19 Eylül 2020 Cumartesi

Irak'ın kuzeyinde çevrilen filmin.....

irakin-kuzeyinde-cevrilen-filmin

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, "Fransa'nın Türkiye'ye yönelik düşmanca politikası, Türkiye'nin doğu ve orta Akdeniz'de Libya üzerinden etkinlik kazanmasından duyduğu endişe ve eski sömürgeci refleksleriyle ilgili." dedi.
01 Eylül 2020 Salı 18:16

 Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, DEAŞ'ın sözde emiri Mahmut Özden'in yakalanması nedeniyle istihbaratçıları ve emniyet güçlerini tebrik etti.

DEAŞ ile mücadelenin sona erdirilebilmesi için sosyal tabanını tamamen yitirmesi gerektiğini ifade eden Özdağ, "Ama DEAŞ terör örgütünün önemli bir sosyal tabanını da Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar oluşturuyor. Suriyeli sığınmacıların, ülkelerine dönme sürecinin başlaması, DEAŞ'ın sosyal tabanını da zayıflatacak." değerlendirmesinde bulundu.

PKK/YPG terör örgütünün, bölgede bir suç rejimini Türkiye'nin gözlerinin içine baka baka inşa ettiğini ifade eden Özdağ, "Irak'ın kuzeyinde geçtiğimiz on yıllarda çevrilen filmin, şimdi Suriye'nin kuzeyinde çevrilmeye başladığını görüyoruz. Türkiye için en büyük stratejik tehdit Suriyeli göçü ile milli demografik yapısı bozulma sürecinde olan güneydeki bu terör devletinden gelecektir. AKP hükümeti İdlib'e verdiği stratejik önemin onda birini PKK-YPG tarafından işgal edilen bölgeye vermemektedir. Asıl askeri sığınak yapılması gereken yer, PKK/YPG'nin işgal altında tuttuğu bölgedir." diye konuştu.

Hükümetin, öncelikle Türkiye'ye düşman ittifakları parçalayacak bir diplomasi izlemesi gerektiğini dile getiren Özdağ, "PKK/YPG'nin ve arkasındaki devletlerin en önemli güç kaynağını Erdoğan'ın Beşar Esad ile uzlaşmama politikası oluşturmaktadır. Türkiye, karşısındaki ittifakı kırmaya, Beşar Esad ile görüşmelere başlayarak, başlamalıdır. Esad ile görüşmelere başlanması durumunda İdlib'teki tansiyon düşecektir. Türkiye dış politika ve güvenlik politikalarında, etrafımızda gerçekleştirilen kuşatmayı Türk ordusu dışındaki milli güç unsurlarını kullanarak kırmalı, askeri gücünü ise son seçenek olarak değerlendirilmedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin sadece Doğu Akdeniz'de güçlü bir eylemlilik içinde olmadığını aynı zamanda Libya, İdlib, Kuzey Irak'ta angaje durumda olduğunu dile getiren Özdağ, Türkiye olarak gerekirse düşmanla mücadeleyi, başkalarının istediği yerde, zamanda ve cephede değil Ankara'nın belirlediği yerde, zamanda ve cephede vermeleri gerektiğini kaydetti.

Fransa'nın Doğu Akdeniz politikasına ilişkin Özdağ, "Fransa'nın Türkiye'ye yönelik düşmanca politikası, Türkiye'nin doğu ve orta Akdeniz'de Libya üzerinden etkinlik kazanmasından duyduğu endişe ve eski sömürgeci refleksleriyle ilgili. Meselenin Türkiye açısından gerilim ve rekabet boyutu var. Bir de Batı ittifakı içerisinde başka rekabet boyutları var. Ancak Fransa'nın, Türkiye'nin milli menfaatlerini, egemenlik haklarını çiğneyici her politikasına karşı en kararlı şekilde durulması gerekir." dedi.Haber okunma sayısı: 1167

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aym-karari-mecliste-okunmali-

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

19 Eylül 2020 Cumartesi 01:31
cami-provokasyonu

Cami provokasyonu...

18 Eylül 2020 Cuma 23:27
simdi-mansur-yavastan-ozur-vakti

Şimdi Mansur Yavaş'tan özür vakti

18 Eylül 2020 Cuma 19:35
34-milyon-aclik-tehdidi-altinda-

34 milyon açlık tehdidi altında

18 Eylül 2020 Cuma 18:57
erdogandan-kisitlama-sinyali

Erdoğan'dan kısıtlama sinyali

18 Eylül 2020 Cuma 18:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararına ilişkin, "Geç de olsa

AKP sözcüsünden Halil Sezai açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, tartıştığı komşusunu darbeden şarkıcı Halil Sezai ile ilgili olarak, "Bu azgın

‘Bahçeli, tımarhaneye kapatılmalıdır!’

HDP Onursal Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal üyesi Ertuğrul Kürkçü, sosyal medya

İmamoğlu'ndan 'Melen Barajı' isyanı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alıp yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği ve gövdesinde

AK Parti tarihe damgasını vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL