25 Nisan 2018 Çarşamba

İstifalar nedeniyle AKP oy kaybedebilir

istifalar-nedeniyle-akp-oy-kaybedebilir

AKP, kamuoyu yoklamalarıyla belediye başkanlarıyla ilgili operasyonun seçmendeki karşılığını tespite çalışırken, parti içinde de “Operasyon Erdoğan’a yarar ancak partinin oyu düşer” görüşü öne çıkıyor
04 Kasım 2017 Cumartesi 10:16

 16 Nisan’daki şaibeli Anayasa referandumundan alınan sonuçtan memnun olmayan ve başkanlık seçiminde ‘yüzde 50 artı 1’ hedefine ulaşmanın zorluğunu gören Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019’a giden yolda elini rahatlatmak üzere ‘değişim’ adı altında başlattığı parti içi tasfiye operasyonu tartışılmaya devam ediyor.

 

Her fırsatta kamuoyu araştırmaları ile nabız ölçen ve sonuçlara göre politika belirleyen AKP, belediye başkanlarıyla ilgili operasyonun seçmende nasıl karşılandığını belirlemek için de bu yola başvurdu. Ankara’da Melih Gökçek, Balıkesir’de Edip Uğur’un gösterdiği direnç nedeniyle planlanandan uzun süren operasyonla ilgili kapsamlı bir analiz için kamuoyu araştırmalarının sonuçları beklenirken, operasyon sürecinin sandığa yansımaları konusunda parti içinden farklı sesler yükseliyor.

 

Makas açılırsa endişesiAKP içinde yapılan değerlendirmelerde, il örgütleriyle başlayıp, İstanbul, Ankara gibi iki önemli kentin de aralarında bulunduğu altı belediye başkanının istifasıyla sonuçlanan operasyonun, başkanlık yarışında “Erdoğan’ın işine yarayacağı ancak parti açısından oy kaybına yol açacağı” değerlendirmeleri öne çıkıyor.

 

Seçmenin ‘değişim’ beklentisi içinde olduğunu savunan AKP’lilere göre Erdoğan, il ve belediye başkanlarına yönelik operasyonla bu beklentiyi karşılarken parti içinde ve kamuoyunda ‘marka’ olarak değerlendirilen Kadir Topbaş, Melih Gökçek gibi isimleri istifa ettirerek “gücünü ve otoritesini” gösterdi.

 

Başkanlık sisteminin ‘resmen’ yürürlüğe girmesiyle Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, ancak AKP’nin birinci parti olamamasının yaratacağı sakıncalara işaret eden AKP kurmayları “Aradaki makas açılırsa başkanlık seçimi kazanılıp, parlamentodaki çoğunluk yitirilirse sistemin işlemesiyle ilgili sıkıntı doğar” görüşünü dile getiriyor.

 

Baraj kalır, sistem değişir

Oy oranı ile sandalye dağılımı arasındaki dengeyi seçim sistemi değişikliğiyle lehine çevirmeye çalışan AKP, şimdilik seçim barajını düşürmeye sıcak bakmıyor. Ancak dar bölge ya da daraltılmış bölge seçim sistemi alternatif olarak masada tutuluyor. AKP’nin yaptırdığı anketlere göre MHP’nin oy oranı yüzde 10 barajının biraz üstünde, HDP ise baraj sınırında görünüyor. AKP kurmayları, barajın yüzde 7’ye çekilmesinin milletvekili sayılarını düşüreceği için kendileri açısından “akılcı olmayacağını” savunuyor.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 611

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ozgur-ozelden-abdullah-gul-isyani

Özgür Özel’den Abdullah Gül isyanı!

25 Nisan 2018 Çarşamba 21:29
tsknin-taseron-iscileri-memurlar

TSK'nın taşeron işçileri memurlar

25 Nisan 2018 Çarşamba 19:52
erdogan-secimi-kazanacagindan-emin

Erdoğan seçimi kazanacağından emin

25 Nisan 2018 Çarşamba 19:45

ÜLKE GÜNDEMİ

Özgür Özel’den Abdullah Gül isyanı!

CHP'li Muharrem İnce'nin attığı Abdullah Gül tweetinin ardından CHP'den peş peşe açıklamalar geldi. Parti

AKP’li eski vekilden AKP grubuna flaş sözler

AKP Samsun eski Milletvekili Musa Uzunkaya, TBMM’de yapılan AKP Grup toplantısına katıldı. Uzunkaya, grup

İYİ Parti'den flaş Abdullah Gül açıklaması

Fox TV'de Çalar Saat programının yapımcısı ve sunucusu İsmail Küçükkaya, İYİ Parti Genel Başkan

Bizim görüşmelerimiz, milletin önünde oluyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile birlikte

TSK'nın taşeron işçileri memurlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin TSK’nın içine bile ayrımcılık yerleştirdiğini, sivil

Gökçek'in pabucu dama atıldı

Melih Gökçek'i sevenler bugünlerde hayli hüzünlü. Çünkü bir ömür sayılabilecek siyasi kariyerine ne

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL