05 Temmuz 2020 Pazar

İktidar, iktidarını kaybetme endişesi taşıyor

iktidar-iktidarini-kaybetme-endisesi-tasiyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin 567'inci yıl dönümü olduğuna işaret ederek "Medeniyetlerin beşiği bu güzide şehri bize miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han'ın ve kutlu ecdadımızın manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Fethin ruhunu doğru anlayacak, kavrayacak ve ona layık olacak nesiller temenni ediyorum." diye konuştu.
29 Mayıs 2020 Cuma 22:18

Türkiye'nin 12 Eylül'den miras kalmış antidemokratik siyasi partiler kanunundan kurtulmasının temel bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Dervişoğlu, "İktidar kanadının üzerinde konsensüs sağlanması icap eden temel yasalar üzerinde, yangından mal kaçırır misali birdenbire vaziyet alması dikkat çekici bir durumdur. Bu konuda henüz bize sunulmuş bir çalışma yoktur." ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, 27 Mayıs'ta Yassıada'da düzenlenen törene hiçbir siyasi parti ya da sivil toplum kuruluşunun davet edilmediğini belirterek "Milli birlik ve beraberliğin en üst düzeyde temsil edilmesini mümkün kılacak 'memleket masası' önerimizi reddedenler, sadece hükümete destek verenlerin davet edildiği bir tören icra ederek demokrasiden ve ona olan sarsılmaz inançtan pay alamadıklarını göstermişlerdir. Anti demokratik bir darbeyi kınamak için fırsat bildikleri açılışta, anti demokratik bir tabloyu resmettiler." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında alınan önlemlerden biri olan sokağa çıkma kısıtlamasına dikkati çeken Dervişoğlu, iktidarın bu uygulamayı yasalar çerçevesinde yapmaktan kaçındığını ileri sürdü. İktidara çağrıda bulunan Dervişoğlu, "Bütün vatandaşlarımız elinden geldiğince kurallara uymaya çalıştı, devletine isyan etmedi ve büyük fedakârlıklar yaptı. Şimdi devlete düşen, bu fedakârlığı karşılıksız bırakmayıp, zaten kanuna, kitaba pek de uygun düşmeyen o cezaları iptal etmektir. Bu süreçte çok ciddi ekonomik sorunlarla, işsizlikle karşı karşıya kalan milletimizin sırtına bir de 3 bin liraları aşan ceza yükünü bindirmeyin. Devletin şefkatli elini uzatarak cezaları iptal ediniz." dedi.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı'nın, "Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkân vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz." açıklaması hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Dervişoğlu, "İktidar, iktidarını kaybetme endişesine düşmüş ve bunu TBMM'de çoğunluğuna güvenerek, yasa yetkisini kullanmakla telafi etmeye çaba sarf edecek gibi görünüyor. Demokratik endişeleri ortadan kaldıran bir düzenleme olacağı kanaatini taşımıyoruz." cevabını verdi.

İYİ Parti'nin yetkili organlarının Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu üzerinde çalışmalar yaptığını bildiren Dervişoğlu, "Önümüze bir metin geldiğinde değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaşacağız." dedi.Haber okunma sayısı: 276

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hangisi-samimi

Hangisi samimi?

05 Temmuz 2020 Pazar 10:38
adalet-komisyonunda-neler-oluyor

Adalet Komisyonu’nda neler oluyor?

04 Temmuz 2020 Cumartesi 23:39
ozerden-bahceliye-baron-gondermesi

Özer'den Bahçeli'ye Baron göndermesi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 23:32
ulkemiz-bolgesel-aktor-hline-geldi

Ülkemiz bölgesel aktör hâline geldi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 22:08
istanbulun-17-ilcesi-icin-kritik-rapor

İstanbul’un 17 ilçesi için kritik rapor

04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:57
tbmm-yurt-disinda-sosyal-medyayi-inceledi

TBMM yurt dışında sosyal medyayı inceledi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Adalet Komisyonu’nda neler oluyor?

TBMM Adalet Komisyonu’nda, çoklu baroyu öngören teklifin ilk 9 maddesi kabul edildi. Söz alan muhalefet

Rüşveti biz bulduk, suçlanan biz olduk

Yalova Belediyesi’ndeki zimmet soruşturmasında iddianame kabul edildi. Görevden alınıp hakkında dava açılan

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL