapalı alanlara sığmayacak, sokaklara taşacaktır. 

 

Sokakta, evde, iş yerinde, isyanımız büyüyecek

 

Bizler başta TJA’lı Kürt kadınlar ve HDP’li kadınlar olarak, bulunduğumuz her yerde kadın mücadelesinden asla bir adım geri atmayacağız, asla bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Erkek şiddetine, erkek devlet şiddetine karşı bulunduğumuz her yerde mücadele edeceğiz. Kendimizi savunmaya devam edeceğiz. Sokakta, evde, iş yerinde, isyanımız büyüyecek ve yarınlara devam edecektir. 

 

Kadın kazanımlarımızı çalmaya çalışan faşist iktidara izin vermeyeceğiz

 

AKP-MHP faşist iktidarı kadın düşmandır, AKP-MHP faşist iktidarı Kürt düşmanıdır. AKP-MHP faşist iktidarı evine ekmek götüremeyen yoksul emekçinin, işçinin düşmanıdır. Kadın düşmanlığını; her gün binbir emekle mücadele ederek, direnişle kazandığımız, kadın kazanımlarına el uzatarak, onları bizden çalarak yapmaya çalışıyor. Ama biz kadınlar asla buna izin vermeyeceğiz, itaat etmeyeceğiz, geri adım atmayacağız. 

 

Dünya kadınlarına armağanımız olan eşbaşkanlık mor çizgimizdir

 

En büyük kazanımımız olan eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir, dünya kadınlarına armağanımızdır. Onu korumaya kollamaya, bulunduğumuz her yerde savunmaya devam edeceğiz. Kayyım politikalarının kriminalize etmeye çalışmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Eşit temsiliyetmizin teminatıdır eşbaşkanlık. 

 

Eşbaşkanlıktan da İstanbul Sözleşmesinden de nafaka hakkımızdan da vazgeçmeyeceğiz

 

Dünya kadın hareketinin binbir emekle kazandığı İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddete karşı en büyük hukuki güvencemizdir ve bu güvencemizden asla taviz vermeyeceğiz. Ne eşbaşkanlık çizgisinden ne İstanbul Sözleşmesi’nden ne nafaka hakkımızdan asla geri adım atmayacağız. Haklarımızı, kazanımlarımızı, kadın direnişimizi her yerde korumaya devam edeceğiz. 

 

İktidar katilleri koruyarak başka kadınların hayatlarını tehlikeye atıyor

 

Bizler yıllardır mücadele ediyoruz, iktidar bize kadın katillerini koruyacak cevap veriyor. Bir Kürt kadının ölümüne sebep olan Musa Orhan'ın sokakta dolaşmasına ve başka bir kadının hayatını tehlikeye atmasına bu iktidar izin veriyor. Gülistan Doku’nun faillerini bulmayarak, başka kadınların hayatlarını tehlikeye atmaya devam ediyor. Pınar Gültekin'in failini koruyarak başka kadınların hayatını tehlikeye atıyor. 

 

Bizler asla bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Her yerde kendimizi korumaya ve sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.Haber okunma sayısı: 205

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İYİ Parti'nin 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' taslağı hazır

İYİ Parti’nin, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, derneklerin de görüşünü alarak hazırladığı

Erdoğan ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı

Nükleer santral her zaman risktir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin Akkuyu Nükleer Santralı’nda vatandaşları kaygılandıran yol

Coronavac aşısı yan etkileri nelerdir?

Bu günlerde Çin’den ithal edilen Sinovac firmasının Coronavac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL