16 Temmuz 2020 Perşembe

Eğitim hedeflerinde ‘özel’ ağırlığı

egitim-hedeflerinde-ozel-agirligi

Cumhurbaşkanlığı’nın 2020 yılı programına göre, özel sektörün okul açması için sağlanan teşvikler artırılacak. Ortaöğretimdeki mesleki eğitim müfredatı, ‘Sektöre göre’ güncellenecek. Ortaokuldan liseye geçişte sınavsız yerleştirme konusunda esnek modeller geliştirilecek
05 Kasım 2019 Salı 08:40

  Eğitim alanında izlenecek politika ve tedbirlere de yer verilen “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”, Türkiye’deki eğitim sisteminin can yakan sorunlarının 2020 yılında da devam edeceğini ortaya koydu. Vaatlere karşın AKP iktidarları döneminde bir türlü çözülemeyen ikili eğitimin, ‘Çözüm bekleyen sorun’ olarak kaydedildiği programda, özel sektörün eğitimdeki etkisinin artırılacağı, eğitim programlarının özel sektörle işbirliği içinde kurgulanacağı ve özel sektörün okul açmaya teşvik edileceği bildirildi.

 

‘SEKTÖRE GÖRE’ MÜFREDAT

 

Din öğretimi ile birlikte en çok kaynak aktarılan mesleki eğitime, “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nda da geniş yer ayrıldı. Programda, mesleki ve teknik eğitimdeki niteliğin artırılması için özel sektörle protokoller imzalandığı belirtilerek, “Sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda müfredat güncellenmesi çalışmalarına devam edilecektir” denildi. Velilerin ve öğrencilerin tüm teşviklere karşın meslek liselerini tercih etmemesi de iktidarı harekete geçirdi. Meslek liselerinin toplumdaki algısının güçlendirilmesi amacıyla TRT ortaklığı ile spot filmler ve görseller hazırlanması kararlaştırıldı. Mesleki eğitimde özel sektörle yapılan protokol sayısının artırılacağı da rapora kaydedildi. 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Eğitimde özele sektöre verilen ağırlık, program ile bir kez daha gözler önüne serildi. Programa göre, özel sektörün okul açmasına yönelik teşvikleri 2020 yılında artırmaya hazırlanan iktidar, özel teknik okullardan mezun olan öğrencilere de istihdamda öncelik sağladı. MEB ve “İlgili meslek kuruluşları” ortaklığı ile yürütülecek çalışmalar kapsamında, “Özel teknik liselerden mezun olan öğrencilerin OSB’lerde istihdamına öncelik verileceği” ifade edildi.

 

Programda, ikili eğitimde okuyan öğrencilerin oranları da paylaşıldı. Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “2018 yılında sonlandıracağız” dediği ikili eğitimde okuyan çocuk sayısı daha da arttı. İkili eğitimdeki ilkokul öğrencilerinin oranı yüzde 37,8, ortaokul öğrencilerinin oranı yüzde 29,9, ortaöğretim öğrencilerinin oranı ise yüzde 5,8 olarak gerçekleşti. İkili eğitim sorunun çözümüne ilişkin atılacak adımlara ilişkin detaylara yer verilmezken “Fırsat eşitliği bağlamında tekli eğitime geçiş çalışmaları devam etmektedir” ifadelerin kullanıldı. 2020 yılı sonuna kadar tekli eğitimde okuyan öğrencilerin oranına yönelik hedefler, ilkokulda yüzde 75, ortaokulda yüzde 73, lisede ise yüzde 96 olarak açıklandı.

 

 

KADIN ÜNİVERSİTELERİ ISRARI SÜRÜYOR

 

Hükümetin 11’inci Kalkınma Planı’nda yer verilen ve “Kadınları ayrıştırır” gerekçesi ile eleştirilen, “Kadın Üniversitesi” projesi, Cumhurbaşkanlığı planına da hedef olarak yazıldı. Programa göre, “Japonya örneği incelenerek, sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği üniversiteler” kurulacak. 2020 yılında, kurulacak kadın üniversitelerinin akademik birimlerinin oluşturulması için çalışmalara başlanacak.

 

SINAVSIZ YERLEŞTİRME MODELİ

 

>>Eğitim sisteminin öğrenciler üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla merkezi sınavlarda düzenleme yapılacak. Öncelikli olarak, kademeler arası geçişte sınava duyulan ihtiyacın azaltılması için çalışmalar yürütülecek, ardından ise sınavsız yerleştirme konusunda esnek modeller geliştirilecek.

>>Başarısızlığı veriler ile tescillenen FATİH Projesi’nde ısrarcı olunacak. 2020 yılı içinde 800 okula proje kapsamında etkileşimli tahta kurulacak.

>>Öğrenci devamsızlığının azaltılması için “Eylem Planı” oluşturulacak. Eylem Planı’nda devamsız öğrenci velisine de yaptırım öngören uygulamalar yerleştirilecek.

>>2020’de, “Yükseköğretim sisteminin rekabet gücünün artırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi ihtiyacının sürmesi”nden hareketle çeşitli çalışmalar yapılacak.

>>Okul yöneticilerinin büyük bölümünün iktidara yakın Eğitim Bir Sen’den seçildiği Türkiye’de, okul yöneticilerinin liyakat ile belirlenmesi için yeni bir yönetici belirleme sistemi oluşturulacak.Haber okunma sayısı: 162

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kilicdaroglundan-feto-gondermesi

Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ göndermesi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:45
feto-eli-kanli-bir-teror-orgutu-

FETÖ eli kanlı bir terör örgütü

15 Temmuz 2020 Çarşamba 21:06
koruyu-pensilvanyaya-niye-gonderdin

Koru'yu Pensilvanya'ya niye gönderdin?

15 Temmuz 2020 Çarşamba 20:25
gelin-ulkeyi-2023-hedeflerine-ulastiralim

Gelin, ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştıralım

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:37
hani-biz-esit-yurttastik

Hani biz eşit yurttaştık

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:32
minik-ortak-gundemi-degerlendirdi

Minik ortak gündemi değerlendirdi

15 Temmuz 2020 Çarşamba 19:24

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu 15 Temmuz anmasında konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü

HKP, Hamza Yerlikaya'yı tuş etmeye çalışıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; eski milli güreşçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan

Toplumda darbe karşıtı bir antikor var

Üsküdar Üniversitesi ve 15 Temmuz Derneği iş birliği ile yürütülen “15 Temmuz Şehit Yakınlarının Duygu

Salgına rağmen başarılı olduk

İBB 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu İBB Meclisi’ne sunan Başkan Ekrem İmamoğlu, konuşmasında bir yılda

Bu hırsa dur diyemezsek geleceğimiz karanlık

DEVA Partisi İstanbul Milletekili Mustafa Yeneroğlu, evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL