16 Haziran 2019 Pazar

Erkan Baş'dan karşı ittifak önerisi

erkan-basdan-karsi-ittifak-onerisi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "Cumhur İttifakı"nın imaj tazelemeye çalıştığını belirterek, "Seçimlerde, 1 Mayıs meydanlarında bir araya gelen milyonlarca emekçi, kendi ittifaklarını kuracak. Türkiye emekçilerinin ittifakı Saray düzenine son verecektir" dedi.
30 Nisan 2019 Salı 18:22

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, sözlerinin başında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. 

Baş, "Emekçinin geleceğini bir nebze de olsa ekonomik olarak rahatlatma işlevi gören kıdem tazminatı, gasp edilmeye çalışılıyor." dedi. 

Emekçilerin mücadeleleri sonucunda "AK Parti iktidarının yükseltmek zorunda kaldığı" asgari ücretin, geçen 5 yıl dikkate alındığında dahi gerileme yaşadığını savunan Baş, "2014 yılında dolar karşılığı 411 dolar olan asgari ücret, bugün 381 dolara gerilemiştir. Ekonomik büyüme verileri asgari ücret oranlarına yansıtılmamakta, refah payı hesap edilmemekte, enflasyon göstergeleri manipüle edilerek işçilerin gelirine düşük zamlar yapılmaktadır." diye konuştu. 

Türkiye'de, 2018 yılı verilerine göre 2 milyonun üzerinde çocuk, genç işçi çalıştırıldığını, eğitimden koparılarak kayıt dışı çalıştırılan bu çocukların erken yaşta sömürünün ve ölümün kucağına itildiğini ifade eden Baş, "Çalışma şansı olan işçilerin ise yüzde 34’ü kayıt dışı biçimde çalıştırılmakta, özellikle tarım sektöründe kayıt dışı istihdam yüzde 83 olarak görülmektedir." değerlendirmesinde bulundu. 

"AK Parti döneminde büyüyen bir kötülüğün de iş cinayetleri" olduğunu öne süren Baş, "işten atılma tehdidiyle AK Parti ve saraya bağlı çalışan sendikalardan birçok işçinin istifa ederek başka sendikalara üye olmaya başladığını" söyledi. 

Yıllarca alın teri döken bir emekçinin geleceğini bir nebze de olsa ekonomik olarak rahatlatma işlevi gören kıdem tazminatının "AK Parti tarafından gasp edilmeye çalışıldığını" savunan Erkan Baş, şunları kaydetti: 

"Türkiye bir yol ayrımındadır. Seçimlerde hileye, zorbalığa, tüm adaletsizliklere rağmen halkın tokadını yiyerek büyük bir yenilgi alan Cumhur İttifakı, imaj tazelemeye çalışıyor. Bugünlerde kamuoyunun gündemine sokulan Türkiye ittifakı için değerlendirmemiz budur. Gericilerin, faşistlerin Türkiye’yi, Türkiye bayrağını, halkımızın her tür değerini kullanmayı bir gelenek olarak benimsediklerini biliyoruz. Bugün Türkiye ittifakı adıyla yapılan önerinin Tayyip Erdoğan ittifakı olduğu açıktır." 

Baş, ABD'nin, kuklaları aracılığıyla Venezuela'da halkın iradesine karşı darbe girişimi içinde olduğunu belirterek, "Venezuela halkı, bu yeni saldırıyı da püskürtecektir." dedi. Haber okunma sayısı: 59

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekrem-imamoglunu-yeniden-sececegiz

Ekrem İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:32
imamoglundan-siginmaci-aciklamasi

İmamoğlu'ndan sığınmacı açıklaması

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:22
kurtlerin-karni-bu-ucuzluklara-tok

Kürtlerin karnı bu ucuzluklara tok

15 Haziran 2019 Cumartesi 23:15
gunumuz-dunyasinda-duzensizlik-hkim

Günümüz dünyasında düzensizlik hâkim

15 Haziran 2019 Cumartesi 21:42
dunyanin-gizli-gundemi-istanbul-secimidir

Dünyanın gizli gündemi İstanbul seçimidir

15 Haziran 2019 Cumartesi 21:33

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL