TSK Mehmetçik Vakfı

10 Aralık 2018 Pazartesi

İç tüketim ve ticaret durgunluğa girdi

ic-tuketim-ve-ticaret-durgunluga-girdi

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, dolardaki artışın durmaması nedeniyle tüketicilerin içe kapandığını ve tüketimlerini kıstığını belirterek, “İç tüketim ve iç ticaret belli bir durgunluğa girdi” dedi.
14 Kasım 2017 Salı 17:38

 Erdoğdu, 6 Ekim’de 3,57 TL olan dolar kurunun 8 Ekim’deki vize krizinden sonra haftalık ortalama 3,82 TL’ye kadar çıktığına işaret ederek, Türk Lirası’nın dolar karşısında 2017’nin 10 ayı süresince uğradığı değer kaybının yüzde 7,3 olduğunu söyledi. Bu seviyenin Türkiye ekonomisine benzer gelişmekte olan diğer ülkelerin para birimlerindeki değer kaybından 4 puan önde olduğunu bildiren Erdoğdu şöyle devam etti:


“Türkiye ekonomisinin benzer ülke ekonomilerinden daha ağır kayıplarla karşılaşmasının sebebi, en temelde otoriter rejimin hukuk tanımayan icraatlarından kaynaklanıyor. OHAL iklimi, faize, enflasyona, işsizliğe doğrudan yansıyor. Sosyal gerginliklere yol açmadan yükselen enflasyonun un ufak ettiği ücret, maaş ve emekli gelirleri hızla artırılmak zorunda. Yeni asgari ücret tespitinde enflasyonla birlikte büyüme mutlaka hesaba katılmalı. Memleketi OHAL koşullarından bir an önce kurtarıp sağlanan hukuki güven ortamında döviz ve faiz artışını frenleyecek etkili önlemler alınmazsa tüketici fiyatlarındaki yıllık enflasyonun yüzde 15’e ulaşması işten bile değildir. Bu hiper enflasyon dönemi bozulmayı çok daha hızlandırır”

İNDİRİMLER SONA ERDİ, DURGUNLUK BAŞLADI

Demokrasi ve hukuk açığının kur ve faiz artışının tetiklediğini ve bu durumun tüketimi kıstığına ve yatırımları ertelettiğine dikkati çeken Erdoğdu, tüketicilerin döviz ve faizdeki artışlara karşı anında reaksiyon verip içe kapandıklarını ve tüketimlerini anında kıstıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“2016’nın sonlarına doğru kriz tehlikesine binaen uygulanan KDV ve ÖTV indirimleri 2017 Eylül ayında son buldu. Beyaz eşya, mobilya ve konuttan alınan vergideki indirimler sona erdi. Tüketiciler, bu fırsatı kaçırmamak için taleplerini öne çekmişlerdi ve son fırsat ayı Eylül’de de özellikle konut satışları hızlandı. Ekimde ise iç tüketim ve iç ticaret belli bir durgunluğa girdi. Teşviklerin son bulması, talebin öne çekilmesi, ertelenen ve biriken sosyal güvenlik ödemelerinin de başlamasıyla ekonomideki yaz bitti, güz geldi. Ekim ayında ABD ile vize krizi ve devamında Avrupa ile gerilimin sürmesi de, içe kapanmada etkili oldu.”    TÜRKİYE ÇİFT AÇIKLI ÜLKE OLACAK

Erdoğdu AKP hükümetinin böyle durumlarda önemli borçlanmalara kapı araladığını ve açık vermeye başlayan bütçeyi daha da zorlayarak, kamu maliyesi politikalarına sarıldığını ve bu şekilde özel sektöre Kredi Garanti Fonu ile “pansuman yaptığını” ifade ederek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Açıklandığına göre, Kredi Garanti Fonu kredileri sürekli hale getirilecek. 2018’in ikinci çeyreğinde başlayacak olan geri ödemeler ise ertelenecek. Ticari piyasalar ve şirketlerde rahatlama yaratan bu pansuman, yarayı iyileştirmiyor, sadece geçici olarak acıyı dindiriyor. Hükümet derdi çözmeye çalışmıyor derdi geleceğe öteleyerek gelecekte derdi daha da büyütüyor. Bu kolaycılığın faturası bütçeye ve kamu açığına taşınıyor. Türkiye, kronik cari açığının yanında hızla kamu maliyesi açığı ile çift açıklı bir ülke olma yolunda ilerliyor. Öteki kara delikler bir yana Kredi Garanti Fonu da Hazine’nin borçlanmasını kamçılıyor. 2018 bütçesinden Kredi Garanti Fonu’na 3 Milyar TL kaynak aktarılacak. Hazine, kullandırılan 200 Milyar TL’lik kredinin yüzde 7’sine garantör olmuş durumda. Bu miktarda batık krediyi bankalar anında Hazine’den talep edecekler. SGK, garanti zararları, kabaran faiz faturası yanında bir de KGF yükü devreye giriyor.  Hepsi daha fazla borçlanma dolayısıyla daha yüksek faiz daha yüksek enflasyon ve daha fazla işsizlik demek.”Haber okunma sayısı: 203

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mersin-daha-iyi-olacak

Mersin daha İYİ olacak

10 Aralık 2018 Pazartesi 09:41
antalyayi-vermek-izmiri-vermektir

Antalya’yı vermek, İzmir’i vermektir

10 Aralık 2018 Pazartesi 09:28
akp-kulisleri-bu-mesajlarla-sallaniyor-

AKP kulisleri bu mesajlarla sallanıyor...

10 Aralık 2018 Pazartesi 08:27
mansur-yavasdan-son-dakika-aciklamasi

Mansur Yavaş'dan son dakika açıklaması

09 Aralık 2018 Pazar 22:14
iyi-parti-kurucusu-akpden-mi-aday--

İYİ Parti kurucusu AKP'den mi aday?

09 Aralık 2018 Pazar 21:56

ÜLKE GÜNDEMİ

Borç gırtlağa dayandı

Kredi limiti doldu, ne firmalar ne tüketiciler kredi kullanamıyor, sadece kredi kartları artıyor. Toplam 403 milyar

Mezartaşına borç

İntibak yasasından faydalanarak zamlı maaş alan emekli yurttaşlar öldükten sonra, çocuklarına borç

CHP, Doğu’da aday bulamıyor

CHP yönetimi altı ay önce adaylarını belirleyerek sahaya çıkarma hedefini tutturamadı. Ön seçim yapmama

Bursa'da park isminde 'Atatürk' tartışması

Bursa’da Atatürk parkının yanındaki başka bir park olan "ATAPARK", ismi değiştirilmek üzere belediye

İç Anadolu’da insanların zamlardan haberi yok

Televizyon habercisi - yazar Nevşin Mengü, konuk olduğu Halk Arenası'nda önemli açıklamalarda bulundu. Ülkenin

Bu nasıl okul bu nasıl eğitim

Türkiye eğitim alanında hızla geriye giderken sosyal medyada paylaşılan skandal görüntüler herkesi şok etti...

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL