23 Ocak 2018 Salı

İstifalar nedeniyle AKP oy kaybedebilir

istifalar-nedeniyle-akp-oy-kaybedebilir

AKP, kamuoyu yoklamalarıyla belediye başkanlarıyla ilgili operasyonun seçmendeki karşılığını tespite çalışırken, parti içinde de “Operasyon Erdoğan’a yarar ancak partinin oyu düşer” görüşü öne çıkıyor
04 Kasım 2017 Cumartesi 10:16

 16 Nisan’daki şaibeli Anayasa referandumundan alınan sonuçtan memnun olmayan ve başkanlık seçiminde ‘yüzde 50 artı 1’ hedefine ulaşmanın zorluğunu gören Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019’a giden yolda elini rahatlatmak üzere ‘değişim’ adı altında başlattığı parti içi tasfiye operasyonu tartışılmaya devam ediyor.

 

Her fırsatta kamuoyu araştırmaları ile nabız ölçen ve sonuçlara göre politika belirleyen AKP, belediye başkanlarıyla ilgili operasyonun seçmende nasıl karşılandığını belirlemek için de bu yola başvurdu. Ankara’da Melih Gökçek, Balıkesir’de Edip Uğur’un gösterdiği direnç nedeniyle planlanandan uzun süren operasyonla ilgili kapsamlı bir analiz için kamuoyu araştırmalarının sonuçları beklenirken, operasyon sürecinin sandığa yansımaları konusunda parti içinden farklı sesler yükseliyor.

 

Makas açılırsa endişesiAKP içinde yapılan değerlendirmelerde, il örgütleriyle başlayıp, İstanbul, Ankara gibi iki önemli kentin de aralarında bulunduğu altı belediye başkanının istifasıyla sonuçlanan operasyonun, başkanlık yarışında “Erdoğan’ın işine yarayacağı ancak parti açısından oy kaybına yol açacağı” değerlendirmeleri öne çıkıyor.

 

Seçmenin ‘değişim’ beklentisi içinde olduğunu savunan AKP’lilere göre Erdoğan, il ve belediye başkanlarına yönelik operasyonla bu beklentiyi karşılarken parti içinde ve kamuoyunda ‘marka’ olarak değerlendirilen Kadir Topbaş, Melih Gökçek gibi isimleri istifa ettirerek “gücünü ve otoritesini” gösterdi.

 

Başkanlık sisteminin ‘resmen’ yürürlüğe girmesiyle Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, ancak AKP’nin birinci parti olamamasının yaratacağı sakıncalara işaret eden AKP kurmayları “Aradaki makas açılırsa başkanlık seçimi kazanılıp, parlamentodaki çoğunluk yitirilirse sistemin işlemesiyle ilgili sıkıntı doğar” görüşünü dile getiriyor.

 

Baraj kalır, sistem değişir

Oy oranı ile sandalye dağılımı arasındaki dengeyi seçim sistemi değişikliğiyle lehine çevirmeye çalışan AKP, şimdilik seçim barajını düşürmeye sıcak bakmıyor. Ancak dar bölge ya da daraltılmış bölge seçim sistemi alternatif olarak masada tutuluyor. AKP’nin yaptırdığı anketlere göre MHP’nin oy oranı yüzde 10 barajının biraz üstünde, HDP ise baraj sınırında görünüyor. AKP kurmayları, barajın yüzde 7’ye çekilmesinin milletvekili sayılarını düşüreceği için kendileri açısından “akılcı olmayacağını” savunuyor.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 563

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

'Gülen'den en büyük zararı AKP görecek' demişti...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Onlar ‘Fetullah’a ‘Hocaefendi’ derken, Kamer Genç ‘FETÖ’

Erdoğan 'Cevap verilmeli' demişti ...

Afrin harekatı manşeti nedeniyle Erdoğan'ın "Cevap verilmeli' dediği KKTC'deki Afrika gazetesine Kuzey Kıbrıslı

Bıraksalardı kendimi ispat edebilirdim

Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü

Bizim yanımızda olan ülke yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

17 Paşaya tam 185 milyon dolar

Eskişehir Cezaevi’nde yatan cinayet hükümlüsü Yasin A., plastik ayakkabılığın parçalarından dinleme aleti

Hastane skandalı devede kulak kalır

Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde ortaya çıkan utanç listesi, devede kulak kalır. Gerçek şu ki Türkiye,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL