05 Temmuz 2020 Pazar

Hükümet, iktidarda kalmanın yolunu arıyor

hukumet-iktidarda-kalmanin-yolunu-ariyor

Saray yönetimi, kriz derinleştikçe muhalefet üzerindeki baskılarını artırıyor. Bir ideolojik vesayet rejimi kurma çabasında olan hükümetin, ‘sayısal üstünlüğe ulaşsalar da bunlara iktidar verilmez’ düşüncesine yöneldiğini aktaran siyaset bilimciler, muhalefetin hesaplarının ise hâlâ oy aritmetiğinde olduğunu belirtiyor
29 Mayıs 2020 Cuma 10:18

 Yerel seçimlerde gerileyen iktidarın salgınla artan ekonomik kriz karşısında içine düştüğü buhran giderek derinleşiyor. AKP tabanında yaşanan erime son dönem peş peşe yayımlanan anketlere de yansırken yönetimi kaybetme korkusu yaşayan iktidar, muhalefete yönelik saldırıları sistematik hale getiriyor. İktidarın bir süredir hegemonyasını korumak adına sahip olduğu stratejiyi değiştirdiğini aktaran Siyaset Bilimci Gazeteci Kemal Can, yeni stratejinin ‘sayısal üstünlüğe ulaşsalar da bunlara iktidar verilmez’ fikrine yöneldiği, bir ideolojik vesayet rejiminin kurulduğunu, muhalefetin ise hâlâ oy aritmetiği hesapladığını vurguladı. Siyaset Bilimci Profesör İlter Turan ise, hükümetin iktidardan vazgeçemediğini, bu durumun da demokratik kanalların işlemesinde zorluklar çıkardığını aktardı.

 

GÖZALTI VE TUTUKLAMA FURYASI

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mehmet Emin Kurnaz'ın haberine göre, Adana’da vali yardımcısının kendisi ve ailesine silah çektiği CHP Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından tutuklanmasıyla başlayan süreç, eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in İzmir’de cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalınmasına ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşım gerekçesiyle tutuklanması ile devam etti. Erdoğan’ın hedef tahtasına koyduğu son isimler ise, 7 yıl önceki sosyal medya paylaşımında kendisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve jet hızıyla gözaltına alınıp ev hapsi verilen CHP’li Dila Koyurga ile yine suç duyurusunda bulunduğu CHP İzmir İl Örgütü ve belediyelerde çalışan diğer 4 CHP’li genç oldu. 

İKTİDARDA KALMA STRATEJİSİ DEĞİŞTİ

 

İktidarın artık sayısal çoğunluğu elinde tutmadığını bildiğini belirten siyaset bilimci Kemal Can, “Muhalefete yönelik son saldırı dalgası aslında iktidarın, hegemonyasını korumaya yönelik stratejisinde yaşanan değişimle ilgili. İktidar, daha önce sayısal çoğunluğu elinde tuttuğunu bilerek, muhalefetin de sayısal çoğunluğa erişemeyeceği fikri üzerinden stratejiler geliştirmişti. Ancak bir süredir yaşanan sistem değişikliğinin yanı sıra ortaya çıkan birçok neden, sayısal olarak iktidara oy kaybettirdi. Bu da iktidarda kalma stratejisinde değişiklik ortaya çıkardı” diye konuştu.

 

İktidarın yeni stratejisinin, ‘sayısal üstünlüğe ulaşsalar da bunlara iktidar verilmez’ düşüncesi üzerine evrildiğini aktaran Can, “Bir zamanlar kendileri için kurulduğunu iddia ettikleri müesses nizamı tersine çevirdiler. Ortaya beka meselesini attılar. HDP’yi suçlamak tek başına muhalefeti kriminalize etmeye yetmiyor, bu nedenle tüm muhalefeti özellikle de CHP’yi kriminalize ediyorlar. Son saldırılar da işte bu durumun birer yansıması. CHP ile organik bağı olanlara yönelik baskılar üzerinden bir vesayet rejimi kuruluyor. Odalar, barolar üzerinden gerçekleştirmeye hazırlandıkları hamleleri de düşününce bu baskıların artacağını, sayısal üstünlüğü kaybetseler de ideolojik vesayet kurma çabasına girişiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

POLİTİK KARŞILIK VEREBİLMELİ

 

İktidarın artan baskısına rağmen muhalefetin ise hâlâ oy aritmetiği ile ilgilendiğini aktaran Can, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muhalefet, işin hâlâ aritmetik kısmıyla ilgileniyor. Sayısal üstünlük sağlanmış olsa da seçim zamanı geldiğinde iktidarı zorlayabilecek güç olmak için daha kavramsal bir perspektif, kurulacak ortaklıkların daha belirginleşmiş çerçevesi ve hedeflerin daha net belirlenmesi gerekiyor. İktidarın bu yeni stratejisine karşı mağdur direncinin de ötesinde, iktidara politik karşılıklar verilebilmesi gerekiyor.”

 

MUHALEFET İNSANLARI İKNA ETMELİ

 

“Hükümet, iktidarı bırakmayı göze alamıyor. Buna karşılık, iktisadi şartlar ve gelişmeler karşısında kendisine dönük seçmen desteğinin azaldığını, zayıfladığını görüyor” diyen Siyaset Bilimci İlter Turan ise şöyle konuştu: “Özellikle büyükşehir belediyelerinin artık elinde olmaması nedeniyle kendisine oy sağlayan himaye sistemini işletemiyor, bu kanaldan devşirdiği sandık desteğinde zaaflar oluşuyor. Diğer yandan artan sorunlarla baş edebilme kapasitesini de giderek yitiriyor. İktidardan vazgeçemeyince demokrasi kurallarını aksatmaya yöneliyor, demokratik kanalların işlemesinde zorluklar çıkartıyor. İktidarın en çok özlediği şey kendisinin bastıracağı toplumsal hareketlerin yaygınlaşması, siyasi kutuplaşmanın sertleşmesi ve böyle olağan siyasetten uzaklaşılması. Muhalefetin iktidarın kendisini çekmeye çalışacağı tuzaklardan uzak durarak, insanları iktidar değişimine ikna edecek ancak kavgaya dönüşmeyecek yollar izlemesi gerekiyor.”

Haberin etiketleri:

AKP, MHP, Hükümet, iktidar


Haber okunma sayısı: 235

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hangisi-samimi

Hangisi samimi?

05 Temmuz 2020 Pazar 10:38
adalet-komisyonunda-neler-oluyor

Adalet Komisyonu’nda neler oluyor?

04 Temmuz 2020 Cumartesi 23:39
ozerden-bahceliye-baron-gondermesi

Özer'den Bahçeli'ye Baron göndermesi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 23:32
ulkemiz-bolgesel-aktor-hline-geldi

Ülkemiz bölgesel aktör hâline geldi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 22:08
istanbulun-17-ilcesi-icin-kritik-rapor

İstanbul’un 17 ilçesi için kritik rapor

04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:57
tbmm-yurt-disinda-sosyal-medyayi-inceledi

TBMM yurt dışında sosyal medyayı inceledi

04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:22

ÜLKE GÜNDEMİ

Adalet Komisyonu’nda neler oluyor?

TBMM Adalet Komisyonu’nda, çoklu baroyu öngören teklifin ilk 9 maddesi kabul edildi. Söz alan muhalefet

Rüşveti biz bulduk, suçlanan biz olduk

Yalova Belediyesi’ndeki zimmet soruşturmasında iddianame kabul edildi. Görevden alınıp hakkında dava açılan

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL