26 Haziran 2019 Çarşamba

Evcilik oynar gibi bakanlık yapıyor

evcilik-oynar-gibi-bakanlik-yapiyor

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sandık başkanlarına ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, "Yaptığı beyanlarına baktığımızda devlet ciddiyetinden uzak, evcilik oynar gibi bakanlık yönetiyor" dedi.
19 Mayıs 2019 Pazar 09:52

 Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etmesi tartışmaları sürerken, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Gerekçeli kararın hala açıklanmaması konusunda ''Herhalde bu durumu açıklayacak bir cümle kuramıyorlar'' diyen Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun üslubunu gündemine alarak eleştiride bulundu. 

 

CHP'li Torun, "Türkiye'ye bu kadar gayri ciddi İçişleri Bakanı daha gelmemiştir. Orayı çocuk bahçesine çevirdiler. Yaptığı beyanlarına baktığımızda devlet ciddiyetinden uzak, evcilik oynar gibi bakanlık yönetiyor" diye konuştu. Torun, "Süleyman Soylu'nun artık kendine gelmesini istiyoruz'' diye konuştu. 

Evrensel'den Birkan Bulut'un haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin iptal kararının üzerinden 12 gün geçmesine rağmen YSK'nın gerekçeli kararı açıklamaması, kararın hukuki dayanağına ilişkin eleştirileri de güçlendiriyor. YSK'nın kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanlarının neden bu seçimde iptal sebebi olduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullanmasına dair durum, neden yalnızca büyükşehir seçimleri iptal edildiği ve AKP'nin dediği gibi oylar çalındıysa kimin nasıl çaldığına dair sorular hala yanıtlanabilmiş değil.

 

Torun, haksız hukuksuz bir kararla karşı karşıya olduklarını söyledi. Gerekçeli kararın hala açıklanmaması konusunda ''Herhalde bu durumu açıklayacak bir cümle kuramıyorlar'' diyen Torun, YSK'nın gerekçeli kararın açıklamasının daha da gecikmesi durumunda önümüzdeki süreçte mutlaka itirazları olacağını dile getirdi. Ancak yapılan itirazların da bir etkisi olmadığına dikkat çeken Torun, ''Kimi kime şikâyet edeceksiniz ki? Türkiye'de hukuk ortadan kaldırılmışsa yaptığınız eylemle kalıyorsunuz'' dedi.

 

'SOYLU'NUN ARTIK KENDİNE GELMESİNİ İSTİYORUZ'

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir televizyon programında binlerce sandık kurulu başkanını CHP üyesinin akrabası olmakla suçlamasına da tepki gösteren Torun, Bakan Soylu'yu ciddiyete davet etti.

 

Soylu'nun her zamanki gibi gerçek olmayan, kendine has üslubuyla beyanlarda bulunduğunu belirten Torun, ''İnsanların akrabalığına mı bakıyor? Türkiye'ye bu kadar gayri ciddi içişleri Bakanı daha gelmemiştir. Orayı çocuk bahçesine çevirdiler. Yaptığı beyanlarına baktığımızda devlet ciddiyetinden uzak, evcilik oynar gibi bakanlık yönetiyor. Bir bakanın söylemleri ciddi olmalı. Yaptığı işin de bir karşılığı olmalı. İçişleri Bakanı'nın vatandaşı tehdit etmesi, töhmet altında bırakması, herkesi fişlemesi şeklindeki davranışları doğru değil. Süleyman Soylu'nun artık kendine gelmesini istiyoruz'' diye konuştu.Haber okunma sayısı: 56

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhp-yenilginin-cezasini-akpye-kesti-

MHP, yenilginin cezasını AKP'ye kesti!

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:50
baskanlik-sistemi-yenildi

Başkanlık sistemi yenildi

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:40
akpde-kritik-gorusme

AKP'de kritik görüşme

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:29
akpde-kritik-gorusme

AKP'de kritik görüşme

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:29
sirtimizdan-hancerlendik

Sırtımızdan hançerlendik

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:05

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu’ndan dikkat çeken 23 Haziran paylaşımı!

Tekrarlanan İstanbul seçimlerinde ikinci kez başkan seçilen Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran günü yaşananların yer

Herkes sandığa koştu, o ortalıkta yoktu

CHP'den 2 dönem Bakırköy Belediye Başkanlığı yapan 31 Mart Yerel Seçimleri'nde de İYİ Parti'den aday olan

MHP'ye göre yenilginin nedenleri

31 Mart'ta AKP-MHP ittifakının adayı Binali Yıldırım'ın yenilgisinin ardından 23 Haziran'da tekrarlanan

Eserinizle övünün sistem sıfır çekti

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı LGS sonuçları açıklandı. Binlerce öğrenci sıfır çekerken,

18 adanın ardından kıta sahanlığı da Yunanistan'a bırakıldı

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Ege'de terk edilen 18 Türk adasının ardından 92 bin

Erken seçim tartışması başladı

İstanbul seçimlerinin ardından gündeme gelen erken seçim iddialarına İYİ Parti, CHP ve MHP'den açıklama

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL