19 Temmuz 2019 Cuma

Hangi olaylar AKP'ye kaybettirdi?

hangi-olaylar-akpye-kaybettirdi

YSK’nın tartışmalı kararı, İmamoğlu’na yapılan Yunan ve Pontuslu ithamları, Ordu'daki VIP tartışması, Yıldırım’ın Diyarbakır konuşması ve bölücü başına tarafsızlık çağrısının yaptırılması… AKP’nin ikinci İstanbul yenilgisinde hangisi daha etkili oldu?
24 Haziran 2019 Pazartesi 09:05

 Yenilenen İstanbul seçimi, Türk siyasi tarihinin en kaotik seçimlerinden biri oldu.

 

Ortaya çıkan sonuçların, iptal edilen seçime göre büyük fark taşıması, Millet İttifakının seçmenlerini konsolide ettiğini, sandığa gitmeyen seçmenlerden ve 31 Mart’ta Cumhur İttifakına destek veren seçmenlerden de büyük destek aldığını gösteriyor.

 

AKP YSK KARARINI İZAH EDEMEDİ 

Seçimin kaotik süreci, YSK’nın gerekçeli kararını açıklamasıyla başladı. Gerekçeli karar açıklanmadan önce, aynı zarftaki dört oydan birinin geçersiz sayılmasını, “oylar çalındı” söylemiyle savunan AKP’nin, gerekçeli kararda oyların çalındığını belirten bir ifade yer almamasına rağmen aynı söylemde devam etmesi, kendi seçmenlerinin Millet İttifakına olan hareketini tetikledi. YSK’nın gerekçeli kararı ile AKP’nin seçimin iptal nedenini tamamen izah edemez hale gelmesi, 23 Haziran’da ortaya çıkan sonucun da ilk işaretlerini veriyordu. 

 

Kamuoyunda Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiğine dair güçlü bir intiba oluşmuşken, AKP çevrelerinden kendisine yapılan “Yunanlı, Pontoslu” gibi ithamlar, İmamoğlu’nu seçmenlerin gözünde daha da mağdur hale getirdi. Aynı zamanda vicdani olarak da tepki toplayan bu söylemler, inandırıcı bulunmamasının yanında seçmenleri AKP’ye karşı kızdıran bir başka sebep oldu.

 

MİLLİYETÇİ SEÇMEN İMAMOĞLU’NA DESTEĞİNİ ARTIRDI

 

Ekrem İmamoğlu’nun Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirdiği Karadeniz turu sırasında Ordu Havalimanı'ndaki VIP krizi ile ilgili yaşanan tartışmalar, her ne kadar YSK kararının gündemdeki etkisini yitirmesine neden olsa da; 

 

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır konuşmasında “Kürdistan” ve “Lazistan” demesi,Fener Rum Patriği için “ekümenik” ifadesini kullanması ve teröristbaşı Öcalan’na seçime günler kala yaptırılan tarafsızlık çağrısı, her iki ittifakın da üzerinde söz sahibi olduğu milliyetçi seçmenin Ekrem İmamoğlu’na olan desteğini 31 Mart’a göre daha büyük oranda artırdı.

 

Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçiminde, kampanyasının ana teması olan beka söylemi ile çelişen söylemleri, milliyetçi seçmenin Binali Yıldırım’ı desteklemiş olan kesiminde bir samimiyet sorunu ortaya çıkardı.

 

Bu durumda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, teröristbaşı Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesinde ve yeniden mesajlar vermesinde bir sorun görmemesi etkili de oldu.

 

Bölücübaşı Öcalan’ın HDP’ye tarafsızlık çağrısı ve Bahçeli’nin bu çağrıyı destekleyen tavrının etkisi de, İmamoğlu lehine ortaya çıkan farkın başlı başına bir nedeni olarak 23 Haziran’da sandıktan çıkan tabloda görüldü.

 

31 MART ÖNCESİ İLE ÇELİŞKİ, FARKI AÇTI

 

Şurası şüphesiz ki; YSK’nın seçimi yenileme kararını vermesinin ardından yapılan yorumlarda, sandığa gitmeyen seçmeni sandığa götürebilen tarafın 23 Haziran’da kazanacağı belirtiliyordu. Ancak Cumhur İttifakının başta YSK kararını izah edememesi olmak üzere, 31 Mart öncesi ile çelişmesi, AKP ve MHP seçmenini de Millet İttifakına yönlendirdi.

 

Sonuç olarak; 31 Mart öncesi beka diyerek Ankara ve İstanbul’u kaybeden Cumhur İttifakı, 23 Haziran’da ise beka söylemi çelişen kaotik kampanya süreci nedeniyle İstanbul’da daha büyük bir yenilgi aldı. 

 

YENİÇAĞ/Fatih ErginHaber okunma sayısı: 144

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

osman-ocalanda-sir-oldu

Osman Öcalan'da sır oldu

18 Temmuz 2019 Perşembe 17:29
darbenin-siyasi-ayagi-akpnin-kendisidir

Darbenin siyasi ayağı AKP'nin kendisidir

18 Temmuz 2019 Perşembe 17:07
tuccar-devlete-ve-hukumete-kafa-tutuyor

Tüccar devlete ve hükümete kafa tutuyor

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:47
ulkedeki-issizlik-patlamasini-saklamayin

Ülkedeki işsizlik patlamasını saklamayın

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:40

ÜLKE GÜNDEMİ

Tüccar devlete ve hükümete kafa tutuyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 8 milyon üreticinin fındık

FETÖ raporu verildi denildi ama...

TBMM Komisyonu'nun 2017'de Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a verdiği FETÖ ile mücadelede kritik öneme sahip

Adam kayırma dönemi sonra

Bir yandan tasarruf yapmak istiyor, bir yandan da şeffaf olmak istiyoruz diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

O askeri öğrencinin ablası konuştu

15 Temmuz Darbe Girisimi gecesinde Boğaz köprüsünde öldürülen askeri okul öğrencisi Murat Tekin’in ablası

Belediye Başkanı olamadı, ama.....

Adana'da büyükşehir belediye başkanıyken 2019 yerel seçimlerinde MHP'den yeniden aday olan ancak seçimi CHP'li

Doğu Akdeniz de enerji savaşları

İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Maden Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ali Kahriman Doğu Akdeniz'deki

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL