TSK Mehmetçik Vakfı

21 Ekim 2018 Pazar

Erdoğan’ın ‘Rabia’sı 28 Şubat’ın şiarıydı!

erdoganin-rabiasi-28-subatin-siariydi

Emekli Albay Alican Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlarda kullandığı ‘Rabia’ sloganının çıkış yerinin Genelkurmay, çıkış tarihinin de 28 Şubat dönemi olduğunu söyledi. Türk, bu ilkelerin yanında ayrıca ‘tek dil’ kavramının da yer aldığını belirtti
05 Haziran 2018 Salı 10:33

 Emekli Albay Alican Türk, ‘sunsavunma.net’ isimli internet sitesinde yayımlanan yazısında ‘Rabia’ işaretiyle ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Aynı zamanda 28 Şubat davasının sanıkları arasında yer alan ve hakkında beraat kararı verilen Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık beş yıldır meydanlarda ‘Rabia’ olarak tanımladığı bir el işareti yaptığını, ‘Rabia’nın ‘Tek millet, tek devlet, tek vatan ve tek bayrak’ anlamına geldiğini söyleyerek konuşmalarını bu işaret ve sloganla bitirdiğini hatırlattı. Bunların aslında dört değil, beş kavramdan oluşan bir ilkeler bütünü olduğunu söyleyen Türk, şöyle yazdı: “Tek millet, tek devlet, tek vatan ve tek bayrakın yanında bir de tek dil kavramı yer almaktadır. Bu kavramlar ilk defa Genelkurmay Başkanlığınca 1996 yılı sonlarından itibaren (Özellikle 28 Şubat döneminde) ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurgu yapmak ve TSK’nın ülke bütünlüğünün teminatı olduğunu anlatmak amacıyla bir ‘Şiar’ olarak kullanılmış, o tarihlerden itibaren iç güvenliği ilgilendiren hemen her açıklamada, yazıda, broşürde ‘Son söz’ olarak yer almıştır.”

 

‘TSK’DAN İNTİHAL’

 

28 Şubat döneminde Genelkurmay karargahında 10-11 Haziran 1997 tarihlerinde yargı ve basın mensuplarına verilen brifinglerin son cümlesinin, “Bu noktadan hareketle: Atatürk’ün kurduğu modern ve laik Türkiye Cumhuriyetinin nitelikleri değişmeyecek, değiştirilemeyecektir. Bunlar; tek millet, tek vatan, tek devlet, tek dil, tek bayrak olarak ifade edilmektedir” şeklinde olduğunu bildiren Türk, şöyle devam etti: “Yine, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı tarafından 17 Mart 1998 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e verilen brifingin son paragrafında da bu kavramlar yer almaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanki kendi bulup ürettiği sözlermiş gibi meydanlarda kullandığı sloganların çıkış yeri Genelkurmay, çıkış tarihi 28 Şubat dönemidir. Sayın Erdoğan’ın ‘Rabia’sı da TSK’dan ‘İntihal’dir.” 

AYDINLIKHaber okunma sayısı: 163

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

Papaz Brunson'ı bırak Hasan Mezarcı'ya bak

Medyanın kendisine yer vermediğini ileri süren Hasan Mezarcı, "Bu ilâhî medya yayınları kıyamete kadar artarak

Devlet krizin farkında değil

Hükümetin yaptığı ‘tasarruf’ açıklamaları bütçeye yansımadı. ‘Mal ve Hizmet Alımları’ için

Örtülü harcama 1.3 milyarı aştı

Örtülü ödenek harcamalarının büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce yapılması dikkat çekti.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL