24 Ağustos 2019 Cumartesi

Erkan Baş'dan karşı ittifak önerisi

erkan-basdan-karsi-ittifak-onerisi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "Cumhur İttifakı"nın imaj tazelemeye çalıştığını belirterek, "Seçimlerde, 1 Mayıs meydanlarında bir araya gelen milyonlarca emekçi, kendi ittifaklarını kuracak. Türkiye emekçilerinin ittifakı Saray düzenine son verecektir" dedi.
30 Nisan 2019 Salı 18:22

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, sözlerinin başında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. 

Baş, "Emekçinin geleceğini bir nebze de olsa ekonomik olarak rahatlatma işlevi gören kıdem tazminatı, gasp edilmeye çalışılıyor." dedi. 

Emekçilerin mücadeleleri sonucunda "AK Parti iktidarının yükseltmek zorunda kaldığı" asgari ücretin, geçen 5 yıl dikkate alındığında dahi gerileme yaşadığını savunan Baş, "2014 yılında dolar karşılığı 411 dolar olan asgari ücret, bugün 381 dolara gerilemiştir. Ekonomik büyüme verileri asgari ücret oranlarına yansıtılmamakta, refah payı hesap edilmemekte, enflasyon göstergeleri manipüle edilerek işçilerin gelirine düşük zamlar yapılmaktadır." diye konuştu. 

Türkiye'de, 2018 yılı verilerine göre 2 milyonun üzerinde çocuk, genç işçi çalıştırıldığını, eğitimden koparılarak kayıt dışı çalıştırılan bu çocukların erken yaşta sömürünün ve ölümün kucağına itildiğini ifade eden Baş, "Çalışma şansı olan işçilerin ise yüzde 34’ü kayıt dışı biçimde çalıştırılmakta, özellikle tarım sektöründe kayıt dışı istihdam yüzde 83 olarak görülmektedir." değerlendirmesinde bulundu. 

"AK Parti döneminde büyüyen bir kötülüğün de iş cinayetleri" olduğunu öne süren Baş, "işten atılma tehdidiyle AK Parti ve saraya bağlı çalışan sendikalardan birçok işçinin istifa ederek başka sendikalara üye olmaya başladığını" söyledi. 

Yıllarca alın teri döken bir emekçinin geleceğini bir nebze de olsa ekonomik olarak rahatlatma işlevi gören kıdem tazminatının "AK Parti tarafından gasp edilmeye çalışıldığını" savunan Erkan Baş, şunları kaydetti: 

"Türkiye bir yol ayrımındadır. Seçimlerde hileye, zorbalığa, tüm adaletsizliklere rağmen halkın tokadını yiyerek büyük bir yenilgi alan Cumhur İttifakı, imaj tazelemeye çalışıyor. Bugünlerde kamuoyunun gündemine sokulan Türkiye ittifakı için değerlendirmemiz budur. Gericilerin, faşistlerin Türkiye’yi, Türkiye bayrağını, halkımızın her tür değerini kullanmayı bir gelenek olarak benimsediklerini biliyoruz. Bugün Türkiye ittifakı adıyla yapılan önerinin Tayyip Erdoğan ittifakı olduğu açıktır." 

Baş, ABD'nin, kuklaları aracılığıyla Venezuela'da halkın iradesine karşı darbe girişimi içinde olduğunu belirterek, "Venezuela halkı, bu yeni saldırıyı da püskürtecektir." dedi. Haber okunma sayısı: 101

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Her tehdidin başını ezecek güç ve kararlılığa sahibiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada,

Bu masalla artık kimseyi uyutamazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, iktidarın memur maaşlarına 2020 yılı için

Metronun güvenliği için teknolojik merkez

İstanbulluların güvenle seyahat edebilmesi için Metro İstanbul’un hayata geçirdiği “Güvenlik İzleme

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL