21 Ekim 2020 Çarşamba

Hani ülke uçuyordu?

hani-ulke-ucuyordu

Türkiye ekonomisini ve Maliye Bakanını öve öve bitiremeyen Devlet Bahçeli yoksullar için ‘askıda ekmek’ kampanyası başlattı. Bahçeli’nin çağrısına büyük tepki geldi. İktidar kanadı sessiz.
17 Ekim 2020 Cumartesi 10:30

 AKP ve Tayyip Erdoğan’a koşulsuz destek veren ve başkanlık sistemine geçişle birlikte tüm sorunların çözüldüğünü iddia eden MHP lideri Devlet Bahçeli ülkede yaşanan yoksulluğu, işsizliği hatta açlığı kabul etek zorunda kaldı. Çok değil iki hafta önce Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yapılan eleştirilere adeta göğsünü siper eden, ekonomideki gidişatı yere göğe sığdıramayan Bahçeli’nin komşuya kuru ekmek verme çağrısı arasındaki tezat kamuoyunun gündemi oldu.

 

BAHÇELİ NE YAPMAK İSTİYOR?

 

Ülkede her şey iyi gidiyorsa, Türkiye’yi tüm dünya kıskanıyorsa, başkanlık sistemiyle birlikte tüm köklü sorunlar çözülmüşse milyonlar neden bir kuru ekmeğe muhtaç? Bizim sorduğumuz bu soru haklı olarak iki gündür kamuoyunun da gündeminde. Kuşkusuz Bahçeli böyle bir tepkiyi geleceğini tahmin etmişti. Hazırlanan afişlerden, MHP il-ilçe örgütleri ve Ülkü Ocakları’ndan gelen destek çağrılarından anlaşılan kampanya bir anda tasarlanıp karar verilmemiş. .Yani sonu başı, tepkiler düşünülerek atılan bir adım. Burası netleştiğine yanıt aradığımız aslı soru “neden böyle bir kampanya ve neden şimdi” oldu 

Partiye yakın isimlerle görüşmelerimizden akla yatkın iki sonuç ortaya çıkı. Birincisi yoksulluğun çıplak gözle görünür olması ve örgütlerin artık buna gözünü kapayamaz hale gelmesi. Yoksullaşma ve işsizlik tüm ülkenin olduğu gibi MHP tabanının da temel sorunu. Üstelik ortak oldukları iktidarın nimetlerinden çok faydalanamıyorlar. Bu durum homurdanmaları artırdı. Parti merkezini harekete geçme konusunda itici güç oynadı. Tabi bir de CHP’li yerel yönetimlerin seçmenle giderek artan dirsek temasının da etkisi var.

 

İkincisi ise daha çok yaşanacak olası bir erken seçimle ilgili. AKP’ye verilen desteğin tüm günahlara ortak olma anlamına gelmesi istenmiyor. Aldığımız bilgilere göre bundan sonra da “dengeli” bir biçimde farklı tonlarda çıkışlar olacak.

 

İKTİDAR EKMEĞE SESİZ KALDI

 

Erdoğan ve kabinesi ekonomi alanında hayal satmaya devam ederken ortağından gelen “askıda ekmek” kampanyasına iktidar cenahından ses gelmedi. MHP kampanyayı genişlettikçe Erdoğan’ın radarına girecek ve konu ile ilgili reaksiyonunu gösterecek. Meseleye hemen tepki göstermemesi konuya ılımlı yaklaşacağının da işareti olarak görülebilir.

 

Bahçeli başlattığı kampanya ile ortağının ekonomi politikalarına ciddi bir eleştiri sunmuş oldu. Anlaşılan o ki işsizlik ve yoksulluk artış hızına göre muhalefeti de artacak. Masum bir kampanya gibi görünse de ortakların önümüzdeki dönemde yaşayacakları sorunlara dair önemli ipuçları içeriyor.

Haberin etiketleri:

Devlet Bahçeli, Askıda ekmek


Haber okunma sayısı: 244

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AKP'li vekiller çileden çıktı !

CHP Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye'nin ekonomik boyutlarını

HDP, legalite ile illegalite arasında durmaktan vazgeçmeli

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Biz Türkiye'yiz Tayyip Erdoğan sen kimsin?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş, askıda ekmek kampanyasına

Sarayın demiryolu politikası raydan çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye

Yeryüzü, yeniden İslam ilkelerini aramaktadır

İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları, Başmüftüleri İstişare

Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Buğra

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL