22 Eylül 2019 Pazar

Hükümet halkın sağlığını tehdit ediyor

hukumet-halkin-sagligini-tehdit-ediyor

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, ülke gündemini sarsan şarbon et skandalı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Karabat, “Yandaş A101 ve BİM'lerde, 'helal kesim/ucuz et' deyip ithal edilen kilosu 28 liradan vatandaşa yedirilen bu hayvanların vebali çok büyük!” dedi.
02 Eylül 2018 Pazar 20:58

 Cumhuriyet halk Partsi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, şarbon hastalığı skandalının ardından YURT'a yaptığı açıklamada, sorumlu olarak hükümet politikalarını işaret etti. Şarbon salgınını yerli üretimin ve ithalatçı politikaların sonucu olarak gören Karabat, “İthal edilen hayvanlar laboratuar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokuluyor ve 21 günlük karantina işlemi yurt içinde uygulanıyor. Bu uygulama sadece bir göz boyama” diye konuştu. Sağlık Bakanlığına çağrı yaparak derhal kamuoyunu aydınlatması gerektiğini belirten Karabat,”Vatandaşımızın canı onların gözünde bu kadar ucuz mu?” diye sordu.

 

'YANDAŞ A101 ve BİM'LER...'

 

16 yıldır ülkeyi yönetenlerin her krizi dış güçlere bağladığının altını çizen Özgür Karabat, 'Artık bu yalanlara halkın kanmaması gerekiyor' dedi. Karabat, “Yandaş A101 ve BİM'lerde, 'helal kesim/ucuz et' deyip ithal edilen kilosu 28 liradan vatandaşa yedirilen bu hayvanların vebali çok büyük! Şimdi birileri bu hastalığı da dış güçlere bağlarsa şaşırmayın. Her krizde olduğu gibi sorumluluğu yine başkalarına atabilirler. Lakin bu artık bu yalanlara halkımızın kanmaması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Hem 16 yıldır ülkeyi yöneteceksiniz hem de her krizde sorumluluğu başkalarına havale edeceksiniz. Başarı olunca sizin başarısızlıklarsa başkalarının eseri yıllardır vatandaşı bu yalanlarla uyutuyorlar” diye konuştu. 

'CİDDİ BİR SALGIN VAR'

 

Durumun ciddiyetine dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

Karşımızda ciddi bir salgın var. Ne yazık k böyle ciddi bir vaka bile ancak sosyal medya ve birkaç gazete kanalıyla duyuruluyor. 

 

Medyayı susturdukları halde anlıyoruz ki salgın artık örtbas edilemez boyutlardadır. Ülkenin mega kenti istanbulda hastanelerde ve köylerde karantina uygulamaları var, salt bu haber bile yeri yerinden oynatır. (İstanbul Silivri'de Balaban ve Sancaktepe Mahalleleri şarbon şüphesi nedeniyle karantina altına alındı Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda insanın başvurduğu bildirildi.) 

 

 'GÖZ BOYAMA'

 

Sorumlu bakanlık, ortada bir salgın riski varken, kırmızı eti rahatlıkla tüketebilirsiniz açıklaması yapıyor. Sorumlu olanların bu sorumsuz açıklaması, bize yıllar önce radyasyonlu çayı TV karşısında içenleri hatırlatıyor. 

Bu kriz ithalatçı lobilerin yüksek kar hırsından kaynaklanıyor. Veteriner hekimleri Birliği de benzer yönde açıklama yaptı. İthal edilen hayvanlar laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokuluyor ve 21 günlük karantina işlemi yurt içinde uygulanıyor. Bu uygulama sadece bir göz boyama ki hayvanlarda şayet hastalık varsa, zaten ülkeye sokulmuş oluyor.

Mevcut haliyle bu krize hızlı ve etki müdahale edilmeli, ulusal düzeyde tüm sağlık kuruluşlarında acil önlemler alınmalıdır. Ve halkımız doğru biçimde bilgilendirilmelidir. Sağlık Bakanlığının an be an kamuoyunu aydınlatan açıklamalar yapması gerekiyor.

 

'VATANDAŞIN CANI BU KADAR UCUZ MU?

 

Tarım ve hayvancılık politikası ülkenin üretimini yok ettiği gibi artık vatandaşın sağlığına da bir tehdit oluşturuyor. İthalatçı politikaların ve yerli üretimin yok edilmesinin kısa vadede karşımıza çıkan bir sonucudur bu şarbon hastalığı. 

Avrupa’ya Rusya’ya ihraç ettiğimiz ürünlerde yüksek oranda ilaç çıkınca derhal bu ürünleri bize iade ediyor, bizdeyse hiçbir denetleme inceleme yapılmadan vatandaşa hastalıklı ürünler yediriliyor. 

 

Bu hükümet halkın sağlığını tehdit ediyor. Bakan derhal istifa etmelidir. Burada sorumlu olan tüm bürokratlar derhal görevden alınmalıdır. Yaşanabilecek olumsuz her olayın sorumlusu hükümetin başı sıfatıyla Cumhurbaşkanı ve bakanlardır. Bu kadar zaman geçmiş hala Cumhurbaşkanı tek bir açıklama yapmamıştır. Vatandaşımızın canı onların gözünde bu kadar ucuz mu?!

 

YURT GAZETESİHaber okunma sayısı: 230

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sarayda-oturan-zat-

'Sarayda oturan zat...'

21 Eylül 2019 Cumartesi 23:05
talimatli-yargi-talimatla-calisiyor

Talimatlı yargı talimatla çalışıyor

21 Eylül 2019 Cumartesi 16:59
demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:24
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL